Zaustavljeni šleperi izazivaju zastoje u otpremi proizvoda i dopremi sirovine pa Čabrani prozivaju policiju i Hrvatske ceste, no ovi poručuju da je sigurnost najbitnija pa je teško očekivati kompromis
1.500 kamiona punih robe godišnje izlazi iz Finvestovih pogona u Gerovu i Prezidu
Nezadovoljstvo privrednika ovog kraja itekako razumiju u čabarskom čelništvu pa tako gradonačelnik Čabra Željko Erent, konstatirajući kako je, nakon stvaranje Schengenske granice, cijeli čabarski kraj svijetom spojen samo cestom Delnice-Gerovo-Prezid, ističe kako u svijetu takvi krajevi imaju poseban status, a u Hrvatskoj se događa to da se ljudi koji žive u izoliranim područjima zbog toga kažnjavaju, pri čemu je stanje s čišćenjem prometnica klasičan primjer za to: »Nakon što su zimski uvjeti ukinuti na ostalim goranskim cestama, na čabarskom su području važili još puna tri dana. Zašto i tko je za to odgovoran?«, pita Erent.
Sigurnost na cesti – imperativ
Da bi se pronašlo bilo kakvo rješenje, u Čabru je održana i izvanredna sjednica Odbora za gospodarstvo na kojoj su bili i predstavnici Hrvatskih cesta, Ceste Rijeka te policije koji su, uvažavajući sve iznesene činjenice, naglasili kako moraju postupati shodno zakonskim odredbama.Govoreći u ime Hrvatskih cesta, Ivan Delač naglasio je kako zimske uvjete na cesti određuju vremenske prilike i kad se na kolniku stvori određena količina snijega, oni jednostavno moraju proglasiti zimske uvjete: »Problem privrede ovog kraja može se riješiti uz suradnju svih, a mi kao vlasnici ceste nemamo ništa protiv da se, primjerice, vozi samo jednom trakom zbog suženog kolnika, ili da se organiziraju konvoji«, rekao je Delač.
Zbog svakog kašnjenja u isporuci ne samo da plaćamo penale, već gubimo i ugled kod kupaca i riskiramo gubitak tržišta – Ivica Gržanić
Ponašanje policije, istaknula je Lidija Obajdin, načelnica Policijske postaje Čabar, u skladu je s zakonom: »Naš je glavni cilj da sviI sudionici prometa budu sigurni. Zimske uvjete prometovanja ne određujemo mi, već Hrvatske ceste, i kad nam jave da su oni na snazi, mi postupamo sukladno zakonu. Imali smo slučaj kad smo kaznili vozača šlepera koji je potom, na naredbu svog nadređenog, nastavio put, otklizao i zapriječio cestu te napravio zastoj«, rekla je Obajdin.
Ovi odgovori nisu zadovoljili privrednike i čelnike Čabra pa je tako Anton Štimac naglasio kako nitko s njihove strane ne traži posebne povlastice: »Mi ne tražimo pomoć, već poštivanje svojih prava. Moje je pravo kao privrednika koji zapošljava 150 ljudi da mi se omogući da svoje proizvode prodajem. Ako svatko bude obavljao svoj posao kako treba, odnosno ako ceste budu dobro čišćene, onda zimski uvjeti prometovanja neće trajati beskonačno i to je ono što mi tražimo«, rekao je Štimac, a gradonačelnik Erent, nezadovoljan sastankom, najavio je obraćanje Grada Čabra nadležnim ministarstvima kako bi u dogovoru s njima pokušali riješiti problem.