E-SAVJETOVANJE

Porez na kuće za odmor u Puntu će se – udvostručiti i to već od 1. siječnja

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Dobije li prijedlog zeleno svjetlo javnosti, a potom i Općinskog vijeća, od 1. siječnja porez na kuće za odmor bi se naplaćivao u iznosu od 4 eura po četvornom metru korisne površine kuća za odmor, kao i za kvadratni metar korištenih javnih površina, a do sada je bio naplaćivan po cijeni od 15 kuna



PUNAT – Posredstvom službenih mrežnih stranica Općine Punat, pokrenuto je nekoliko postupaka e-savjetovanja sa zainteresiranom javnošću, među ostalim i ona koja se provode s ciljem donošenja nove Odluke o izmjenama odluke o porezima Općine Punat kao i Odluke o visini paušalnog poreza za djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu. Prvospomenutim prijedlogom odluke u postupku kojeg je Općina obvezna provesti pri donošenju općih akata, odnosno drugih strateških ili planskih dokumenta kad se njima utječe na interese građana i pravnih osoba, predloženo je osjetno povećanje poreza na kuće za odmor.


Dobije li prijedlog zeleno svjetlo javnosti, a potom i Općinskog vijeća, od 1. siječnja iduće godine na području te krčke lokalne jedinice spomenuti bi se porez obračunavao i naplaćivao u iznosu od 4 eura po četvornom metru korisne površine kuća za odmor, jednako kao i za kvadratni metar korištenih javnih površina. Do izmjena Zakona o lokalnim porezima, porez na kuće za odmor u toj je otočnoj općini naplaćivan po cijeni od 15 kuna po četvornome metru površine, što bi drugim riječima značilo da će se spomenuto porezno davanje vlasnicima kuća za odmor – udvostručiti.


Manje od maksimuma


Spomenuti treba i da je člankom 26. važećega Zakona o lokalnim porezima propisano da se porez na kuće za odmor obračunava i naplaćuje u rasponu vrijednosti od 0,60 pa do 5 eura po četvornom metru korisne površine kuće za odmor, što bi drugim riječima značilo i da je, unatoč bitnom povećanju tog poreza, predložena vrijednost ipak manja od zakonom propisanoga maksimuma.




Osim o ovom prijedlogu, Puntari, Starobašćani i svi ostali koji osjete potrebu sudjelovati u postupku savjetovanja s javnošću u narednim će se tjednima imati priliku očitovati i na aktualni prijedlog Odluke o visini paušalnog poreza za djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu. Tim je pak potezom općinski načelnik Daniel Strčić »u postupak« stavio prijedlog povećanja tog paušala koji bi, također od početka iduće godine, na području Općine Punat bio obračunavan u iznosu od 60 eura. Visina paušalnog poreza po smještajnoj jedinici u kampu i kamp-odmorištu, odnosno po smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj, istim je prijedlogom na području općine Punat utvrđena u iznosu od stotinu eura.


Do sad važećom odlukom visina paušalnog poreza po krevetu iznosila je 300 kuna u naselju Punat, odnosno 255 kuna u naselju Stara Baška, a po smještajnoj jedinici u kampu ili kamp-odmorištu, kao i u smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj, obračunavala se u iznosu od 350 kuna u naselju Punat te 297 kuna u Staroj Baški. Načelnik je, doznajemo, ovo povećanje poreza na dohodak za djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu predložio zbog toga što se visina tog davanja nije mijenjala još od 2005. godine. Odredbom Zakona o porezu na dohodak propisano je da je predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave obvezno donijeti odluku kojom će propisati visine paušalnog poreza po krevetu, odnosno po smještajnoj jedinici u kampu, a koje ne mogu biti manje od 19,91 eura, niti više od 199,08 eura. Isti zakon propisao je i da se odluka može mijenjati najkasnije do 15. prosinca tekuće godine, s primjenom od prvog dana naredne godine. Oba »savjetodavna« postupka trajat će do 10. studenog.


Porez na dohodak


Osim o spomenutim prijedlozima, u postupku e-savjetovanja sa zainteresiranom javnošću je i načelnikov prijedlog Odluke o visini poreznih stopa poreza na dohodak u općini Punat. Tim prijedlogom predviđa se obračunavanje minimalno propisanih stopa, a sve kako bi se, kako je prijedlogom istaknuto – povećale plaće i standard žitelja općine Punat. Sukladno odredbi Zakona o porezu na dohodak, određeno je da se godišnjim dohotkom smatra ukupan iznos (zbroj) dohotka od nesamostalnog rada koji porezni obveznik ostvari tijekom kalendarske godine. Na tako utvrđeni godišnji dohodak obračunavao se godišnji porez na dohodak od nesamostalnog rada po stopama od 20 posto (na poreznu osnovicu do 360 tisuća kuna), odnosno 30 posto na dio porezne osnovice koji prelazi iznos od 360 tisuća kuna. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak promijenila se visina porezne osnovice na koju se plaća porez na dohodak, tako da se godišnji porez na dohodak po novome plaća po nižoj stopi na poreznu osnovicu do visine 50,4 tisuća eura te po višoj stopi na dio porezne osnovice koji prelazi taj iznos. Također, izmjenama Zakona nadležnost za određivanje visine poreznih stopa dana je predstavničkim tijelima jedinica lokalne samouprave pa se tako može propisati niža stopa u granicama od 15 do 22 posto, a viša stopa u granicama od 25 do 33 posto.


Konzultacije o aktima za opću dobrobit građana


Savjetovanja sa zainteresiranom javnosti, odnosno e-konzultacije, provode se o nacrtima onih općih akata čijim se donošenjem ili izmjenama neposredno ostvaruju potrebe građana ili uređuju druga pitanja od interesa za opću dobrobit građana i pravnih osoba na području općine Punat. Uz svaki nacrt dokumenta o kojem se provodi savjetovanje objavljuju se i razlozi njegova donošenja ili izmjena, kao i ciljevi koji se savjetovanjem žele postići. O svakom provedenom savjetovanju objavljuje se i izvješće iz kojeg je vidljivo koji su prijedlozi građana usvojeni, a koji nisu.