Epidemija

Nastavni zavod PGŽ počeo obrađivati uzorke testova na hripavac, otvorili “walk in” punkt

Barbara Čalušić

Željko Linšak i Andrea Petaros Šuran / Foto Marko Gracin

Željko Linšak i Andrea Petaros Šuran / Foto Marko Gracin

Punkt za uzorkovanje svih respiratornih patogena radi od 7 do 19 i 30 sati



Zbog epidemije hripavca u kojoj je dosad u Hrvatskoj zabilježen najveći broj slučajeva unatrag 40 godina, uzorci PCR testiranja na ovu bolest od ovog se tjedna obrađuju i u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.


Dosad je u našoj županiji od ljeta otkriveno 103 slučaja zaraze hripavcem ili pertusisom, a dnevno se u Zavodu na Mlaki na ovu bolest testira 20-ak osoba.


Punkt za uzorkovanje


– U sezoni respiratornih oboljenja s radom je započeo punkt za uzorkovanje svih respiratornih patogena u koji se ne ulazi u našu zgradu već postoji zaseban ulaz.




Punkt radi od 7 do 19 i 30 sati, a zahvaljujući našim kolegama s Odjela kliničke mikrobiologije uzorci sa sumnjom na hripavac više se ne šalju u Hrvatski zavod za javno zdravstvo u Zagreb već se obrađuju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo na Mlaki, rekao je na današnjoj konferenciji za medije ravnatelj nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a Željko Linšak.


Dodaje kako se paralelno s testiranjima na hripavac u zavodu i dalje obavljaju testiranja na koronavirus i gripu. Tako je u ponedjeljak na Mlaki uzeto dvadesetak uzoraka sa sumnjom na pertusis i četrdesetak uzoraka koronavirusa.


– Ovaj naš izdvojeni punkt je svojevrsni walk in, a ako bude potrebe i povećanog broja slučajeva, spremni smo otvoriti i drive in. Ovom trenutku, s obzirom na broj uzorka koji dnevno obrađujemo i koji ne premašuje stotinu, walk in je dovoljan, poručio je Linšak.


Najviše oboljelih – djeca


Među 103 zabilježene prijave oboljelih od hripavca, najviše je djece u dobi od 10 do 14 godina. Međutim, kako je istaknula zamjenica voditelja Epidmiološkog odjela dr. Andrea Petaros Šuran, raspon godina kreće se od 0 do 60 godina.



– Hripavac počinje nespecfičnim simptomima, kataralnim stadijem kojim kreće kao svaka respiratorna viroza ili upala. Curenje nosa, grlobolja, osjećaj opće slabosti, neki su od simptioma, dakle ništa što bi se direktno povezalo s hripavcem.


Nakon toga kreće stadij u kojem počinju napadaji kašlja koji mogu biti specifični s otežanim disanjem sve do povraćanja te taj stadij može trajati od dva tjedna do šest tjedana.


Međutim, kada gledamao naše obrade pacijenata, primjećujemo da taj kašalj nije tako specifičan kako se opisuje u literaturi te imamo i kašalj za koji i ne bismo rekli da je hripavac pa preporučujemo da kad je netko bolestan neka ostane kući, a ako zna da je bio u kontaktu s nekim tko je imao hripavac neka se javi svojem liječniku.


Tako će kliničar će na osnovu simptoma preporučiti daljnju dijagnostiku, rekla je petaros Šuran.


Slučajevi od ljeta


Prema njezinim riječima, prve oboljele od hripavca epidemiolozi Zavoda detektirali su prije par mjeseci, pa se može reći da epidemija hripavca traje od ljeta.


Točan broj oboljelih nije moguće odrediti jer ima i blažih kliničkih slika dok s druge strane dostupnost dijagnostike pridonosi većem broju oboljelih od hripavca.


– Što se tiče cijepljenja protiv hripavca, djeca se cijepe s pet doza kroz djetinjstvo. Djeca koja su nepotpuno cijepljenja trebala bi se javiti svojem pedijatru da nadoknade propušteno, a po novim smjernicama, preporučujemo i cijepljenje trudnicama od 16. tjedna trudnoće.


U našoj županiji cijepljeno je 66 trudnica što je dobra brojka, a pozivamo i dalje trudnice da se jave. Također, po zadnjim preporukama dobro je cijepiti i ukućane djece koja imaju manje od godinu dana i koja nisu potpuno cijepljena, a dosad smo cijepili takvih 15 osoba.


Cijepljenje protiv hripavca se preporučuje i imunkompromitiranim osobama, kao i osobama s malignim bolestima, istaknula je Petaros Šuran.


Nošenje maski u Nastavnom zavodu


U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo zbog povećanog broja respiratornih oboljenja, donesena je i odluka o nošenju maski za sve zaposlenike koji imaju direktan kontakt s pacijentima.


– Na osnovu ukupnog broja uzoraka testiranja na COVID-19 možemo reći da je udio pozitivnih 20 do 30. Cijepimo i dalje, interes nije velik, no svatko tko želi može primiti booster dozu cjepiva protiv koronavirusa.


Cijepljenje protiv gripe i dalje je aktuialno i tko se još nije cijepio i tko ima indikaciju za cijepljenje cijepljenje mu se svakako preporuča.


Zasad imamo 13 prijava oboljelih gripe što znači da nije počeo klasični epidemijski val gripe, no prema kraju godine i početkom sezone skijanja, broj oboljelih će se sigurno povećavati, smatra Petaros Šuran.