Kanoćal

Podijeli pa vladaj

Damir Cupać

Snimila Sanja GAŠPERT

Snimila Sanja GAŠPERT

Prema onome što se do sada može vidjeti, dalo bi se zaključiti da će riječke ulice biti prljavije nego što su bile. Oni koji su nadležni za implementaciju cijelog sustava nisu predvidjeli postavljanje košarica za odlaganje izmeta kućnih ljubimaca

placeholder


 


Individualno prikupljanje otpada jedan je od projekata koji građani Rijeke čekaju godinama, a koji još nije zaživio u potpunosti. No, projekt je pokrenut i krenula je njegova implementacija. Što je dobro. Ono što nije dobro je činjenica da bi sve ono što čini iskorak mogla kompromitirati nesposobnost gradske vlasti da, po običaju, predvidi situacije, koje su i te kako predvidive, da se ne bi napravila veća šteta nego korist. Valja se bojati da će točno tako biti i da ćemo kao bonus dobiti potvrdu činjenice da imamo gradsku vlast koja dijeli građane i tjera ih jedne protiv drugih.


Naizgled banalan, ali u praksi i te kako bitan problem, kada je riječ o čistoći riječkih ulica, je odlaganje izmeta kućnih ljubimaca. Prema onome što se do sada može vidjeti, dalo bi se zaključiti da će riječke ulice biti prljavije nego što su bile. Oni koji su nadležni za implementaciju cijelog sustava nisu predvidjeli postavljanje košarica za odlaganje izmeta kućnih ljubimaca. Do sada je to funkcioniralo na način da bi odgovorni vlasnici sa sobom nosili vrećice i nakon što kućni ljubimci obave nuždu, sve bi to pokupili i najčešće odbacili u zelene kontejnere za miješani komunalni otpad. Odmah valja naglasiti da neodgovornih vlasnika i te kako ima, i sramotno je da nisu kupili izmet za svojim kućnim ljubimcem što je riječke pločnike i javne površine pretvaralo u zaista oku neugodan prizor. S razlogom su se mnogi ljutili, a odgovorni vlasnici morali su se sramiti onih koje nije bilo briga ni za što.




Sada prijeti opasnost da svi vlasnici kućnih ljubimaca postanu neodgovorni vlasnici, budući da neće imati mogućnost odlagati vrećice nigdje, ni u kontejnere za miješani komunalni otpad koji odlaze u prošlost, a ni u košarice kojih neće biti. Naime, u gradskoj vlasti i stručnim službama nisu predvidjeli mogućnost postavljanja takvih košara. Iako su ih građani na vrijeme upozorili da će to izazvati kaos i onečišćenje riječkih ulica kakvo se ne pamti.


Riječki gradski vijećnici, a i brojni građani, godinama upozoravaju da je grad prljav i da se javne površine ne čiste na odgovarajući način, kao što se zelene površine ne održavaju kako bi to jednom gradu priličilo. Gradska vlast godinama je odbacivala takve prigovore kao neopravdane i tvrdila je da je riječ o subjektivnom dojmu, a ne o pravom stanju stvari. Pa je riječka gradska vlast pod pritiskom gradskog parlamenta ipak poklekla i predvidjela značajno više sredstava upravo za čišćenje javnih i zelenih površina.


Ono što je u ovoj priči najtragičnije je očitovanje iz gradskih stručnih službi koji zabrinutim građanima odgovaraju nadugo i naširoko, a sve se svodi na dvije ključne stvari – u ovom trenutku nismo predvidjeli postavljanje košarica uz javne površine, čekat ćemo što će pokazati vrijeme, a uz to riječ je o skupom projektu te se na kraju odgovornost prebacuje na vlasnike kućnih ljubimaca na način da u gradskim stručnim službama, a čini se i u gradskoj vlasti, misle da nije u redu prebacivati na sve građane taj novi trošak jer nemaju svi kućne ljubimce. Drugim riječima, najbolje je podijeliti građane kako bi se lakše vladalo i kako bi se skinula odgovornost s Korza 16 za izgled riječkih ulica koji bi mogao sličiti na pravu katastrofu neprimjerenu jednoj urbanoj sredini.


Ne treba se čuditi takvom autizmu gradske vlasti, budući da ona godinama nije našla za shodno postaviti više koševa na Korzu, a to je napravljeno tek nakon što su pojedini gradski vijećnici inzistirali da se krene u tom smjeru. U redu, bit će dosta onih koji će iznositi argument da je čišćenje izmeta kućnih ljubimaca nešto za što se moraju brinuti njihovi vlasnici. To u praksi znači da će vlasnici morati nositi vrećice tijekom cijele šetnje i onda ih donositi kući, budući da je osmišljen model naplate koji će registrirati svako odbacivanje u kontejner po istoj cijeni, bez obzira na volumen. Vlasnicima kućnih ljubimaca na dnevnoj razini brojčanik će se uključiti najmanje dva puta i u konačnici će dobiti astronomski račun na kraju mjeseca. Nema nikakve sumnje da većina to neće činiti i da će riječke ulice nalikovati na septičku jamu punu fekalija.


Argument da je postavljanje koševa skupo je u potpunosti deplasiran. Skupa je u cijeloj priči jedino nesposobnost gradskih vlasti i stručnih službi koja je maskirana u brigu za one građane koji nemaju kućne ljubimce. Takva logika rezultira dijeljenjem građana i dizanjem tenzija. Najsmješnije je da je za džepove građane Rijeke zabrinuta gradska vlast uložila milijune eura, da uzmemo samo jedan primjer, u izgradnju sortirnice koja je izgrađena, ali dvije godine stoji izvan funkcije jer se nema znanja ni sposobnosti provesti natječaj na kojemu će se izabrati upravitelj pogona u Mihačevoj dragi.