Kanoćal

Muke riječke oporbe

Damir Cupać

Iva Rinčić i Maša Magzan / Foto Mateo Levak

Iva Rinčić i Maša Magzan / Foto Mateo Levak

I što onda napraviti s obzirom na to da je riječ o vezanoj trgovini - bez da se poveća plaća gradonačelniku, teško će se dalje povećavati plaće onih koji je dobivaju iz gradskog proračuna

placeholder


Nakon dramatične sjednice Gradskog vijeća u prosincu prošle godine i nakon siječanjske stanke, vrijeme je da se gradski vijećnici ponovo okupe kako bi se u posljednjoj punoj godini mandata politički prebrojili. Naime, politička konstelacija u gradskom predstavničkom tijelu prilično se promijenila u odnosu na rezultate lokalnih izbora iz svibnja 2021. godine, kada je SDP drugi mandat zaredom izgubio većinu u Gradskom vijeću. Gradonačelnik Marko Filipović u drugom krugu izbora za prvog čovjeka Rijeke pobijedio je nezavisnog kandidata Davora Štimca, ali znalo se da ga očekuje težak posao, budući da nije mogao računati na stabilnu većinu u vijeću. Priča je počela povuci-potegni na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća na kojoj se utvrdilo da SDP nema većinu, ali je stvorena ad hoc konstituirajuća većina zahvaljujući vijećnicima Akcije mladih i Unije Kvarnera koji su odlučili dati priliku Filipoviću kako bi se izbjeglo ponavljanje izbora. Dio konstituirajuće većine uz njih i SDP bili su, i još uvijek jesu, Možemo! Rijeka i PGS.


Na sjednici u prosincu prošle godine, kada se činilo da je priča gotova jer je vijećnike Akcije mladih i Unije Kvarnera izdalo strpljenje kada je riječ o gradonačelniku Filipoviću i odlučili su prijeći u oporbene redove, krug se zatvorio na način da je Filipovićev prijedlog proračuna podržao onaj od kojega se to najmanje očekivalo. Riječ je o Davoru Štimcu koji je, podsjetimo, u predizbornoj kampanji nastupao kao žestoka oporba, a javno je obećao da neće ni sa SDP-om ni s HDZ-om. Što se u međuvremenu promijenilo i ima li ikakve veze s njegovim političkim salto mortalom činjenica da je otišao iz riječke bolnice kako bi postao prvi čovjek jedne privatne specijalne bolnice, teško je reći. Alibi su tri njegova amandmana koje je Filipović prihvatio, ali koji teško da mogu objasniti Štimčevo političko samoubujstvo.


Prva sjednica Gradskog vijeća u ovoj godini pokazat će je li umjesto Vedrana Vivode (Akcija mladih) i Roberta Salečića (Unija Kvarnera) Štimac postao dio konstituirajuće većine i hoće li i dalje podržavati najbitnije točke dnevnog reda. Jer, bez tog još jednog glasa one ne mogu proći. Valja primijetiti i da su Vivoda i Salečić osnovali zajednički vijećnički klub s vijećnicama Štimčeve nezavisne liste, Ivom Rinčić i Mašom Magzan, nakon što je nezavisni vijećnički klub raspustio sam Štimac.




Jedna od točaka dnevnog reda koja će pokazati kakva je politička konstelacija svakako je prijedlog gradonačelnika Marka Filipovića da se njemu i njegovim zamjenicima poveća plaća. Riječki je gradonačelnik pojasnio da njemu nije do veće plaće, koja po starom iznosi oko 2.000 eura, a po novom, u slučaju da odluka prođe, će dobiti oko 300 eura više, već je riječ o odluci koja je neophodna da bi se mogle povećati plaće zaposlenicima gradske uprave i proračunskim korisnicima. Činjenica je da neće gradski proračun propasti zbog te povišice, činjenica je i da je točno to što Filipović tvrdi, ali činjenica je i da je njegova povišica i političko pitanje.


Naime, kada se bude glasalo o odluci, na neki način će se glasati o evaluaciji dosadašnjeg gradonačelnikovog rada. Može biti da će odluka proći i bez Štimčeve podrške, budući da je za prolazak potrebna obična većina, ali u godini pred nove lokalne izbore upravo se glasanjem o ovakvim odlukama šalje poruka biračima. A birači su i zaposleni u gradskoj upravi, gradskim ustanovama i gradskim poduzećima. Trenutno su svi za to da se svima mora povećavati plaća jer je oportuno razmišljati na takav način.


I što onda napraviti s obzirom na to da je riječ o vezanoj trgovini – bez da se poveća plaća gradonačelniku, teško će se dalje povećavati plaće onih koji je dobivaju iz gradskog proračuna. U isto vrijeme vjerojatno postoji politički konsenzus među riječkom oporbom u Gradskom vijeću da je i sadašnja Filipovićeva plaća prevelika s obzirom na način kako on odrađuje gradonačelnički posao. Naime, riječki gradonačelnik ima sklonost da često nestane i da ga nema. Uz to, još češće njegovi odgovori na važna pitanja su neodređeni i nedokučivi. Poput pokojnog Milana Bandića, on će sve izbjeći da ne odgovori konkretno na neko pitanje. No, i takav kakav je, uspio je ući u zadnju punu godinu mandata, izbjegavši na taj način političku krizu koja bi ga mogla ugroziti. Njegovo je da odradi mandat do kraja i ništa mu više ne stoji na tom putu. A na gradskim je vijećnicima da se snalaze kako znaju i umiju kako bi zadržali politički kredibilitet s kojim će brže nego što misle izaći ponovo pred birače.