Thalassotherapia Crikvenica

Kreće projekt ranog otkrivanja skolioze kod osnovaca u Crikvenici, Novom i Vinodolu

Bruna Matičić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Suradnja Thalassotherapije Crikvenica i Primorsko-goranske županije na prevenciji deformacija kralježnice



Thalassotherapia Crikvenica pokrenula je novi pilot-projekt koji za cilj ima rano i pravovremeno otkrivanje skolioze i prevenciju ostalih deformacija kralježnice kod školske djece.


Pilot-projekt koji će s 53,1 tisuće eura sufinancirati Primorsko-goranska županija, a provodit će se među djecom petih razreda osnovnih škola s područja Crikvenice, Novog Vinodolskog i Vinodolske općine, danas su u sjedištu Županije predstavile zamjenica župana Marina Medarić, ravnateljica Thalassotherapije Crikvenica Nataša Manestar, Daniela Butorac, voditeljica odsjeka zdravstvenog turizma i Sanja Tomić, voditeljica odsjeka ambulantne fizioterapije.


Kako je rečeno na predstavljanju, skolioza je najčešća deformacija kralježnice, a javlja se u 2 do 3 posto opće populacije i to uglavnom u vrijeme naglog rasta tijekom puberteta.




– Ovim projektom preventivnim će se pregledima obuhvatiti djeca u dobi od 10 i 11 godina, kako bi se uopće uočio postotak djece s problemima te rano otkrile deformacije kralježnice – rekla je ravnateljica Nataša Manestar, dodajući da su trenutno u postupku edukacije terapeuta za specifična znanja, a u svrhu provedbe programa nabavljena je i potrebna medicinska oprema.


– Ovo je jedinstveni projekt na području naše županije, ali i cijele Hrvatske koji je nastao iz potrebe i dugogodišnjeg iskustva rada s djecom.


Djeci koja će biti uključena u program problemi s kralježnicom dijagnosticirat će se uz pomoć uređaja za neinvazivnu dijagnostiku kralježnice FORMATIC 4D uz koji će ih se pratiti tijekom terapije u periodu od godine dana.


Terapije će provoditi naši fizioterapeuti koji su prošli specijalizirane edukacije za liječenje i prevenciju skolioza kod djece po »schroth« metodi, a nabavljen je i poseban uređaj za biofeedback koji auditivnim i vizualnim efektima u vježbama postižu bolji efekt kod djece – rekla je Daniela Butorac, dok je Sanja Tomić najavila da će kroz projekt djecu pregledavati specijalist fizijatrije i rehabilitacije, a nakon procjene i fizioterapeut koji će napraviti individualni program za svako dijete koje ima problema s kralježnicom.


– Peti je razred najčešće period intenzivnog rasta djece, kada djeca ulaze u pubertet i tada se najčešće otkrivaju te idiopatske skolioze.


Međutim, uz detektiranje djece koja imaju skoliozu, naš je cilj educirati djecu i roditelje pravilnom držanju i važnosti tjelesne aktivnosti kako bi se spriječili deformiteti kralježnice i posjeti fizioterapeutu u kasnijoj dobi – istaknula je Sanja Tomić dodajući da će preventivnim pregledima biti obuhvaćeno stotinjak djece, a predavanja i radionice u školama će provoditi educirani fizioterapeuti.


Početak provedbe programa očekuje se u ožujku. Zamjenica župana Marina Medarić istaknula je da, uz ovaj, Županija s iznosom od 200 tisuća eura financira niz dodatnih programa prevencije i promocije zdravlja.