Prikaz rada

Otvorena riječka izložba Mirka Ilića: Slike mržnje i zla, ali i slike empatije i ljubavi

Ervin Pavleković

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ono što riječku izložbu razlikuje od prethodnih pojedini su originalni Ilićevi radovi iz fundusa Muzeja moderne i suvremene umjetnosti.



U Galeriji Filodrammatica večeras je otvorena izložba “Mirko Ilić: Iz povijesti ljudske gluposti – dizajnerska povijest svijeta” koja predstavlja panoramski prikaz Ilićeva rada u rasponu od plakata, preko novinskih naslovnica i ilustracija, do stripa, od sredine sedamdesetih godina do danas, nudeći mogućnost čitanja trenutka sada i onoga što je do njega dovelo.



Ilićevi su radovi tako, između ostaloga, “britka čitanja društvene stvarnosti i tumačenja kompleksnih znanstvenih i filozofskih spoznaja.”


Foto galerija: Izložba Mirka Ilića u Rijeci Foto: Marko Gracin


Posebnost riječke izložbe




Izložba je sastavljena od odabranih fragmenata Ilićeva rada u većini najvažnijih područja njegova autorskog djelovanja, koji se prožimaju u nekoliko međusobno isprepletenih narativnih linija: pripovijest o jednom vremenskom razdoblju, pripovijest o bitnim trenucima jedne dizajnerske karijere te osvrti na same radove, kontekste u kojima su nastali i njihove kompleksne reference.



Riječima Marka Goluba, autora izložbe, tekstova i postava, “izložba konfrontira radove koji su eksplicitno politički i one koji to na prvi pogled nisu, dramu globalnih konflikata i intimne drame, slike mržnje i zla i slike empatije i ljubavi.



Redoslijed je relativan i izmjenjiv, sve teče u više različitih smjerova, svaki vizual je mogući putokaz za nešto drugo”.



Ono što riječku izložbu razlikuje od prethodnih izložbi u Zagrebu, Splitu, Sisku, Puli, Osijeku i Ljubljani su pojedini originalni Ilićevi radovi iz fundusa Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka koje je ta ustanova ustupila za riječku izložbu.



O autoru


Mirko Ilić (1956.) jedan je od najistaknutijih svjetskih grafičkih dizajnera i ilustratora.



Suosnivač je strip kolektiva “Novi kvadrat”, a u prvoj fazi karijere je dizajnirao i ilustrirao za novine i časopise kao što su Polet, Start, Danas, Panorama, kazališne plakate, glazbena izdanja i drugo.



Od 1986. živi i radi u New Yorku, bio je umjetnički direktor internacionalnog izdanja časopisa Time Magazine i Op-Ed stranica New York Timesa.



Također, objavljuje i u Wall Street Journalu, Village Voiceu, Washington Postu i drugima. Radovi mu se nalaze u muzejskim kolekcijama Smithsoniana, SF MOMA-e i MoMA-e.


Foto Marko Gracin


Predaje ilustraciju na School of Visual Arts u New Yorku i suautor je desetak knjiga o dizajnu i vizualnoj kulturi.



Organizatori izložbe su Drugo more i Hrvatsko dizajnersko društvo, a program su podržali Ministarstvo kulture i medija RH, Odjel za kulturu Grada Rijeke te Gradski ured za kulturu Grada Zagreba.



Sponzori izložbe su Cerovski Print Boutique i Arskopija. Izložba će biti otvorena do 1. srpnja, a može se pogledati u Galeriji Filodrammatica svakim danom osim nedjelje i praznika u radnom vremenu od 16 do 20 sati.