Čuvaju uspomene

22. obljetnica Oluje: U Zalužnici podignut spomenik Niki Jerkoviću

P. N.

Izaslanstvo Crikvenice kraj spomenika njihovom sugrađaninu Niki Jerkoviću

Izaslanstvo Crikvenice kraj spomenika njihovom sugrađaninu Niki Jerkoviću

Novljani željno iščekuju podizanje spomenika braniteljima. Kroz razne postrojbe u ratu je sudjelovalo 600 Novljana, većina je provela godinu i pol do dvije na bojišnici. Bili su u 155., 111., 143., 138. i 133. otočkoj brigadi, Vukovima, specijalnoj policiji...



 Na području Novog Vinodolskog, Crikvenice i Vinodolske općine obilježena je 22. godišnjica Oluje kojom je poražena velikosrpska ideja u Hrvatskoj.


Na Dan domovinske zahvalnosti izaslanstva dvaju gradova i općine, udruga proisteklih iz Domovinskog rata tradicionalno se prisjećaju poginulih u akciji Oluja na ličkom bojištu. Polažu vijence i pale svijeće na spomeniku u Zalužnici gdje su ginuli branitelji s područja bivše općine Crikvenice i Senja. Podignuto je i spomen obilježje palom Crikveničanu Niki Jerkoviću. Izaslanstva su zapalila svijeće na spomenicima, u parkovima i na grobljima.



Novljani se s tugom i ponosom prisjećaju osmorice poginulih sugrađana u Domovinskom ratu. Velimir Bažok izgubio je život pri razminiravanju, Zdravko Špalj u Vukovaru 1991. godine, Franjo Vlašić 1993. kod Biograda, Anton Mataija u Oluji u Zalužnici. Na popisu poginulih su Vanja Dražić, Alenko Smolčić, Zdenko Mataija i Dražen Kršul.





Odaziv 97 posto


Novljani su bili posebno ponosni na svoju sugrađanku Nikolinu Mataiju koja se Hrvatskoj obratila s kninske tvrđave u ime djece poginulih branitelja. Njen otac Anton izgubio je život upravo u Zalužnici.


Novljanski branitelji već desetak godina velike pobjede nad srpskim agresorom prisjećaju se i u svom gradu.


– Od prve godine obilježavamo godišnjicu Oluje. Ispočetka smo odlazili u Liku, u Pavlomiru slavimo već desetak godina, kaže poručnik Ivan Polić, ujedno i predsjednik novljanske HVIDR-e.


– Ukupno je prošlo kroz rat 600 Novljana, kroz razne postrojbe. Većina je provela godinu i pol do dvije na bojišnici. Bili su u 155., 111., 143., 138. i 133. otočkoj brigadi, Vukovima, specijalnoj policiji. Odaziv na mobilizaciju je bio 97 posto.


Emotivno i ponosno


U Oluji je 90 posto Novljana bilo u 133. otočkoj pukovniji, dio u 2. senjskoj bojni, dio u 3. crikveničkoj bojni. Novljani željno iščekuju podizanje spomenika braniteljima.


Emotivno, s ponosom, Oluje se prisjeća Novljanin Anton Matijević.


– Ja sam bio u 133. pukovniji, a sin u 113. šibenskoj. Nije bilo lako, mislima sam bio uz sina. Kad govorimo o Novom u Domovinskom ratu, treba reći da oni koji su bili blizu nisu imali izbora, morali su se boriti. Novljani su svjesno išli iako je naš grad bio relativno daleko od bojišnice, priča Matijević. U Novom je proslava završila vatrometom.


Vinodolska općina je obilježila oslobođenje zemlje glazbenom večeri. Načelnik Općine Marijan Karlić organizirao je prijem za obitelji poginulih branitelja. Crikvenica je središnju proslavu imala u Jadranovu. Na obali su se 24 ekipe ogledale u pripremanju dagnji. Koncentraciju je prekinulo Armadino paljenje 222 baklje na Krčkom mostu u sjećanje na 222 poginulih branitelja s područja Primorsko-goranske županije.