Obilazak

Bili smo na pomorskoj fotopotrazi: Turistički vodiči djecu su proveli kroz riječku povijest i sadašnjost

Jakov Kršovnik

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Roditelji i sedmero djece odazvali su se pozivu te čuli o nekoliko, po odabiru Udruge, temeljnih i zanimljivih pomorskih motiva u gradu na Rječini



Sa željom da najmlađe pouče o riječkoj pomorskoj tradiciji, Udruga turističkih vodiča Kvarnera organizirala je obilazak Rijeke, odnosno (po)morsku fotopotragu.


Roditelji i sedmero djece odazvali su se pozivu te čuli o nekoliko, po odabiru Udruge, temeljnih i zanimljivih pomorskih motiva u gradu na Rječini.


Kroz riječku povijest i sadašnjost vodila ih je Marija Peraić, licencirana turistička vodičkinja iz Udruge turističkih vodiča Kvarnera.





– Za početak smo odabrali spasilački prsluk s Titanika koji se čuva u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja, potom skulpturu Brod, brod Marina koji je danas botel, palaču Adria odnosno sjedište Jadrolinije, mozaik nautilus u Kružnoj ulici te Kapucinsku crkvu.


Djecu smo željeli poučiti, a odrasle podsjetiti, koliko je važno bilo, i još uvijek jest, pomorstvo u Rijeci te o značaju grada na pomorskoj karti svijeta, kaže Peraić i dodaje kako će turom također djeci predstaviti zanimanje turističkog vodiča.



Obilazak je organiziran povodom Međunarodnog dana turističkih vodiča koji je bio 21. veljače, a koji su iz Udruge vođenim turama obilježavali i proteklih godina pa su tako ranijih godina obradili teme poput migracija, rada, vode, multikulturalnosti, nasljeđa EPK, ulične umjetnosti.


Kako je rekla Marija Peraić, prva točka ture bio je spasilački prsluk s parobroda Titanic, a koji je pripadao pomorcu Josipu Caru iz Rijeke.



On je bio član posade parobroda Carpathia, broda koji je spasio preživjele s Titanika, nakon Titanikova udarca u ledenjak i potonuća 14. i 15. travnja 1912. godine.


Nakon povratka iz New Yorka i dolaska Carpathije u Rijeku, Car je prsluk zadržao u svom vlasništvu da bi ga nakon osnivanja Gradskog muzeja Sušak, njegova obitelj predala muzeju tridesetih godina, 20. stoljeća.


Prsluk se sastoji od osam malih i četiri velike kocke od pluta, a prebacivao se preko glave i vezao oko struka.