Damir Cupać

Sunce nas je ogrijalo

Damir Cupać

Andrej Plenković / Foto: D. KOVAČEVIĆ

Andrej Plenković / Foto: D. KOVAČEVIĆ

Mukotrpna životna utakmica je sve neizvjesnija i kompliciranija pa se čekaju odluke političkog arbitra na tjednoj razini kako bi narod izračunao što će i kako će kada krene u dućan, što će i kako će s radijatorima, klimama, pećima na drva ili pelete...

placeholder


Neka se nama premijer Andrej Plenković vratio s bolovanja na radno mjesto. Da nas nakon nekoliko tumurnih i kišnih dana, tijekom kojih je temperatura pala na za rujan zabrinjavajuću razinu, malo i sunce ogrije. I čim se vratio nakon preležane korone, donio je darove svome energetskom neizvjesnošću iscrpljenom narodu. U ova teška vremena čovjek si ne smije dopustiti da ne bude informiran, ali nakon svakodnevno odrađenog zadatka slušanja, gledanja i čitanja vijesti raste samo strah i zebnja. I zato se sjednice Vlade u ova teška vremena čekaju kao što su se nekada čekali nogometni derbiji. Nekada zbog toga što danas nogometnih derbija i nema s obzirom na to da se prvak zna već nakon nekoliko kola.


Na našu sreću u Rijeci se još uvijek ne zna tko će ispasti iz lige. Mukotrpna životna utakmica je sve neizvjesnija i kompliciranija pa se čekaju odluke političkog arbitra na tjednoj razini kako bi narod izračunao što će i kako će kada krene u dućan, što će i kako će s radijatorima, klimama, pećima na drva ili pelete, što će i kako će kada krene na benzinske postaje. A taj arbitar je Vlada i o njezinim odlukama ovisi dnevna količina potrošenih sredstava za smirenje. Čini se da će se nakon jučerašnjih odluka terapija ipak malo smanjiti, a oni hrabriji si mogu dopustiti luksuz i da je preskoče. Do sljedećeg tjedna i sljedećih vijesti iz Banskih dvora.


Dakle, Vlada je utvrdila da će benzin poskupjeti samo za jednu lipu po litri, ali će zato dizel značajno pojeftiniti, čak za 59 lipa, i do sljedećeg javljanja Vlade iznosit će 12,29 kuna. Cijena plavog dizela ostaje ista.




Premijer je prvog radnog dana nakon bolovanja bio dobre volje i nastavio je najavljivati dobre vijesti i širiti optimizam. Najavio je novu seriju razgovora sa socijalnim partnerima i uvjeren je da će se u u duhu kvalitetnog dijaloga postići optimalna rješenja kojima će se poboljšati prava zaposlenika u državnim i javnim službama. Da ne bi bilo zabune, vodit će se računa i o ukupnoj ekonomskoj situaciji u zemlji.


Itekako će se morati voditi računa o toj varijabli ukupne ekonomske situacije u zemlji koja je takva da su cijene otišle u nebo zbog inflacije. Jer, divljanje će se nastaviti, i u to nitko ne treba sumnjati. Teško je reći koliko državni proračun ima još prostora za intervencije, ali nešto će se morati napraviti i nakon što je objelodanjen Plan 21 kojim će se 21 milijarda kuna izdvojiti zbog nezapamćenog poremećaja na energetskom tržištu, odnosno drastičnog poskupljenja cijene plina i struje. Jedna od najavljenih mjera je povećanje minimalca, a Plenković je podsjetio da je njegova Vlada već intervenirala kada je riječ o tom pitanju.


– Prosječna neto minimalna plaća povećana je za 250 kuna. Ona će također biti povećana, obećao je Plenković.


Da ne bi ostalo u magli, kada je riječ o brojkama, prije godinu dana minimalna plaća povećana je s 3.500 kuna na 3.750 kuna neto. Tada je Plenković rekao da su procijenili da se u ovim ekonomskim okolnostima mora povećati, pa je utvrđen iznos koji je, kako je pojasnio premijer, jednostavno pamtljiv jer je riječ o 500 eura. »Time prvi put podižemo minimalnu plaću iznad 50 posto od prosječne neto plaće. To se još nije dogodilo u Hrvatskoj«, pohvalio se u listopadu prošle godine premijer, podsjetivši da je prije šest godina minimalna plaća iznosila 38 posto prosječne plaće i da je u razdoblju od pet godina povećana za 1.254 kune, što je četiri puta više no u prethodne tri Vlade. Sada se čeka uredba kojom će se utvrditi nova lako pamtljiva cifra, vjerojatno 4.000 kuna neto, odnosno dodatnih 250 kuna povišice. Riječ je o povećanju koje će nesretnicima na minimalcu osiguratu kvarat metra drva s obzirom na podivljale cijene energenata. Ili će se za tih 250 kuna moći grijati dva dana s obzirom na podivljale cijene plina.


Ovaj zadnji primjer odnosi se na nesretne građane Rijeke koji nisu obuhvaćeni Planom 21, pa će plaćati tržišnu cijenu plina koja je trenutačno pet-šest puta veća nego što je bila prije godinu dana. Osim ako se ne riješe tehnički problemi pa se ispoštuje zakonska mogućnost prelaska u obveznu javnu uslugu, a koju je trenutačno protuzakonito blokirala Gradska plinara Zagreb – Opskrba.