Prave kiše nije bilo od siječnja te ovce gladuju na spaljenim pašnjacima. Proizvodnja mlijeka je prepolovljena te bi ukupna proizvodnja sira mogla biti za četvrtinu manja od uobičajene
PAG Višemjesečna suša u kombinaciji s čestim burama ovoga proljeća, proizvodnju paškog sira svela je u zadnja dva mjeseca na jedva nešto više od polovice uobičajene količine ove međunarodno poznate delicije. Sir je, uz čipku i janjetinu, zaštitni znak otoka Paga, ali i jedan od temelja otočnog gospodarstva i osnovni izvor prihoda za brojne obitelji pa je drastičan pad proizvodnje izazvao veliku zabrinutost među stanovništvom. Prave kiše, tvrde ovčari, nije bilo još od siječnja, zbog čega su se i inače škrti paški pašnjaci doslovce pretvorili u »spaljenu zemlju«, a ovce, kojih na otoku ima preko trideset tisuća, umjesto da uživaju u proljetnom obilju svježe trave – nemaju što jesti.
Rast cijena sira
– Na ovom dijelu otoka mužnja ovaca obično započinje na samom početku godine, a završava krajem lipnja. Ove godine smo, zbog suše, dobar dio od tristo muznih ovaca već prestali musti, a ostale ćemo prestati ovih dana. Uz vlastitu proizvodnju bavimo se i otkupom mlijeka od naših kooperanata. Koliki su razmjeri štete od suše, možda najbolje govori podatak da su neki od njih u ovoj godini povećali broj ovaca, a proizvodnja mlijeka istodobno je pala u nekim slučajevima i za 50 posto, kaže Pernjak, koji procjenjuje da će ukupna proizvodnja paškog sira u ovoj godini biti za otprilike četvrtinu manja od uobičajene.
Bunari već prazni
– Veliki su gubici i u proizvodnji vlastitog sijena, nužnog za prehranu ovaca zimi, pa će se sijeno morati kupovati, što povećava troškove. U ljetnim mjesecima problem će biti i voda. Cisterne i bunari iz kojih inače crpimo vodu za napajanje ovaca već su gotovo prazni. Ovca na ljetnoj žegi popije i po pet litara vode dnevno pa ćemo, primjerice za naših 400 ovaca ovoga ljeta morati svakog dana kupovati dvije tisuće litara vode. Sve to, nažalost će sigurno utjecati i na cijenu sira – kaže Pernjak.
Njegove riječi potvrđuje i Ante Prtorić iz Mandra, tajnik Udruge uzgajivača Paške ovce Kolan, čija obitelj je vlasnik stada od 70 ovaca.
– Većina ovčara s našeg područja prisiljena je ranije prekinuti mužnju, što će, uz slabiju proizvodnju mlijeka, imati izrazito negativan utjecaj na proizvodnju sira. To je već gotova stvar, a sada se još možemo jedino nadati kiši tijekom lipnja da ovce barem tijekom ljetnih mjeseci imaju što pasti. U suprotnom prijeti čak i opasnost da će barem dio uzgajivača morati smanjiti stada jer ih jednostavno neće imati čime hraniti – zaključuje Prtorić.