Gradsko vijeće

Crikvenički vijećnici povećali potpore trudnicama djeci i umirovljenicima, evo i iznosa

Robert Šimonović

Foto TZ Crikvenica

Foto TZ Crikvenica

Klub vijećnika SDP-PGS podnio je amandman kojim je predložio povećanja iznosa potpora za pronatalitetne mjere i uvođenja obavezne godišnje isplate uskrsnica i božićnica svim umirovljenicima



Crikvenički vijećnici na ovotjednoj su sjednici bili rijetko složni, što će reći da su jednoglasno usvojili pet od šest točaka dnevnog reda, pa čak i jednoglasno odlučili ne podržati Prijedlog Odluke o donošenju Revizije procjene rizika od velikih nesreća za grad Crikvenicu.


Kako se moglo saznati za vrijeme trajanja rasprave o potonjoj točki, dokument nije adekvatno izveden, stoga su vijećnici odlučili da će o istome glasovati nakon njegove revizije.


Primjetili su kako u radnoj skupini koja je sudjelovala u donošenju ovog značajnog dokumenta nije bilo stučnjaka iz područja zdravstva, kao i da pojedini podaci iz ovog dokumenta nisu ispravni, potpuni, odnosno da ne odgovaraju trenutnom stanju na terenu.




Valja istaknuti i da su crikvenički vijećnici bili složni prilikom usvajanja Odluke o socijalnoj skrbi te Prijedloga Odluke o sufinanciranju djelatnosti dadilja na području grada Crikvenice.


Povećanja naknada


Na predloženu Odluku o socijalnoj skrbi Klub vijećnika SDP-PGS podnio je amandman kojim je predložio povećanja iznosa potpora za pronatalitetne mjere i uvođenja obavezne godišnje isplate uskrsnica i božićnica svim umirovljenicima.


Predložene izmjene su prihvaćene, te je jednoglasno donesena Odluka o socijalnoj skrbi u kojoj su usvojene određene novine. Tako je novčana pomoć trudnicama povećana s 200 na 300 eura, novčana pomoć za prvo dijete povećana je s 398 na 1.300 eura, novčana pomoć za drugo dijete povećana sa 929 na 2.000 eura, dok je novčana pomoć za treće i svako daljnje dijete povećana s 3.982 na 4.950 eura.


Također, uvedena je nova mjera za umirovljenike, kojima se dosad isplaćivala samo božićnica u iznosu od 500 kuna. Novim prijedlogom odluke određena je obavezna godišnja isplata novčane pomoći umirovljenicima, koja će se isplatiti svim umirovljenicima s prebivalištem na području grada Crikvenice, a koji ostvaruju mirovinu do iznosa 450 eura, i to u dvije rate – kao uskrsnica i božićnica.


Ukupan godišnji iznos pomoći je 200 eura za primatelje mirovine manje od 350 eura, 150 eura za primatelje mirovine od 350,01 do 400 eura i 100 eura za primatelje mirovine od 400,01 do 450 eura. Jednoglasno je usvojena i Odluka o sufinanciranju djelatnosti dadilja na području grada Crikvenice, s obzirom na to da se po prvi puta u Crikvenici otvorio obrt za čuvanje djece.


Kako bi se izašlo u susret roditeljima čija su djeca na čuvanju u obrtu i smanjio iznos koji mjesečno plaćaju za uslugu čuvanja, Grad je pristupio kreiranju prijedloga ove odluke. Prema usvojenom prijedlogu visina sufinanciranja djelatnosti dadilja iznosi 70 posto ekonomske cijene Dječjeg vrtića Radost Crikvenica za usporedivu uslugu.


Neupisana djeca


Standardno dinamičan bio je i tzv. aktualni sat, za vrijeme kojega je zanimljivo pitanje postavio vijećnik Damir Ljubanović (HDZ).


Ljubanovića je zanimao broj neupisane djece u vrtiće na području grada za narednu pedagošku godinu. Ravnateljica Dječjeg vrtića Radost Martina Magaš kazala je kako je u svibnju zaprimljen 221 zahtjev za upisom 108 djece.


– Od 108 primljeno je 66 djece, 42 je ostalo neupisano, od toga 39 djece jasličke dobi i troje vrtićke dobi. Nakon što su objavljeni konačni rezultati upisa, roditeljima je ponuđena opcija upisa djece u jaslicama u Triblju, a sukladno sporazumu o sufinanciranju jasličkog programa između grada Crikvenice i Vinodolske općine.


U Tribalj je upisano je 11 djece, što znači da smo s početnog broja od 39 neupisane jasličke djece došli na brojku od njih 28. Od tog broja troje ih je ostalo neupisano na zahtjev roditelja, šestero djece nije navršilo potrebnih godinu dana života, a desetero roditelja je odbilo ponuđenu opciju upisa u Tribalj.


U vrtićkim programima je dvoje djece ostalo neupisano, ali istovremeno imamo pet slobodnih mjesta u Jadranovu za koja ćemo provoditi naknadne upise u rujnu, rekla je Magaš.


Na sjednici se moglo saznati i kako na određenim područjima i dalje traju radovi u sklopu projekta aglomeracije, unatoč odluci o zabrani građevinskih radova od 15. lipnja.


Predsjednica Gradskog vijeća Crikvenice Vesna Car Samsa pitala je odnosi li se ova zabrana i na projekt aglomeracije ili tomu nije tako. Član Uprave VIO-a Žrnovnica Crikvenica Vinodol Igor Uremović kazao je kako je projekt aglomeracije prema Zakonu o vodama infrastrukturni projekt od interesa za Republiku Hrvatsku, što znači da on nadilazi odluku usvojenu od strane Gradskog vijeća.


Uremović je priznao da se radi o svojevrsnoj pravnoj dilemi te istaknuo kako će svi radovi biti okončani sredinom idućeg tjedna.