Učinkovita obrana u sezoni alergija

Tko ne može na more, može u slanu sobu

Maja Hrgović

Slane sobe obično imaju najviše posjetitelja zimi i u proljeće, u sezonama gripa, prehlada i alergija. Ljeti se mnogi opuste i zaborave paziti na zdravlje. No, oni koji u sezoni cvata ambrozije prolaze kroz agoniju, znaju cijeniti dobrobiti slane sobe i ljeti 



 Pogođeni krizom, stresom, nezaposlenošću i drugim problemima koji tište prosječnog Hrvata, mnogi zaboravljaju na slavnu tvrdnju Arthura Schopenhauera da je zdrav prosjak sretniji od bolesnog kralja – sve dok ih bolest ne podsjeti na njezinu istinitost. Upozorenja da nas ove godine očekuje nagora sezona alergija u proteklih deset godina ipak djeluju na svijest o prevenciji Zagrepčana pa sve više njih pohodi slane sobe, oaze terapije solju, koje su u posljednje tri godine dostupne gotovo u svakom dijelu grada. Slane sobe su, uvjerili smo se posjetom onoj na tržnici Savica, vrlo ugodan spoj wellnessa i liječenja, i to po cijenama koje su prilagođene stisnutim budžetima. Tretman stoji osamdeset kuna, za djecu je cijena upola manja, jeftinije je za umirovljenike i studente, a na komplet od deset tretmana ide i značajan popust. 


    – Haloterapija je potpuno prirodna i bez nuspojava, njezina je djelotvornost klinički dokazana, nema interakcija s lijekovima, jača organizam i fizički i psihički, olakšava respiratorne i kožne tegobe, pročišćava dišne putove, pomaže kod alergija, smanjuje sklonost prehladama, povećava imunitet…, nabraja Jasna Kuleš iz slane sobe na Savici, pokazujući prostorije, za odrasle i za djecu, koje izgledom podsjećaju na eskimske iglue: zidovi su obloženi solju, njome je prekriven i pod (norma nalaže da prostoriju od 12.5 četvornih metara ispunjavaju dvije i pol tone kamene soli), a jedini namještaj predstavljaju udobne ležaljke. Kad počne tretman, u prostoriji se smjenjuju boje na prigušenoj rasvjeti, a iz zvučnika dopire smirujuća glazba. Sve što posjetitelj slane sobe treba činiti jest duboko disati. 


   Duboko disati


– Halogenerator upuhuje u sobu sitne čestice aerosola, u kojoj ima magnezija, željeza, kalija, kalcija, joda, natrija, litija… Aerosol štiti organizam od oštećenja koja izazivaju slobodni radikali, pomaže anemičarima s apsorpcijom željeza, smanjuje rizik od bolesti srca, izdvaja Jasna Kuleš neke od dobrobiti haloterapije. 




    Prva slana soba u Hrvatskoj otvorena je u ožujku 2009., prije samo tri godine. Netko bi mogao pomisliti da je posrijedu pomodna novotarija kratkog vijeka. No, terapija solju ima impozantnu povijest: još su srednjovjekovni redovnici odnosili bolesnike u slane spilje, a da bi pojačali efekt specifične mikroklime razbijali su stalaktite soli i tako stvarali prašinu koju su bolesnici udisali. Bio je to početak speleoterapije koja je postala popularna u 19. stoljeću, kad je poljski liječnik Felix Boczkowski objavio zapažanje da rudari u rudnicima soli ne obolijevaju od bolesti pluća i dišnih putova. Danas su diljem svijeta uobičeajene speleoterapeutske podzemne klinike u slanim spiljama, od Austrije i Slovačke do Armenije i Kirgistana, a u nekim zemljama, poput Rusije i Estonije, haloterapija je dio redovnog zdravstvenog sustava. 


    Slane sobe obično imaju najviše posjetitelja zimi i u proljeće, u sezonama gripa, prehlada i alergija. Ljeti se mnogi opuste i zaborave paziti na zdravlje. No, Zagrepčani koji u sezoni cvata ambrozije prolaze kroz agoniju, znaju cijeniti dobrobiti odlaska u slanu sobu i ljeti.  

 Nadomjestak moru


Izvjesno je da će mnogi Zagrepčani ovog ljeta ostati uskraćeni za odlazak na more. Djeca zbog toga ne moraju biti uskraćena za blagodati udisanja soli: većina slanih soba u Zagrebu ima i prostoriju za djecu. Ona na Savici funkcionira kao vesela igraonica, iz koje je nakon tretmana teško namamiti djecu vani. 


    – Haloterapija je preporučljiva i djeci, od šest mjeseci na dalje, a termin je upola kraći od onoga za odrasle i traje 20 minuta, kaže Kuleš, i sama majka dvoje djece koja su u slanoj sobi česti gosti. Četverogodišnja Lara, kojoj su dišni problemi priskrbljavali puno muke – od bronhitisa do alergija – ovog proljeća nije zbog bolesti izostajala iz vrtića. 


    Slane sobe, čini se iz ovog svega, nemaju manu. 


    – Ne može se od terapije solju očekivati čudotvorno izlječenje, ona ne zamjenjuje terapiju lijkovima, ali je svakako nadopunjuje i umanjuje potrebu za njihovim korištenjem. Samo, treba paziti da slana soba u koju odlazite ima medicinski certifikat i da je osoblje prošlo edukaciju, upozorava Jasna Kuleš.