Kanoćal

Neriješeno

Damir Cupać

Snimio Sergej DRECHSLER

Snimio Sergej DRECHSLER

Za nešto više od godinu dana održat će se lokalni izbori, a na njima će se otvarati neke druge teme

placeholder


Iako se još uvijek ne zna hoće li se konstituirati Sabor i ako ne, hoće li se raspisati novi parlamentarni izbori, ipak je vrijeme da se podvuče crta ispod rezultata od 17. travnja u 8. izbornoj jedinici. Dok traju zbrajanja mandata na nacionalnoj razini i uvjeravanje političkih stranaka i političkih saveza tko je izborni pobjednik, iz utrke za mandatara ispao je predsjednik Zoran Milanović. I to onako usput nakon ponovljenih novinarskih pitanja predsjedniku SDP-a Peđi Grbinu. Ako je suditi prema retorici, izborni pobjednici su svi. Barem to tako interpretiraju čelni ljudi stranaka koje su dobile saborske mandate. Iako je samo jedan izborni pobjednik, i to onaj relativni, a riječ je o HDZ-u koji je osvojio 61 mandat, točnije 58 u hrvatskim izbornim jedinicama i tri u dijaspori.


Slično je i u 8. izbornoj jedinici u kojoj su saborske mandate dobili SDP-ova koalicijska lista Rijeke pravde, njih šest, slijedi HDZ s četiri mandata, koalicija IDS-PGS-a s dva mandata, dok su po jedan mandat dobili politička platforma Možemo! i Most, točnije Marin Miletić. Ako se ti rezultati usporede s onima od prije četiri godine, i ako se stave u kontekst ideološkog političkog spektra, jasno je da je relativni izborni pobjednik SDP-ova koalicija, a da su stranke lijevog centra i ljevice odnijele izbornu pobjedu. Nema nikakvog razloga da izbornim rezultatom budu nezadovoljni u HDZ-u koji su potvrdili četiri mandata s parlamentarnih izbora 2020. godine, dobro je prošao Možemo!, a Marin Miletić je standardno, zahvaljujući podrški vjernih fanova, dobio još jedan četverogodišnji mandat u Saboru u 8. izbornoj jedinici.


Iako je broj glasova koji je dobila koalicija IDS-PGS-a zadovoljavajući, broj mandata je neuspjeh. Riječ je o dva mandata. Iako je bio drugoplasirani na toj listi, predsjednik PGS-a Darijo Vasilić nije osvojio saborski mandat i vratio stranci parlamentarni status. Moglo bi se reći da PGS stvarno nije imao sreće jer je 50-ak glasova ukupno, i nekih 30-ak preferencijskih glasova presudilo da bude tako. U izbornoj noći stvari su izgledale tako da je PGS mogao biti potpuno zadovoljan, a HDZ nezadovoljan. Zbog toga što je PGS-u prema dotada obrađenim rezultatima pripadao treći mandat, a HDZ je izgubio četvrti. Može biti da predsjednik primorsko-goranskog HDZ-a Oleg Butković nije mirno spavao jer je obećao predsjedniku HDZ-a Andreju Plenkoviću četiri mandata iz 8. izborne jedinice. Tim više što su HDZ-ovci zasnivali kampanju na velikim državnim ulaganjima na Kvarneru, Rijeci i u Istri. Nema nikakve dvojbe da bi u tom kontekstu mandat manje u odnosu na prije četiri godine bio HDZ-ov neuspjeh. Ujutro se sve promijenilo, Butković je mogao vratiti osmijeh na lice i nastaviti se baviti kravom/bikom na društvenim mrežama, a PGS-ovci su još jednom ostali kratkih rukava. Unatoč solidnom broju glasova koje je ta stranka dobila. Mada, valja primijetiti da je rezultat PGS-a u Rijeci kao najvećem gradu 8. izborne jedinice prije neuspjeh nego uspjeh, jer su peta lista sa 6,39 posto osvojenih glasova. I ovaj put rezultatom mogu biti zadovoljni u platformi Možemo! koja je dobila u Rijeci 13,35 posto glasova, dok je ukupan rezultat u 8. izbornoj jedinici iznosio 10,24 posto.




Kada je riječ o SDP-u, valja se složiti s ocjenom njihovog regionalnog i gradskog vodstva da nije mali uspjeh pobjeda i šest osvojenih mandata. Tim više što su se SDP-ovci u protekle četiri godine bavili sami sobom jer je došlo do rascjepa u stranci. Rijeke pravde u 8. izbornoj jedinici nisu se izlile, ali je rezultat takav da su stvoreni uvjeti za daljnju konsolidaciju stranke. Za nešto više od godinu dana održat će se lokalni izbori, a na njima će se otvarati neke druge teme i valorizirati rad SDP-ove izvršne vlasti u nizu sredina. Tako i Rijeke.


Ako se rezultati SDP-a stave u taj kontekst, onda bi ta stranka mogla imati problema kada je riječ o izborima u Rijeci. Čak i većih u odnosu na prije četiri godine kada je SDP izgubio većinu u gradskom parlamentu. Izvuku li svi pouke iz parlamentarnih izbora i poslože li se karte na pravi način, moglo bi se dogoditi da SDP izgubi i izvršnu vlast u Rijeci. Odnosno mjesto gradonačelnika. Do tada valja priznati da je rezultat neriješen kada je riječ o parlamentarnim izborima iz 2020. i 2024. Tko je zadovoljan, a tko nezadovoljan neriješenim rezultatom, trenutno je teško reći. Svi izražavaju zadovoljstvo, a je li ono utemeljeno kod svih, pokazat će majstorice na europskim izborima u lipnju ove godine i ona puno važnija – lokalni izbori krajem svibnja 2025. godine.