
Foto Roni Brmalj
Mošćenička likovna kolonija okupila je jučer stotinjak djece s Liburnije, ali i iz Rijeke i inozemstva, koja su u četiri likovne radionice iskazala svoju kreativnost uz pomoć i podršku osam umjetnika, sudionika »velikog« Pinela
MOŠĆENICE Mošćenički pinel, dugogodišnja likovna kolonija koja se šest dana održava u Mošćenicama i Mošćeničkoj Dragi, okupio je jučer ponovno djecu koja su u četiri likovne radionice pokazala svoju kreativnu stranu djetinjstva. Stotinjak djece okušalo se naime na Mošćeničkom pineliću, čije je stvaralaštvo pratilo i podupiralo osam umjetnika iz Hrvatske i inozemstva koji inače sudjeluju u koloniji Mošćenički pinel: Robert Almasi (Slovačka), Elisabeth Binter (Austrija), Nenad Fišer (Nizozemska), Erich Novoszel (Austrija), Maria Grazia Persolja (Italija), Melita Sorola Staničić (Hrvatska), Nena Šešić Fišer (Nizozemska) i Brigite Zipp (Njemačka).
– Također, pridružile su nam se i tri učiteljice osnovnih škola: Sonja Škalamera Novak, Gabrijela Adulmar i Blaženka Beroš koje su nam puno pomogle u organizaciji same manifestacije, a najviše u radu s djecom koja su doista raznih uzrasta. Puno je i roditelja koji su se zajedno s djecom uključili u radionice – kazala je Elena Rudan iz Katedre Čakavskog sabora Mošćeničke Drage, organizatora kolonije. Ona dodaje da Pinelić nije zainteresirao djecu samo iz Mošćeničke Drage, Brseča, Opatije, Matulja, već ih je puno došlo iz Rijeke, ali i inozemstva.
Bez jezičnih barijera
– Pinelić potiče uključivanje djece u procese kreativnog stvaralaštva. S obzirom na to da je Mošćenički pinel višednevna manifestacija, djeca su kreativno angažirana samim time što gledaju što rade stariji sudionici umjetničke kolonije. Njima je to jako zanimljivo, a svoju potpunu kreativnost iskazuju na radionicama Pinelića. Zanimljivo je naglasiti da jezične barijere na tim radionicama ne postoje, djeca vrlo brzo uspostave neki svoj univerzalni jezik sporazumijevanja, primjećuje Rudan koja podsjeća na to da je ovo već deveta godina Pinelića.
Slobodna umjetnica iz Austrije Elisabeth Binter također ističe da za likovno stvaralaštvo jezik nije bitan.
– Jezik koji odlično razumiju sva djeca iz Hrvatske, Austrije ili Italije svakako je jezik crtanja. To je fenomenalna strana umjetnosti. Tako je nastao i ovaj naš zajednički rad, dvadesetak povezanih dječjih slika koje sada čine velik i zanimljiv paravan – kaže gošća iz Austrije.
Odličan odaziv
Učiteljica likovnog Sonja Škalamera Novak poručuje da je potrebno više manifestacija kao što je Mošćenički pinel.
– Ovo je odlična kulturno-umjetnička i turistička ponuda, a Pinelić je sjajna edukativna manifestacija za djecu kao buduće sudionike, ali i konzumente likovne umjetnosti. Putem svojih radionica on djecu podučava svim likovnim tehnikama. Ovdje će steći osnovna znanja o mokrim i suhim likovnim tehnikama, razvijati i poticati svoje motoričke sposobnosti i kreativnost. Djeci je ovdje doista sve zanimljivo i Pinelić je za njih novo i veliko životno iskustvo. Uz to, valja naglasiti da se djeca odlično povezuju iako dolaze s različitog govornog područja – navodi Škalamera Novak koja je u Mošćenicama vodila radionicu s ekološki prihvatljivim materijalima.
Slikarica Melita Sorola Staničić uočila je da su djeca na Pineliću jako inspirirana onim što su zadnjih dana mogla vidjeti na Mošćeničkom pinelu. Gradišćanski Hrvat Erich Novoszel pohvalio je gostoprimstvo Mošćeničke Drage i Mošćenica, malih pitoresknih mjesta mediteranskog ugođaja koja umjetnicima, ali i djeci bude inspiraciju. – Odaziv je iznenađujuće velik, a djeca su očito impresionirana platnima i kistovima, pa je svatko od njih želio nešto naslikati. Posebno ih se dojmilo to što mogu stvarati zajedno s umjetnicima, a to je ono što čini veliku razliku u odnosu na njihove školske aktivnosti na likovnom – ističe Sorola Staničić.