Projekt Historicizam eTwinning

Izložba u Gradskoj knjižnici Rijeka i u galerijskom prostoru Hodnik ŠPUR-a

Vladimir Mrvoš

S otvaranja izložbe u Gradskoj knjižnici Rijeka / Foto SERGEJ DRECHSLER

S otvaranja izložbe u Gradskoj knjižnici Rijeka / Foto SERGEJ DRECHSLER

Cilj projekta je kroz različite aktivnosti, suradnje i metode rada osvijestiti važnost historicističkih obilježja u gradu u kojem živimo u svrhu kreativnog stvaralaštva, kaže Jasmina Štefović



 


 


RIJEKA U prostorima Gradske knjižnice Rijeka u Art kvartu i u galerijskom prostoru Hodnik Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci, na Pećinama, otvorena je izložba učeničkih radova iz Hrvatske, Slovenije i Litve. Ovaj projekt, Historicizam eTwinning, realiziran je s profesorima i učenicima srednjih likovnih škola u Hrvatskoj, a to su Škola za primijenjenu umjetnost u Rijeci, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Škola likovnih umjetnosti Split, škola Antanas Martinaitis Art School iz Litve i te glavnim partnerom – Srednjom školom za oblikovanje Maribor.




Cilj projekta je kroz različite aktivnosti, suradnje i metode rada osvijestiti važnost historicističkih obilježja u gradu u kojem živimo u svrhu kreativnog stvaralaštva. Također, kroz projekt njegovi autori imaju priliku upoznati se s predstavnicima i djelima toga razdoblja te osvijestiti važnost i vrijednost historicizma u gradu u kojem se školuje te poštovanje kulturne baštine, kaže Jasmina Štefović, profesorica likovne kulture iz Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci.


Učenici u sklopu ovog projekta potiču se na grupne radove u svrhu promocije socio-emocionalnog razvoja i mentalnog zdravlja. Pridruživanjem eTwinningu, nastavnici postaju dio Zajednice za škole u Europi i imaju koristi od beskrajnih mogućnosti. U eTwinningu nastavnici organiziraju i vode aktivnosti na licu mjesta i online sa svojim učenicima i zajedno s kolegama iz zemalja koje sudjeluju u programu Erasmus+. Uključuju se u suradničke projekte uz podršku okruženja TwinSpace. Nacionalne organizacije za podršku odgovorne su za provjeru valjanosti registracija korisnika da postanu eTwinneri, čime održavaju platformu sigurnom, pružaju podršku i smjernice te priznaju rad nastavnika s nacionalnim i europskim oznakama kvalitete. Godišnja eTwinning knjiga sadrži najinovativnije projekte, a izvrsni projekti nagrađuju se europskim nagradama eTwinninga i postaju dio galerije projekata. Zajednica eTwinning sastoji se od tisuća učitelja i nastavnika koji dijele viziju inkluzivnih škola, korištenja informacijske i komunikacijske tehnologije i na smislen način iskorištavaju vještine 21. stoljeća. Na Europskoj školskoj obrazovnoj platformi, eTwinning područje nudi komplete za projekte, primjere iz prakse, izjave i internetsko okruženje u kojem etwinneri mogu komunicirati, stvarati projekte, dijeliti i učiti zajedno u skladu sa svojim interesima.