Vilim Sanković

Novi direktor najavljuje oživljavanje zelene veletržnice u Matuljima

Marina Kirigin

Vilim Sanković od srpnja je na čelu Regionalne veletržnice u Matuljima / Foto Marina Kirigin

Vilim Sanković od srpnja je na čelu Regionalne veletržnice u Matuljima / Foto Marina Kirigin

Cilj je da to bude mjesto susreta malih OPG-ova ovih prostora koji će nuditi domaće proizvode, voće i povrće, a s obzirom na to da Općina Matulji nema klasičnu tržnicu, pokušava se taj prostor popularizirati za organiziranje sajmova



Vilim Sanković iz Jušića novi je direktor Regionalne veletržnice Rijeka – Matulji. On je zamijenio Eduarda Baćića, koji je nakon lokalnih izbora postao zamjenik načelnika Matulja i otišao u svoj novi općinski ured.


Sanković, inače diplomirani ekonomist, koji je završio fakultetsko obrazovanje u Rijeci, radio je u Bina Istri kao pomoćnik rukovoditelja stručne službe naplate i u Nikasu kao voditelj prodaje za HoReCa program. Za »kormilo« veletržnice sjeo je u srpnju ove godine, a na novoj poziciji želja mu je »oživjeti« prostor takozvane zelene/otvorene veletržnice, ali i osigurati maksimalne prihode od najma skladišnih prostora.


Povratak sajmova


– Prostor veletržnice sastoji se od dva dijela, hala sa skladišnim prostorima i takozvana zelena tržnica. Imamo ukupno 26 skladišnih prostora koja dajemo u najam veletrgovcima. Trenutačno u zakupu imamo devet tvrtki, šest njih bavi se veletrgovinom voća i povrća, dvije cvijećem i jedna smrznutim programom, koje drže 24 skladišna prostora u najmu. Uz njih, u zakup smo dali caffe bar i još nekoliko ureda.




Prostor takozvane zelene tržnice još nije u funkciji kakva je zamišljena. Cilj je da to bude mjesto susreta malih OPG-ova ovih prostora koji će nuditi domaće proizvode, voće i povrće. S obzirom na to da Općina Matulji nema klasičnu tržnicu kakvu imaju primjerice Rijeka ili Opatija, pokušava se taj prostor popularizirati tako da se organiziraju sajmovi.


Međutim, s obzirom na pandemiju zadnje dvije godine takva je ponuda bila ograničena. Zato je moja želja i cilj da se ponovo krene u organizaciju tih sajmova. Tako ćemo već ove srijede, 23. kolovoza, održati sajam široke potrošnje koji se prakticirao ranijih godina održavati zadnju srijedu u mjesecu.


Tradicionalno se u listopadu održava i sajam domaće jabuke i meda, isto s ciljem popularizacije domaćih proizvođača, ali i samog prostora veletržnice. U rujnu očekujemo i veliki broj proizvođača grožđa, a dolaze nam ponuđači iz Dalmacije, Slavonije i Istre, govori Sanković.


Jaka konkurencija


Veletržnica se nalazi uz cestu koja vodi od Matulja do Jušića, na dobroj je lokaciji i nudi i uslugu parkiranja. Ipak, u okruženju ima sve veću konkurenciju supermarketa kojima je teško parirati. Sanković međutim smatra da veletržnica ima svoje vjerne kupce, ali je svjestan da puno ovisi i o poslovnoj politici zakupaca njihovih prostora i kvaliteti proizvoda koje nude.


Objašnjava kako veletrgovci formiraju cijenu i na temelju količine robe koju prodaju, odnosno velikim kupcima nude povoljniju cijenu, ali cijene za pojedince, privatne osobe koje kupuju male količine za domaćinstvo onakve su kakve i na proizvodima na akcijama u marketima.


Uglavnom, veletrgovci ne mogu konkurirati cijenama koje trgovački lanci u okruženju nude na tjednim akcijama. Ipak, ono zbog čega bi trebalo doći na veletržnicu, tvrdi Sanković, svježina je proizvoda s obzirom na činjenicu da je opskrba na dnevnoj razini i visoko je kvalitetna. ​


Veletržnica u Matuljima ima radno vrijeme od 4 sata do 12 sati, a zakupcima pruža i uslugu utovara i istovara kao i uslugu vaganja na 50-tonskoj vagi. U Veletržnici Rijeka-Matulji je zaposleno sedam djelatnika, od kojih pet nadzornika, računovotkinja i direktor.


Veliki značaj čvora Trinajstići


Svakako jedan od vjerojatno značajnih trenutaka za veletržnicu dogodit će se i završetkom izgradnje čvora Trinajstići, čija je izgradnja nedavno započeta, kada će im izlaz na riječku zaobilaznicu biti »pred nosom«, odnosno na samom ulazu/izlazu s veletržnice imat će mogućnost uključiti se na prometnicu koja najbrže povezuje ovo područje s ostalim krajevima Hrvatske.