Zaposlenici dobili motivaciju

Ljeto s debljim buštama: Cresanka povećala plaće uoči sezone

Slađana Vignjević

Hotel Kimen perjanica je creskog turizma / NL arhiva

Hotel Kimen perjanica je creskog turizma / NL arhiva

Povećanje plaća u Cresanki iznosi 3,9 posto, a kolektivni ugovor stupa na snagu 1. lipnja. Regionalni povjerenik STUH-a Salvino Bibulić posebno naglašava visoku razinu socijalnog dijaloga

CRES  Nije puno, ali danas, kad radnici ne ostaju samo bez plaća nego i bez radnih mjesta, povećanje plaće od 3,9 posto zvuči i više nego zadovoljavajuće. I još kad se povećanje, premda 3,9 posto nekome možda zvuči simbolično, no ipak je riječ o povećanju, dogodi pred početak sezone pa je dodatna motivacija, onda to ima smisla. A to se dogodilo u Cresanki, najvećem i najvažnijem creskom gospodarskom subjektu koji se bavi turizmom, kampovima i hotelima.  

Veće plaće radnicima, za njih 116 stalno zaposlenih, dogovorene su potpisivanjem Kolektivnog ugovora između Uprave Cresanke i Sindikalne podružnice STUH Cresanke.


Ono što je ključno, uz to što Kolektivni ugovor sadržava odredbe ranijih izmjena i dopuna te usklađenje s odredbama Zakona o radu, svakako je povećanje minimalne plaće od 3,9 posto, kao i pravo na božićnicu. Regionalni povjerenik STUH-a Salvino Bibulić posebno naglašava visoku razinu socijalnog dijaloga koja je prisutna između poslodavca i sindikata, što predstavlja solidnu podlogu za još uspješniji razvoj kompanije. Kolektvni su ugovor, inače, potpisali predstavnik Uprave Cresanke Stevo Filinić i sindikalna povjerenica Cresanke Smilja Vukojević.  

 Poštujemo ljude


– Sa zadovoljstvom možemo konstatirati da je nakon Maistre iz Rovinja i u Cresanki došlo do povećanja plaća, a to se očekuje i u drugim tvrtkama regije STUH koju čine Istarska županija te otoci Cres i Lošinj, potvrdio je sindikalni povjerenih STUH-a Salvino Bibulić.


  Predsjednik Uprave Cresanke Stevo Filinić kaže da se povećanje plaće odnosi, naravno, na 3,9 posto bruto, a da Kolektivni ugovor stupa na snagu već 1. lipnja.




  – Povećanje će najviše utjecati na najniže plaće. Svjesni smo da radnici koji su na bolovanju ili na neradnim danima žive loše pa ovime barem donekle poboljšavamo njihov status. Mislim da ovo povećanje i nije ništa neobično. Možda neki to zaboravljaju, no svaka uprava mora biti zainteresirana da nema nezadovoljne organizirane radnike. Svojim pregovaranjem pokazujem da poštujem ljude koji rade za Cresanku, a oni to cijene. Svaki čovjek, uostalom, cijeni kad ga se poštuje. Ovo je i potez za mir u kući, da se svi skupa možemo posvetiti poslu. Ovo je i ulaganje u budući rad. Poslujemo dobro, poduzeće je kao stroj, a benzin za stroj su kupci. Bez benzina i podmazivanja stroj ne funkcionira. Učinili smo sve da stroj radi bez greške, kaže Filinić.



– Kada smo 2001. godine kupili većinski paket dionica Cresanke, ocijenili smo da potencijal postoji, unatoč velikoj krizi poduzeća. Naša kompanija u Italiji već 50 godina posluje upravo u području turizma, upravljanju hotelima i kampovima, veličinom je jednaka Cresanki te smo imali dovoljno iskustva da se prihvatimo tog poduhvata. Od tada smo godišnje prosječno ulagali oko milijun eura. Naša je strategija da investicijama rapidno povećamo dobit koja je vrlo brzo imala trend rasta. Time smo dobili dodatnu sigurnost za daljnja ulaganja, riječi su Maria Enrica Andrette.



 


 Bez otpuštanja


Cresanka je najveći poslovni subjekt i najveći creski poslodavac i poduzeće koje bilježi više od 50 posto svih noćenja ostvarenih na području Grada Cresa. Većinski paket ima talijanska firma Agrituristica Lignano, koja je provela restruktuiranje Cresanke bez otpuštanja radnika uz veliko razumijevanje za lokalne ljude i prilike. Zbog toga je Mario Enrico Andretta, predstavnik talijanskog vlasnika i član Nadzornog odbora Cresanke nedavno i dobio titulu počasnog građanina Cresa. Osim toga, Andretta je značajno utjecao i na ideju i na ostvarenje otkupa dionica »Brodogradilišta