U rodnim Grižanama

Kuća Klović – spomen na renesansnog umjetnika

Ivor Balen

U obnovljenoj i uređenoj zgradi stare škole izložene su replike svih najvažnijih  djela ovog renesansnog umjetnika, s obzirom da su originali u najcjenjenijim svjetskim galerijama 



GRIŽANE Vani ljudi pričaju priče koje se nisu ni dogodile i rade od toga turističke atrakcije, a mi Klovića doista imamo i još ga nismo dobro iskoristili, poručio je župan primorsko-goranski Zlatko Komadina tijekom otvaranja preuređene Kuće Klović. Riječ je o staroj školi u Grižanama, rodnom mjestu Jurja Julija Klovića, koja je preuređena u stalni izložbeni postav života i djela umjetnika koji je nazvan i Michelangelo minijature.


Projekt pretvaranja škole u svojevrsni muzej počeo je 2006. godine, a zahvaljujući ponajprije financiranju Županije, koja je svesrdno pomogla Vinodolskoj općini, priča je sada i končano dovršena.– Ukupno je u Kuću Klović utrošeno 3,1 milijun kuna, od čega je Županija sudjelovala s 1,66 milijuna, a Vinodolska općina s 1,44 milijuna. Obnovljeno je krovište, izmjenjene kompletna stolarija, fasada i sanitarni čvorovi te obnovljena okolina zgrade. Na eksponate i opremu utrošeno je 843.000 kuna, rekao je načelnik Ivica Crnić, napomenuvši da se ideja o stalnom postavu, kojim je Klović otrgnut iz zaborava, počela rađati još 1975. povodom 400. godišnjice njegove smrti, odnosno 1998. kada je proslavljeno 500 godina od rođenja.


Kako se može pročitati u povijesnim knjigama, Juraj Julije Klović, poznat i kao Giulio Clovio, rođen je u Grižanama 1498. godine, a umro u Rimu 1578. Klović, koji je većinu karijere djelovao u renesansnoj Italiji, bio je posljednji predstavnik minijaturne umjetnosti i originalna umjetnička osoba poznata po majstorskim crtežima i kolorističkoj istančanosti. 


Njegov doprinos minijaturnoj umjetnosti i umjetnosti manirizma općenito osigurava mu ugledno mjesto u povijesti renesanse. Bio je vrlo cijenjen od suvremenika, a surađivao je s mnogim poznatim umjetnicima tog doba kao što su Michelangelo, Vasari i El Greco. 




Njegovo najpoznatije djelo je Časoslov Farnese koji se čuva u knjižnici Pierpoint Morgan u New Yorku, a replika može vidjeti u Kući Klović.



Načelnik je također pohvalio Ivana Barbarića, organizatora prve izložbe dokumenata o Kloviću, a tijekom svečanosti otvaranja spomenut je u više navrata i voditelj ovog projekta obnove, Marko Franković.Tko voli Klovića, u obnovljenom postavu doista ima što vidjeti. Naravno, riječ je o replikama njegovih djela, budući da se originali nalaze u cijenjenim svjetskim galerijama. No, kako je istaknula ministrica kulture Andrea Zlatar Violić, u Grižanama se na jednom mjestu može pogledati sva najznačajnija Klovićeva djela.– S obzirom na svu današnju tehnologiju, nije potrebno imati originale da bi se uživalo u Kloviću, rekla je Zlatar Violić, koja je priznala da ministarstvo u ovom projektu nije sudjelovalo, osim simbolično, ali to ne znači da neki drugi projekti neće dobiti podršku.– Za svaku stvar za koju znate da je kulturno vrijedna, tjerajte nas da vam pomognemo, odnosno da pokrenemo mehanizme koje imamo na raspolaganju. Dok ih mi stanovnici ne valoriziramo, vrijednosti iz naše okoline neće ništa vrijediti, rekla je Zlatar Violić, najavivši da ovdašnja frankopanska gradina kandidira za sredstva Europske unije.

Po okončanju otvaranja, uzvanici i svi ostali obišli su Kuću Klović uz stručno vodstvo. Uz spomenute, svečanosti su prisustvovali saborski zastupnik iz Novog Vinodolskog Saša Đujić, gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel i čuveni povjesničar ovoga kraja, akademik Petar Strčić.