Kanoćal

Smrzni se, riječka peta kolono

Damir Cupać

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

Građani Rijeke su tako ispali građani drugog reda u Hrvatskoj, za koje ne važi Plenkovićevo obećanje da nitko neće biti ostavljen po strani

placeholder


Vlada je donijela Uredbu o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije, te niz drugih mjera kako bi hrvatski građani mogli prezimiti bez straha od smrzavanja. Vlada je osigurala 21 milijardu kuna za tu svrhu. Plan 21 već se počeo raščlanjivati i pokazuje se da je premijer Andrej Plenković obmanuo javnost kada je blagogoljivo poručio da su mjere takve da se nitko ne treba sekirati jer će računi za grijanje iznositi kao što je to bilo i do sada.


– Vladine mjere će zaštititi građane, zaštitit će cijeli javni, nevladin i neprofitni sektor i zaštitit će hrvatska poduzeća. Nitko nije ostavljen po strani. Omogućit ćemo mirnu i predvidljivu jesen i zimu, jer će svi akteri sada znati kakvi će im biti troškovi i na koji način mogu funkcionirati u globalnim uvjetima koji su bitno drukčiji od realnosti koju mi s ovim mjerama sada stvaramo, poručio je predsjednik Vlade 8. rujna. Da je obmanuo javnost u dijelu kada kaže da nitko nije ostavljen po strani, svjedoči iskustvo dijela građana Rijeke koji imaju nesreću da su kupovali i plaćali plin Energu po tržišnim uvjetima.


Većina njih je to napravila automatizmom kada je zakonom uvedena distinkcija između opskrbljivača plinom i operatera distribucijskog sustava. U riječkom slučaju opskrbljivač plinom je Gradska plinara Zagreb Opskrba (GPZ), a operater Energo. Većina Riječana potpisala je ugovor s Energom ne razbijajući previše glavu zakonskom regulativom, a vodili su se logikom da će lakše skočiti do središta Energa u slučaju problema. Onda je došla nesretna 2022. kada su cijene energenata podivljale zbog ruske agresije na Ukrajinu i ekonomskog rata između EU-a i Rusije koji je počeo uvođenjem niza sankcijskih paketa.




Rezultat je nezapamćeno divljanje cijena energenata. Prepoznala je alarmantnost situacije i Vlada i donijela Plan 21. Kao što reče premijer Plenković, kako nitko ne bi ostao po strani. Činilo se da će oni nesretnici koji kupuju plin od Energa biti spašeni od opasnosti da im računi za grijanje narastu i do šest puta. Da je to realno, napisali su u Energu. U toj obavijesti oni su preporučili svim kupcima da raskinu ugovor i da se prebace u GPZ – Opskrba. Ondje cijenu jamči Plan 21. No, problem je u tome što GPZ na sve moguće načine bojkotira na zakonu utemeljene zahtjeve građana za prelaskom kod njih.


Evo kako to funkcionira u praksi. Najprije je trebalo na normalan jezik prevesti obavijest Energa kako bi se shvatilo da je realno poskupljenje cijene plina oko pet-šest puta. To znači da je realno očekivati da će oni koji su plaćali grijanje, recimo, 700 kuna, ovu zimu plaćati više od 4.000 kuna, a moguće i više ako cijene plina na tržištu budu dalje rasle. Veći dio Energovih kupaca brzo je skinuo zakonom popisani obrazac i poslao ga na na e-mail GPZ-a. Zaludu, jer odgovore nisu dobivali. Pa su oni uporniji to napravili poštom – preporučeno. Opet zaludu. Pa su oni najuporniji pokušavali dobiti telefonom GPZ, ali lakše je dobiti eurojackpot nego nekog u GPZ-u. Ispada da je GPZ u zakonskoj obvezi prihvatiti zahtjeve građana Rijeke, ali da sve čine kako bi te zahtjeve ignorirali. Nadzorna tijela HERA-e tvrde da oni to moraju napraviti, ali na kraju ispada da ne moraju i da neće.


Građani Rijeke su tako ispali građani drugog reda u Hrvatskoj, za koje ne važi Plenkovićevo obećanje da nitko neće biti ostavljen po strani. Kako sada stoje stvari, itekako hoće, a riječ je o tisućama riječkih obitelji koje neće biti u stanju plaćati račune za grijanje. Plan 21 dobra je stvar, ali njegova operacionalizacija je katastrofalna za dio stanovnika. I baš taj dio stanovnika živi u Rijeci, gradu koji je politički ostao nepokoren od 1993. godine. Moguće je da sastavljači uredbe, koja je trebala spasiti sve hrvatske građane, iz neznanja nisu vodili računa o kupcima plina, pa ih nisu eksplicitno navodili u uredbi. Moguće je i da nisu neupućeni, pa su servirali osvetu za sve one političke poraze na izborima na hladno. Riječkim petokolonašima koji vazda biraju crveno umjesto plavog i ne srame se pod krinkom EPK-a stavljati na Riječki neboder golemu zvijezdu petokraku koja se, sačuvaj Bože, vidjela i na Google Earthu. Plenkoviću i njegovim birokratima ruku su dali birokrati gradonačelnika Tomislava Tomaševića koji izvrdavaju zakonske obveze.


Smrzni se, riječka peta kolono!, kao da poručuju i Plenković i Tomašević.


 


 


Piše Damir CUPAĆ