Vlašičeka je tragedija na kolodvoru u Zagrebu, kada je poginulo 153 ljudi, nagnala da postane darivatelj, a Lovrića je ranjavanje u ratu »uvjerilo« da je bio na pravom putu
CRIKVENICA Marijan Lovrić (61) je na posljednjoj akciji dragovoljnog darivanja krvi u Crikvenici krv dao 119. put, a 59-godišnji Darko Vlašiček 111. put.
I prvo što će vam reći je da brojevi uopće nisu bitni, da je bitna dobra volja i želja da se nekom pomogne.
Priča o dvojici veterana među darivateljima izlazi iz okvira klasične priče o ljudima dobra srca čija krv spašava živote. Lovrića i Vlašičeka kao da je sudbina predodredila da postanu darivatelji krv. Vlašičeka je jedna crna epizoda u životu nagnala da postane darivatelj, a Lovrića je druga crna epizoda u životu »uvjerila« da je bio na pravom putu darivajući krv godinama.
Ništa se nije vidjelo od dima i prašine. Naišao sam na priklještenu ženu i dijete koje je ostalo bez šake. Nije bilo druge nego hitno dati krv da bi se spasilo dijete. Dao sam prvi put krv iz vene u venu. Bio sam u kontaktu s tim djetetom iz Bosne sve do početka rata.
Postoji i druga strana medalje, postoje ljudi koji bi najradije ukinuli davanje krvi. Među njima je i jedan posrnuli riječki tajkun koji se obogatio na škveru. No, ponekad se prst sudbine grubo poigra s takvima.
Dvadeset godina kasnije definitivno je shvatio što znači krv i što znači biti među onima kojima je pomoć potrebna.
– U »Oluji« sam ranjen u nogu, u Zalužnici. S ranjenom nogom sam se uspio izvući tek sljedeće jutro iz šume, nakon pet i pol sati pješačenja, prisjeća se Lovrić.