Kanoćal

Sortirnica je ogledalo nesposobnosti

Damir Cupać

Za to je 37 milijuna kuna razloga i godinu dana nerada i propadanja suvremenog pogona u Mihačevoj dragi

placeholder


Trebao je to biti projekt koji će zatvoriti usta riječkoj opoziciji kada je riječ o prikupljanju otpada i neprestanim poskupljenjima te komunalne usluge.


Trebao je to biti projekt koji će lansirati Rijeku kao moderan grad koji je svjestan da otpad nije samo otpad već vrijedna sekundarna sirovina. Trebao je to biti projekt kojim bi se prekinula nesretna priča s nesposobnošću i nesnalaženjem kada je riječ o sinergiji Grada Rijeke i KD-a Čistoća, a za dobrobit građana koji plaćaju skupo odvoz komunalnog otpada. Korak prema urednijim riječkim ulicama i prema individualizaciji zbrinjavanja.


Barem je tako projekt Sortirnica u Mihačevoj dragi najavljivan. Svečano su potpisivani ugovori, pratila se dinamika realizacije, u obilaske je išao bivši gradonačelnik Vojko Obersnel, u obilaske je išao aktualni gradonačelnik Marko Filipović kojemu je pripala čast presijecanja vrpce najsuvremenijeg komunalnog projekta koji je većim dijelom financiran sredstvima EU-a. U veljači 2020. godine svečano su ugovor o realizaciji projekta potpisali tadašnji gradonačelnik Vojko Obersnel, tadašnji ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić. Vrijednost projekta bila je više od 37 milijuna kuna, a bespovratna europska sredstva u financijskoj konstrukciji iznosila su oko 31 milijun kuna.




Radovi su tekli sukladno dinamičkom planu pa je 29. ožujka 2022. upriličena završna konferencija na kojoj je prigodnu riječ održao gradonačelnik Marko Filipović. On je poručio da ga jako veseli ovaj iskorak jer se radi o prvom postrojenju za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada u Hrvatskoj sufinanciranog iz EU fondova čime će se omogućiti još veća iskoristivost i vrijednost korisnih sirovina iz otpada. Nadodao je da je zadovoljan činjenicom da je projekt završen u zadanom roku i da je izdana uporabna dozvola te još jednom pozvao građane da što više odvajaju otpad jer svi imamo zajednički cilj, a to je ljepši i čišći grad.


Tako je zborio riječki gradonačelnik. Nakon završne konferencije morao je promijeniti ploču i uglavnom zboriti, ili šutjeti, o naglom zaokretu. Naime, umjesto izvješća o tonama sortiranog otpada, krenula su izvješća o privođenjima aktera koji su bili uključeni u realizaciju ovog posla, bivše pročelnice Irene Miličević i bivše direktorice »Čistoće« Jasne Kukuljan, zaposlenika Odjela gradske uprave za komunalni sustav Eddyja Ropca i čelnih ljudi tvrtki koje su bile zadužene za opremanje sortirnice. Istragu je pokrenuo Ured europskog javnog tužitelja, osumnjičenici su bili u istražnom zatvoru i nakon mjesec dana pušteni.


Riječ je o sudskom postupku koji će vjerojatno biti dugotrajan. No jednako tako dugotrajan je i postupak stavljanja sortirnice u funkciju. Nakon uhićenja postavilo se pitanje zbog čega taj pogon još nije počeo s radom, ali suvislog odgovora nije bilo. Onda je pojašnjeno da je riječ o pionirskom poslu i da treba pronaći najbolji model objave javnog natječaja za upravitelja pogona. Jer u Hrvatskoj nema prakse kada je riječ o ovakvim investicijama, a očito je da su Gradu Rijeci nakon otvaranja istrage počeli puhati i na hladno kako ne bi došlo do novih uhićenja. Strah je vrag i uvukao se u zaposlenike gradske uprave koji su iz mjeseca u mjesec ponavljali da se sve analizira, da se traže mišljenja i slično tome.


A pogon koji je davno počeo s radom stajao je kao mrtav kapital. Stajat će i dalje, samo je pitanje do kada. Kao što je pitanje i hoće li postrojenje moći krenuti s radom nakon što je toliko dugo u hladnom pogonu. Dakle, u Gradu Rijeci sada tvrde da je natječajna dokumentacija vezana uz upravljanje postrojenjem u završnoj fazi pripreme te će do kraja tjedna u Elektroničkom oglasniku javne nabave RH biti objavljeno i prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima. A objava samog natječaja planira se odmah nakon provedenog savjetovanja.


U Gradu Rijeci ističu da natječaji za upravitelje sortirnica nisu objavljeni ni u drugim gradovima u kojima su one izgrađene, poput Ogulina, Lošinja, Novalje i Bjelovara. Što nije nimalo utješno i svjedoči o potpunoj nekompetenciji i lokalne samouprave i resornog ministarstva i tijela koja su nadležna za stvaranje zakonskog okvira kako bi s radom počele vrijedne investicije. Tema je to koja bi trebala zanimati i riječku oporbu nakon što se vrati u vijećničke klupe nakon ljetne stanke. Za to je 37 milijuna kuna razloga i godinu dana nerada i propadanja suvremenog pogona u Mihačevoj dragi.