Kanoćal

Tiha voda i zagrebački bregi

Damir Cupać

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Prođe listopad, ugovora nema, a stanje je takvo da riječka kućanstva više nisu u Energu, ali nisu ni prešla u GPZ

placeholder


Prema zadnjim podacima, oko 8.000 riječkih kućanstava podnijelo je zahtjev za prelazak iz Energa u Gradsku plinaru Zagreb – Opskrba (GPZ) kada je riječ o korištenju plina.


Ako tih 8.000 puta pomnožimo s pesimističnih tri, dođe se do 24.000 građana Rijeke koji još uvijek ne znaju tko će im distribuirati plin za grijanje ove jeseni i zime, niti znaju koliko će plaćati kubik plina. Nema nikakve sumnje da će broj građana biti veći, budući da će svi oni koji koriste plin za grijanje prijeći u Zagreb. I postati tako – kao i svi oni koji su to napravili do sada – ni živi ni mrtvi. Naime, s Energom su ili će raskinuti ugovor, a zagrebačka gradska tvrtka će ih ignorirati i praviti budalama unatoč svim zakonskim odredbama koje GPZ obvezuju da preuzmu riječke korisnike plina. Tako se građani Rijeke prave supsidijarno idiotima jer ih ignorira riječka gradska vlast, ignorira ih zagrebačka vlast, a ignorira ih i država, budući da nije u stanju osigurati funkcioniranje pravne države.


A činilo se da bi problem mogao biti riješen na radnom sastanku riječkoga gradonačelnika Marka Filipovića sa zagrebačkim gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem koji je održan 22. listopada ove godine.




Taman da se umire isprepadani građani kako će sve biti u redu i kako će im GPZ poslati ugovore na kućne adrese. Nakon radnog sastanka Filipović i Tomašević osvrnuli su se na niz tema, a među njima nije bilo sramotno ignoriranje zagrebačke gradske tvrtke koja mjesecima pravi budalama građane Rijeke. Nije se osvrnuo ni riječki gradonačelnik Filipović koji je na kritike da je u potpunosti pasivan kada je riječ o ovoj problematici konstatirao da tiha voda brege dere.


Jer da njemu ne pada na pamet sazivati konferencije za novinare, prozivati zagrebačku i državnu vlast i upozoravati da su Riječanke i Riječani građani drugog reda budući da ne mogu ostvariti svoja zakonom zajamčena prava. Čovjek bi pomislio da je tiha voda oderala zagrebačke brege pa nije bilo ni potrebe za zamaranje javnosti problemom koji je adaktiran. Koga briga za muke u kolovozu, rujnu i listopadu ove godine za sve one kojima je na kućne adrese Energo poslao pismo s informacijom da će im plin zbog poremećaja na tržištu poskupjeti jedno šest puta pa će umjesto 600-ak kuna, mjesečno plaćati preko tri milje kuna. Koga briga za to što je GPZ ignorirao zakonsku obvezu prema svima onima koji su ih izvijestili e-mailom i preporučenim pošiljkama da koriste zakonsko pravo i da se prebacuju u javnu uslugu kada je riječ o opskrbi plinom jer će tako dobiti oko 40 posto veće račune, a ne pet-šest puta.


Koga briga za to što je Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) naložila GPZ-u da odradi zakonom propisanu proceduru, a GPZ je ignorirao sve naloge HERA-e. Koga briga što je Energo ni kriv ni dužan morao odraditi taj posao i angažirati sve raspoložive snage kako bi prebacio kupce na zagrebačku tvrtku. Sastali su se Filipović i Tomašević, mladi lavovi lijeve političke misli, i riješili problem, dali su ruku pomirnicu i zucnuli nisu o višemjesečnoj supsidijarnoj sramoti. Tiha voda oderala je brege.


Dotakli smo se mnogih tema koje muče naše sugrađane, prvenstveno cijena energenata, struje i plina i svega što iz toga proizlazi, poručio je Filipović. I još je riječki gradonačelnik najavio buduće operativne sastanke na kojima će se raspravljati o nizu problema s kojima se suočava lokalna samouprave. Drugim riječima, Rijeka i Zagreb ušli su u suglasje i zajedničkim će se snagama boriti za dobrobit građana. Nekoliko dana nakon toga i GPZ je poručio da se građani Rijeke ništa ne brinu jer će svi koji su zatražili prelazak u javnu uslugu opskrbe plinom dobiti ugovore do kraja listopada.


Prođe listopad, ugovora nema, a stanje je takvo da riječka kućanstva više nisu u Energu, ali nisu ni prešla u GPZ. Iako je to moralo biti riješeno još u kolovozu, a najkasnije u rujnu ove godine. Tiha voda brege će i dalje derati, Tomašević će se praviti blesav, HERA neće moći operacionalizirati ni jedan svoj nalog, premijer Andrej Plenković bajat će o tome kako su svi građeni zaštićeni kada je riječ o prezimljavanju. Nesretnim građanima Rijeke ne preostaje ništa drugo nego čekati Zorana Vakulu i vremensku prognozu i sa zebnjom gledati do kada će im pomagati anticiklona i ciklona kako ne bi bankrotirali.