Bez naknade štete unatoč pravomoćnoj sudskoj presudi

Rogar: Ivković protuzakonito prebacio imovinu na suprugu da bi izbjegao naplatu potraživanja

Robert Frank

Kuću je Ivković darovao suprugi

Kuću je Ivković darovao suprugi

Slučaj počinje izgradnjom Poslovnog centra Apirudi kalvarija kad je obrt Apirudi-Apsyrtides Rudolfa Ivkovića sklopio posao s tvrtkom Legat-konzalting čiji vlasnik Ivan Rogar već osam godina pokušava naplatiti kako kaže »negdje između 12 i 13 milijuna kuna«, ali je »shvatio da je Ivković protuzakonito prebacio imovinu na svoju suprugu« 



   


    Zanimljivo, Ivković je zaštitio svoj interes u darovnom ugovoru supruzi. U njemu je, naime, kroz jedan članak sebi osigurao pravo prvokupa te nekretnine. To se, inače, radi kad se novog vlasnika, u ovom slučaju najbližeg člana obitelji, želi spriječiti da nekretninu proda, a da je pritom nije najprije ponudio darovatelju, u ovom slučaju Rudolfu Ivkoviću. 


   


    Predstečajna nagodba bez Legat-konzaltinga? 




   


    Sumnju u poslovnu korektnost Rudolfa Ivkovića budi i prijedlog za otvaranje postupka predstečajne nagodbe iz prosinca 2012. godine za njegov trgovački obrt Apirudi-Apsyrtides. U tom dokumentu Ivković je iskazao da ima samo jednog vjerovnika – Hypo Alpe Adria bank s ostatkom kredita od 1,6 milijuna eura, odnosno 12 milijuna kuna. Iako je u tom trenutku protiv njega donesena prvostupanjska presuda s tadašnjim dugom prema Legat-konzaltingu, bez zateznih kamata, od oko 5,5 milijuna kuna, Ivković to očito nije iskazao u poslovnim knjigama, ali ni u prijedlogu za otvaranje postupka predstečajne nagodbe, što je bila njegova obveza. Može se nagađati da je pravi razlog zašto je to svjesno propustio napraviti bojazan da bi se prikazivanjem te obaveze izložio riziku da predstečajna nagodba ne prođe. 


    Rudolf Ivković pak tvrdi kako su u predstečajnoj nagodbi njegovog obrta prijavljeni svi vjerovnici, pa tako i Legat-konzalting, kojeg na tom popisu, međutim, nismo našli. 


   


    Ja sam podnio anonimnu prijavu 


   


    Za nekoliko anonimnih kaznenih prijava dio lošinjske javnosti je pretpostavljao da ih je upravo Rudolf Ivković podnosio policiji i državnom odvjetništvu, uvjeren u kriminal u gradskoj upravi. To nikad nije potvrđeno, ali za zadnju anonimnu prijavu, Ivković nam je potvrdio da ju je on poslao. U njoj se tvrdi da je gradnja stanova na gradskom zemljištu na Rukaviću običan kriminal s obzirom na način donošenja prostornog plana i podjelu stanova između Grada i investitora. 


    – Tako je, ja sam je podnio i dao iskaze, kaže Ivković. 


   


   


Ivković: Neću ići u grob s dugom 


   


    Prozvani Rudolf Ivković priznao nam je u razgovoru da je Legat-konzaltingu dužan sada već i šest milijuna kuna uvećanih za kamate. 


    – Izgubio sam sudski postupak, ali ja s dugom neću ići u grob. Nisam prevarant i svoje obaveze izvršavam. Vratit ću dug i zato jer je moja imovina u nekretninama, odnosno poslovnim prostorima procijenjena na 4,5 milijuna eura. Još sam dužan Hypo banci oko milijun eura, a Legat-konzaltingu, bilo to i dva ili dva i pol milijuna eura, sve ću vratiti. No prije toga tužbom moram skinuti hipoteku Hypo banke na mojim poslovnim nekretninama. Kad to napravim i prodam ih, vraćam sve dugove, kaže Ivković. Smatra da je, unatoč sudskoj presudi po kojoj je kriv i da mora isplatiti Legat-konzalting, ustvari on žrtva prevare. 


    – Umjesto da ja njih tužim, tužili su oni mene. Preduhitrili su me tužbom. Nisam se ni snašao, a već sam bio tužen. A pobijedili su me namještenim dokazima – uvjeren je Ivković. 


    Prema njegovim riječima, firmu Legat-konzalting uveo je u svoju investiciju kao projektante i nadzor. Nakon određenog vremena glavnog izvođača iz Splita zamijenio je izvođačem iz Zagreba. 


    – Tada to nisam znao, ali to je bila firma povezana s Ivanom Rogarom, vlasnikom Legat-konzaltinga. Ispalo je da je isti čovjek projektant, nadzor i glavni izvođač. Istodobno su mi s gradilišta počeli nestajati šleperi građevinskog materijala. Nudio sam Rogaru nagodbu po kojoj on za potraživanja prema meni može preuzeti poslovne prostore, ali on je inzistirao na novcu – kaže Ivković. 


    Iako ga je vlasnik Legat-konzaltinga Ivan Rogar optužio da je dva stana u kući namjerno darovao članu obitelji kako bi izbjegnuo ovrhu, Ivković kaže da to nije istina. Ponudio nam je prilično nejasan odgovor o tom prebacivanju, pravdajući to kreditom za uređenje tih stanova koje je zbog iznajmljivanja morao prebaciti, po nalogu Hypo banke, na suprugu koja se bavila iznajmljivanjem. No prije tog čudnog objašnjenja, izrekao je neistinu. 


    Na naše izričito pitanje ponovljeno tri puta, o tome je li stanove prebacio na člana obitelji nakon nepravomoćne presude, kao i drugostupanjske, na Visokom Trgovačkom sudu, rekao je da je to učinio prije presude. To, međutim, nije istina, jer je prvosupanjska presuda protiv njega donesena 3. lipnja 2009., a darovni ugovor je napravio 19. srpnja 2010. 


    – Oko toga nije bilo malverzacija, zaključio je Ivković koji će se o tome očitovati na sudu, budući ga je Rogar tužio tražeći pobijanje darovnog ugovora.



    S obzirom na to da po Rogarovom mišljenju uopće nije sporno da je Ivković s jasnim ciljem izbjegavanja ovrhe nad dijelom višeetažne kuće čiji je bio vlasnik, dio te nekretnine, a radi se o dva apartmana u prizemlju i potkrovlju, darovnim ugovorom prebacio na svoju suprugu, tom zagrebačkom poduzetniku nije preostalo drugo nego da 23. kolovoza 2013., neposredno nakon donošenja drugostupanjske presude u njegovu korist, podigne tužbu kojom osporava Ivkovićevo darovanje nekretnine supruzi. To je trenutno i posljednji čin ove priče, dosad uglavnom nepoznate otočnoj javnosti kojoj se Ivković predstavlja kao moralna vertikala.    


Spriječio naplatu


– Njegovo ponašanje je bilo prevarantsko – kaže Rogar čijoj je firmi Legat-konzalting po pravomoćnoj sudskoj presudi od 11. travnja 2013. obrt Rudolfa Ivkovića dužan isplatiti 6 milijuna kuna. No tom iznosu treba pridodati kamate koje se zaračunavaju još od 27. veljače 2006. pa sveukupni dug iznosi dvostruko više, preko 12 milijuna kuna. No prebacivanjem vrijedne imovine na suprugu, i to nakon što je 3. lipnja 2009. donesena prvostupanjska presuda protiv njega, Ivković je manevrom s obiteljskom kućom Rogara do daljnjega spriječio u naplati potraživanja, iako je država i u drugom stupnju, presudom Visokog Trgovačkog suda, Legat-konzaltingu dala za pravo.    Rudolf Ivković, svojedobno i zamjenik gradonačelnika Malog Lošinja Garija Cappellija u mandatu od 2005., na otoku se predstavlja kao beskompromisni borac za razotkrivanje navodnog kriminala u gradskoj upravi, ali sada se nakon pravomoćne presude protiv njega doimlje kao samo jedan u nizu političara koji promoviraju pravdu i pravednost, dok se u biznisu ponašaju nekorektno, gube sudske presude, a potom izbjegavaju plaćanje svojih obveza transferiranjem svoje imovine na druge članove obitelji.    


   


Poslovni centar Apirudi kalvarija


Rudolf Ivković bio je vlasnik obrta Apirudi-Apsyrtides koji je u prvom dijelu dvijetisućitih zagrebačkoj tvrtki Legat-konzalting u vlasništvu Ivana Rogara povjerio poslove koordinacije i izvođenja građevinskih, obrtničkih i instalaterskih radova na izgradnji Poslovnog centra Apirudi kalvarija u Malom Lošinju. Prema ugovoru, aktivnosti Legat-konzaltinga trebale su obuhvatiti poslove koordinacije svih sudionika u izgradnji, odnosno svih izvoditelja koji su u neposrednom ugovornom odnosu s Ivkovićevim Apirudijem.


Legat-konzalting je trebao organizirati izvođenje svih radova, koordinaciju svih sudionika u izgradnji, vođenje gradilišne dokumentacije i građevinskog dnevnika, obračun izvedenih radova, praćenje svih mjera zaštite na radu, organizaciju ishođenja atesta, certifikata i uvjerenja o kvaliteti za radove kooperanata te organizaciju tehničkog pregleda i primopredaju izvedenih radova Apirudiju Rudolfa Ivkovića. Legat-konzalting je, sudeći po presudi, posao obavio korektno, u skladu s ugovorom potpisanim s obrtom Rudolfa Ivkovića, poštujući pritom sve zakonske propise. No unatoč tome, iz samo njemu poznatih razloga, utjecajni je HSLS-ovac donio poslovnu odluku da svom dojučerašnjem partneru ne plati većinu njegovih osnovanih potraživanja. Stoga je Ivan Rogar pravdu potražio najprije na Trgovačkom sudu u Rijeci.


Spor je trajao dugo, godinama, no ipak je u lipnju 2009. Rogar dočekao prvostupanjsku presudu u svoju korist. Otada pa do pravomoćnosti potvrđene na Visokom Trgovačkom sudu u Zagrebu prošle su još četiri godine. Nakon donošenja prvostupanjske presude, Ivković je obiteljsku kuću darovnim ugovorom prepisao na suprugu. Napravio je to 19. srpnja 2010., prebacujući na suprugu potkrovlje i još jednu etažu. Istim darovnim ugovorom Ivković si je osigurao pravo doživotnog uživanja, što mu je omogućilo da odmah i nesmetano nastavi živjeti u toj kući. Ivković je, dakle, ostao u trajnom posjedu kuće, a pritom je izbjegao njen gubitak kroz ovrhu koja se mogla očekivati ukoliko drugostupanjska presuda bude u korist Legat-konzaltinga, a tako je i bilo.    


Osporavanje darovanja


Viši trgovački sud je doista i potvrdio prvostupanjsku presudu u korist Legat-konzaltinga koji se u tom trenutku više nije mogao niti imao od čega naplatiti, jer je Ivković u međuvremenu »izgubio« dio imovine. Stoga toj zagrebačkoj firmi nije preostalo ništa drugo nego da 23. kolovoza 2013., nakon donošenja drugostupanjske presude u njenu korist, podigne tužbu kojom osporava Ivkovićevo darovanje nekretnine supruzi, i to u dijelu koji je potreban za namirenje Legat-konzaltingovih potraživanja prema obrtu lošinjskog političara. 


    U razgovoru koji smo s njim vodili o ovoj temi Ivan Rogar kazao nam je da se njegova sada već i desetogodišnja borba za novac koji mu je ostao dužan obrt Rudolfa Ivkovića još uvijek nije približila svom kraju. 


    – Sudskim putem sam ga pobijedio. Dužan mi je, sa zateznim kamatama, negdje između 12 i 13 milijuna kuna. Kad sam htio pokrenuti ovrhu da se po pravomoćnoj presudi naplate naša potraživanja, shvatili smo da je protuzakonito prebacio imovinu na člana svoje obitelji. To je napravio u cilju da izbjegne plaćanje obveza po sudskoj presudi. Naravno da smo pokrenuli postupak pravnog pobijanja darovanja, održana su i dva ročišta, no to će potrajati. Pitanje je, međutim, ne samo kada, nego i kako se naplatiti kad Ivković oko tog projekta protiv sebe ima desetak tužbi, kaže Rogar. Njegova je firma Legat-konzalting zbog Ivkovićevog duga blokirana, a zbog posla za Ivkovića ostao je dužan državi i kooperantima. Dio duga kooperantima namirio je pozajmicama, što znači da se zadužio kako bi platio ustvari Ivkovićeg dug. Zbog nenaplaćenog potraživanja i problema država mu je htjela pokrenuti stečaj nad firmom, no zasad je, kaže, to izbjegao.    


Želio sam nagodbu


– Nema sumnje, Ivković me poslovno prevario. Sud je to ustanovio. Unatoč tome, želio sam se s njime nagoditi, razgovarati o dugu, ali on to nije htio. Stalno je to odugovlačio, išao je na varijantu iscrpljivanja. Sve će napraviti samo da ne plati svoje dugove – kaže Rogar. 


    Njegov Legat-konzalting vodio je Ivkoviću gotovo cijelu investiciju, a onda je, kaže, »Ivković iz nerazumljivih razloga puknuo«. 


    – U svojoj beskrajnoj manipulaciji Ivković je čak tvrdio da radovi koji su odrađeni preko Legat-konzaltinga nisu dobro obavljeni, no to nije moguće jer je objekt dobio uporabnu dozvolu. Pa on je potpisao sve situacije, potvrdio je da su radovi obavljeni i da je sve bilo u redu, i na kraju je objekt prošao tehnički pregled – kaže Rogar.