Baršunaste

Breskve su ljetni plodovi koji najviše okrepljuju i gase žeđ, a zdravstvene dobrobiti su iznimne

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Sadrže puno vode, oko 90%, što ih čini izrazito hidratantnima

Breskve se smatraju funkcionalnom namirnicom, odnosno, prema definiciji Povjerenstva za znanost o funkcionalnoj hrani u Europi ( FUFOSE ), “namirnicom koja ima blagotvoran učinak na jednu ili više funkcija u tijelu, osim nutritivnih učinaka, na način relevantan za poboljšanje zdravlja i dobrobiti i/ili za smanjenje rizika od bolesti”.


Antioksidansi


Osim vitamina C, breskve sadrže i neke organske spojeve koji su posebno aktivni protiv oksidirajućih sredstava.


To su karotenoidi (prekursori vitamina A ), koji daju žutu i narančastu boju pulpi, i polifenoli (flavonoidi), koji su između ostalog odgovorni za tamnjenje breskvi (osobito onih s bijelim mesom) zbog reakcije na udar ili kada pulpa dođe u dodir sa zrakom.


Ovi antioksidansi, posebno prisutni u kori kao i u pulpi, djeluju već tijekom probave, neutralizirajući radikalne spojeve koje također proizvodi crijevna bakterijska flora i pojačavajući obranu krvi od otpadnih proizvoda staničnog metabolizma.


Prijatelj srca i cirkulacije


Rezultati pokazuju da konzumacija soka od breskve štiti od kombinacije metaboličkih poremećaja, obično izazvanih pretilošću, uključujući hiperglikemiju, otpornost na inzulin i leptin, dislipidemiju i oksidaciju lipoproteina niske gustoće.


Blagotvornim učincima antioksidansa na srce pridodaju se i oni kalija, što breskve čini izvrsnim za drenažu, ali i kod regulacije krvnog tlaka, snižavajući ga izbacivanjem viška tekućine.


Djelovanje protiv starenja kože i vezivnog tkiva


Vitamin C, flavonoidi i beta-karoten ili provitamin A sudjeluju u proizvodnji kolagena, koji je protein neophodan za zdravlje krvnih žila i vezivnog tkiva.


Vitamin C posebice olakšava apsorpciju željeza potrebnog za sintezu kolagena, što pomaže u održavanju elastičnosti kože i u zreloj dobi te usporava proces starenja.


Ostale pogodnosti


Osim učinaka koje proizvode antioksidansi, evo i drugih dobrobiti koje se mogu pripisati drugim sastojcima breskve:


  • reguliraju crijevni tranzit: u slučaju proljeva povećavaju konzistenciju stolice, dok u slučajevima zatvora pogoduju crijevnom tranzitu, osobito ako je popraćen dobrim unosom vode, čineći stolicu mekšom, izbjegavajući fenomene pretjerane fermentacije i stoga oticanje. Pomažu u pročišćavanju debelog crijeva od otpada i toksina i potiču stimulaciju peristaltike i evakuacije
  • djeluju tonizirajuće i pročišćavajuće: pulpa breskve ima osvježavajuća i detoksikacijska svojstva zahvaljujući prisutnosti kalcija i kalija te količini šećera (fruktoza, glukoza i saharoza), koji ovom voću daju trenutni tonizirajući učinak

Kontraindikacije


Breskve nemaju posebnih kontraindikacija.


Često se čita da bi trebalo ograničiti konzumaciju breskvi, kao i grožđa, marelica i višanja, za one koji pate od bubrežnih kamenaca.


Međutim, to vrijedi samo u slučaju bubrežnih kolika, jer one mogu pogoršati problem, inače nema razloga da si uskraćujete ovaku vrijednu namirnicu.


Što se tiče alergija, zabilježeni slučajevi su rijetki. U slučaju posebne osjetljivosti na ovo voće, samo ga prestanite konzumirati kako biste izbjegli probleme.