
Početak četveroetapne investicije vrijedne gotovo 40 milijuna kuna, očekuje se u veljači iduće godine, ako sve bude po predviđanjima, u 2020. sve bi trebalo zasjati u punom sjaju
Ulaganja u luku Njivice prvi su dio posvemašnjeg investicijskog ciklusa koji će se već od iduće godine početi ostvarivati na otoku Krku. Prema riječima Anđelka Petrinića i Lorisa Raka koji s pozicije ravnatelja, odnosno predsjednika Upravnog vijeća Županijske lučke uprave Krk upravljaju tom institucijom, gradnja na području spomenute krčke luke startat će već za koji mjesec, najvjerojatnije u veljači 2016. nakon što sukladno već izrađenim projektima do konca prosinca bude ishodovana građevinska dozvola, a potom i posredstvom javnog natječaja odabran izvođač prve faze zahvata unutar lučkog područja koje će, ustvrđuju naši sugovornici, u neradnih nekoliko godina doživjeti potpunu funkcionlanu, ali i estetsku transformaciju.
Unatoč etapnom planu realizacije tog projekta, lokacijska dozvola za projekt rekonstrukcije i dogradnje luke Njivice ishođena je za sve faze budućih ulaganja, jednako kao što će se uskoro u djelo provesti i cjelovit natječajni postupak odabrira najpovoljnijeg izvođača kojemu će, u konačnici, biti povjereno izvođenje radova u svim etapama oživotvorenja tog ambicioznog lučko-obalno-kupališnog plana, naglasio je ravnatelj ŽLU-a Krk. Istaknuo je kako će, za razliku od onog djela koji se tiče same luke i susjedne joj Ribarske obale, brzina realizacije predviđenih ulaganja na kupališnom potezu planom obuhvaćene zone (u području koje je pod ingerencijom aktualnog koncesionara) ipak ovisiti o za tu nakanu raspoloživim financijskim sredstvima tvrtke Hoteli Njivice.
– Luka Njivice danas osigurava svega stotinjak mahom komunalnih vezova, dok će završetkom ulaganja u sve faze, za dvije do najviše tri godine, u koje krećemo zajedno s Općinom Omišalj i Primorsko-goranskom županijom, nuditi čak 250 sigurnih i prostranih vezova – naglašava Petrinić dodajući kako će završna faza plana uređenja njivičke luke i kontaktnog obalnog pojasa obuhvatiti i značajne investicije u uređenje odnosno opremanje plaža na više stotina metara dugom kupališnom potezu, u zoni kojom sukladno koncesijskom ugovoru gospodari tvrtka Hoteli Njivice.
Prva faza – zaštita od tramontane
– Do početka nove turističke sezone, nastavlja Petrinić, sigurno ćemo završiti zahvate na rekonstrukciji, odnosno sanaciji ne tako davno izgrađenog glavnog lukobrana. Taj je objekt lučke infrastrukture, objašnjava nam operativni voditelj ŽLU-a Krk, izveden u obliku propusnog objekta.
Petrinić je istaknuo kako će polovica novih vezova u njivičkoj luci biti namijenjena »domicilu«, odnosno komunalnom korištenju, dok će ostatak biti korišten za komercijalno, odnosno privezivanje nautičara.
Praksa je pokazala da takav lukobran, posebice u uvjetima tramontane, ne zadovoljava željene maritimne uvjete da ne postiže uvjete potrebne za osiguranje sigurnog veza za brodove s njegove unutrašnje strane, zbog čega ćemo već u prvoj etapi radova propuste u trupu lukobrana zatvoriti masivnim pločama od prenapregnutog betona. Ti će elementi, nastavlja ravnatelj ŽLU-a Krk, omogućiti stvaranje značajno boljih uvjeta s unutrašnje strane lukobrana, a istovremeno će kroz ostavljene otvore u samom dnu omogućiti zadržavanje željene razine morskog strujanja, odnosno cirkuliranja morske vode.
Petrinić i Rak, najavljujući zacrtani slijed aktivnosti na rekonstrukciji i dogradnji luke Njivice, ističu i kako će nakon zaključenja turističke sezone 2016. planirani radovi zahvatiti i onaj »unutarnji« lučki dio, jednako kao i zonu obalne šetnice koja je pod upravljačkom, a time i financijskom nadležnošću omišaljske općinske uprave.
Druga faza – obnova gatova
U tom ćemo periodu, dakle između iduće i sezone 2017., krenuti s radovima kojima će se izgraditi jedan novi, ali i rekonstruirati svi već postojeći gatovi, dok će Općina Omišalj istovremeno krenuti u rekonstrukciju Ribarske obale. Ravnatelj ŽLU-a Krk ističe i kako će 3 milijuna kuna vrijedan »općinski dio« projekta zahvatiti obnovu, uređenje i širenje pješačkog dužobalnog poteza koji će u jednom dijelu zaći i u »ispravljanje« obalne linije. Ulaganja koja će sukladno dogovorenom terminskom planu, ali i raspodjeli nadležnosti u općinskoj režiji biti odrađena na Ribarskoj obali, obuhvatit će seljenje danas dislociranih terasa ugostiteljskih lokala i njihovo »premještanje« uz same kafiće i restorane. To će ujedno značiti i izmicanje tzv. interventnog puta, odnosno pješačke komunikacije (koja danas razdvaja tamošnje ugostiteljske objekte od »njihovih« terasa) na područje uz samu obalnu liniju što će, zaključuje Petrinić, u konačnici biti iskorak i u funkcionalnom, ali i vizualnom smislu. Cijena ove faze investicije u dijelu koji se pokreće početkom 2016. jest 12 milijuna kuna, od čega će polovicu osigurati ŽLU Krk. Onu drugu polovicu zajedničkim će izdvajanjima zatvoriti Općina Omišalj i PGŽ.
Treća i četvrta faza – sekundarni lukobran kupališta
Ono što Njivičane čeka nakon dovršetka opisane prve faze četveroetapnih radova na uređenju i kapacitativnom povećanju njihove mjesne luke, potom će biti radovi na izgradnji sekundarnog lukobrana, a potom i izgradnje dodatnih 50 metara dugog dijela glave glavnog lukobrana. Govoreći o ulaganjima u izgradnju sekundarnog lukobrana (koji će biti građen u razdoblju između 2018. i 2020.) Petrinić ističe kako bi taj objekt trebao biti sufinanciran od njivičkih hotelijera koji će s njegove vanjske strane, jednako kao i u njegovu plažnom nastavku, dobiti više stotina metara dug kupališni potez – dopadljivo područje čiju će gradnju, uređenje i opremanje sukladno izrađenoj projektnoj dokumentaciji (a temeljem obveza definiranih koncesijskim ugovorom) financirati sama hotelska kuća. Sve što će u idućih pet godina na njivičkoj luci i susjednom joj obalnom području biti izgrađeno i dograđeno, stajat će gotovo 40 milijuna kuna, zaključuju Petrinić i Rak, napominjući kako će tim projektom luka Njivice svoj prihvatni kapacitet, sa sadašnjih stotinu »podebljati« za najmanje još toliko, a vrlo vjerojatno i do brojke od 250 privezišnih mjesta.