Gorani jedinstveni kontra Zakona o regionalnom razvoju

Novi zakon opustošit će Gorski kotar gore od leda

Marinko Krmpotić

Prema sadašnjem prijedlogu zakona, goranski gradovi i općine izgubili bi prihode od poreza na dobit i poreza na dohodak, više od 22 milijuna kuna, što čini između 22 i 25 posto njihovih prihoda. To bi za njih značilo nemogućnost daljnjeg funkcioniranja



VRBOVSKO » Zakon o regionalnom razvoju, koji bi trebao stupiti na snagu s prvim danom iduće godine, devastirat će Gorski kotar gore od bilo kojeg nevremena – procijenili su čelnici goranskih općina i gradova na jučerašnjoj koordinaciji održanoj u Vrbovskom.



  Goranski (grado)načelnici moraju sastaviti popis šteta uzrokovanih nedavnim nevremenom i poledicom koja je devastirala goranske šume, voćnjake i elektroenergetsku mrežu. Probem je, čulo se na koordinaciji, u nedostatku potpore s bilo koje razine u tom sveobuhvatnom poslu, prevelikom za brojčano slabašne lokalne administracije, kao i u nejasnim kriterijima za procjenu šteta.





  Najveći je problem, prema zaključku gradonačelnika i načelnika devet jedinica lokalne samouprave, u tome što bi prema sadašnjem prijedlogu zakona goranski gradovi i općine izgubili prihode od poreza na dobit i poreza na dohodak, što bi za njih značilo nemogućnost daljnjeg funkcioniranja, a za građane dodatno pogoršanje ionako teških životnih uvjeta zbog kojih stanovništvo Gorskog kotara već sad izumire.


  – Konkretno, samo po osnovi poreza na dobit i poreza na dohodak, izgubili bismo nešto više od 22 milijuna kuna, što čini između 22 i 25 posto prihoda jedinica lokalne samouprave na području Gorskog kotara, kazao je domaćin skupa, gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić.


  Na primjeru grada kojemu je on na čelu to bi, ističe, za posljedicu imalo prestanak mogućnosti financiranja većeg dijela programa predškolskog odgoja, kulture, socijalne skrbi i sporta.


  – A to bi onda značilo i prestanak postojanja naše jedinice lokalne samouprave, a situacija je vrlo slična i u svim drugim gradovima i općinama na području Gorskog kotara, od kojih bi jedino Općina Ravna Gora imala šanse opstati, rekao je Mufić.



  Koordinaciji je prisustvovao i predsjednik HGK ŽK Rijeka Vidoje Vujić, koji je čelnicima lokalnih samouprava prezentirao mogućnosti suradnje na razvoju gospodarstva. Predložio je mjere poboljšanja komunikacije između Komore, lokalnih samouprava i poduzetnika, kao i suradnju na području prostornog planiranja s ciljem stvaranja uvjeta za ulaganja na području Gorskog kotara. Također, Vujić je istaknuo važnost kataloga projekata koji će obuhvaćati i moguća ulaganja u Gorski kotar koja se mogu prezentirati investitorima. Čelnici su od Vujića zatražili organiziranje radionica na kojima bi se lokalni poduzetnici educirali o sudjelovanju u postupcima javne nabave, što je Vujić obećao učiniti.



Nerealni kriteriji


Veliki problem za goranske gradove i općine predstavljaju, po njima nerealni kriteriji za izračun indeksa razvijenosti pojedine jedinice lokalne samouprave, prema kojima su goranske jedinice između 84 i 112 posto od državnog prosjeka.


  – U tim se kriterijima uopće ne uzimaju u obzir specifičnosti Gorskog kotara, posebno klimatske, što daje posve krivu statističku sliku o razvijenosti. Ispada da s Goranima valjda nešto nije u redu kad se iseljavaju iz tako razvijenih krajeva, ironičan je bio načelnik Brod Moravica Dragutin Crnković.


  Gradonačelnici i načelnici složili su se da po pitanju Zakona o regionalnom razvoju moraju djelovati zajednički, bez obzira na stranačku pripadnost, jer ih sve jednako ugrožava. Svaki od njih do kraja mjeseca sastavit će točan izračun gubitaka koje bi taj zakon donio za pojedinu jedinicu lokalne samouprave, te što bi to konkretno značilo za stanovništvo po pitanju smanjenja društvenog standarda. S tako pripremljenim dokumentom namjeravaju upoznati predsjednika Vlade Zorana Milanovića s kojim će zatražiti sastanak, kao i sve klubove zastupnika u Saboru.


  – Moramo djelovati prije donošenja Zakona. Budemo li pasivno promatrali, jednom kada stupi na snagu bit će ga vrlo teško mijenjati. Zbog toga moramo djelovati odmah, kazao je gradonačelnik Delnica Ivica Knežević, koji je, uz zadržavanje poreznih prihoda, predložio i povećanje šumskog doprinosa sa sadašnjih pet posto od ukupnih prihoda ostvarenih od šuma koji idu jednicama lokalne samouprave, na deset posto.


Gdje su naknade?


Sličan prijedlog uputio je i načelnik općine Fužine Marinko Kauzlarić, koji smatra da bi, osim od šumskog doprinosa, jedinicama lokalne samouprave na području Gorskog kotara trebalo povećati prihode od voda, posebno od HEP-ovih akumulacija, te dati naknade za prolaz infrastrukture preko njihova teritorija.


  Svugdje u Europi je normalno, ako dalekovod ili naftovod prolazi pokraj nekog mjesta, a pogotovo kroz njega, da to mjesto ima i određenu naknadu za to. Samo mi nemamo ništa od silne infrastrukture koja prolazi Gorskim kotarom, rekao je Kauzlarić.


  Svi čelnici suglasili su se da Gorski kotar mora, u najmanju ruku, zadržati prava koja ima prema zakonu o brdsko-planinskim područjima, a pravo rješenje bilo bi, smatraju, donošenje posebnog Zakona o Gorskom kotaru, koji bi uvažio sve specifičnosti tog kraja i omogućio pretpostavke za razvoj tog područja koje je sada demografski i gospodarski opustošeno. Prijedlog takog zakona uskoro bi, najavljeno je na koordinaciji, trebao prezentirati Upravni odjel za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima Primorsko-goranske županije, u suradnji s Ekonomskim i Pravnim fakultetom riječkog Sveučilišta.