Psorijaza se pretežno liječi ambulantno, a teški oblici bolesti zbrinjavaju se u bolnici. Liječenje uključuje niz krema i masti, od kojih nažalost nijedna nema »čarobna« svojstva
Suvremena medicina sve veći broj bolesti poznatih današnjici sagledava kao sistemske bolesti, odnosno one bolesti koje ne djeluju samo na jedan organ, već i čovjeka u cjelini. Jedna od njih je i psorijaza, bolest koju i danas mnogi zbog vidljivih simptoma na koži doživljavaju isključivo kao kožnu bolest. Sasvim suprotno uvriježenom mišljenju, psorijaza je bolest koja nerijetko dovodi do invalidnosti, teških psihičkih poremećaja i metaboličkih bolesti koje oštećuju brojne organe.
Predstojnica Klinike za dermatovenerologiju u Kliničkom bolničkom centru Rijeka i predsjednica udruge Društvo za poboljšanje kvalitete života bolesnika s psorijazom prof. dr. sc. Ines Brajac upozorava na to da je psorijaza ozbiljna bolest koja skraćuje život oboljelih, dok se njezin utjecaj na druge organe u suvremenoj literaturi sve češće označava pojmom »psorijatični marš«.
Povećan rizik od infarkta
– Psorijaza je teška bolest i predstavlja znatno više od pukih promjena na koži. Radi se, naime, o sustavnoj upalnoj bolesti koja zahvaća i druge organe, a »psorijatični marš« je zlokobni termin koji se u stručnoj literaturi rabi u posljednje vrijeme kad se govori o prisutnosti drugih isto tako sistemskih upalnih bolesti uz psorijazu.
Bolesnik koji ima teži oblik psorijaze vrlo često ima i inzulinsku resistanciju, šećernu bolest i metabolički sindrom. Rezultat je ateroskleroza i povećan kardiovaskularni mortalitet uslijed hipertenzije, srčane insuficijencije i koronarne arterijske bolesti. Zbog ovih promjena bolesnici s psorijazom češće obolijevaju od infarkta srca i moždanog udara, pri čemu je u njih rizik od infarkta miokarda triput veći u odnosu na ostatak populacije. Životni vijek bolesnika s teškom psorijazom na taj je način skraćen u prosjeku za tri do pet godina, kaže prof. dr. Brajac.
Psorijaza, čiji naziv dolazi od grčkog »psora« što znači ljuska, upalna je bolest kože koja se očituje oštro ograničenim crvenim arealima prekrivenim srebrnastim ljuskama. Procjenjuje se da od psorijaze boluje između jedan do tri posto svjetske populacije dok je učestalost bolesti u Hrvatskoj oko 1,7 posto što dovodi do procjene da je vjerojatni broj oboljelih negdje između 90.000 i 100.000 građana. Uzrok bolesti nije u cijelosti poznat, ali se smatra da nastaje međudjelovanjem genetskih čimbenika i čimbenika okoliša pa su za iskazivanje psorijaze u genetski podložne osobe potrebni vanjski okidači poput sunčevog svjetla, stresa, bakterijske ili virusne infekcije, trauma psihičke ili fizičke prirode, ali nekih bolesti, lijekova kao i brojnih drugih čimbenika. Psorijaza započinje u bilo kojoj životnoj dobi, no najčešće se prvi put javlja u dvadesetim godinama. Prva psorijatična promjena na koži obično je crveni čvorić koji je oštro ograničen prema okolini. Čvorić se počinje širiti i na taj način zauzima sve veću površinu spajajući se sa susjednim promjenama u veće ploče prekrivene srebrnobijelim ljuskama. Koža koja nije zahvaćena psorijatičnim promjenama naizgled je zdrava, a psorijazom su najčešće zahvaćena koljena i laktovi te vlasište. – Kod bolesnika kod kojih psorijaza traje više godina promjene se javljaju i na noktima, a velik problem predstavljaju i promjene na zglobovima koje se javljaju u tridesetak posto bolesnika. Kombinacija oboljele kože i zglobova kod psorijatičnog artritisa vrlo je neugodan uzročnik invaliditeta, a uz velike tegobe koje nastaju na koži i noktima, bol u zglobovima i teška pokretljivost daju posebno obilježje toj vrsti invaliditeta. Radna sposobnost, posebice u aktivnoj fazi bolesti, značajno je umanjena za sve poslove, pri čemu valja posebno naglasiti da je tijek bolesti kroničan, a bolest doživotna, upozorava prof. dr. Brajac dodajući da unatoč čestoj pojavi tobožnjih čudotvornih krema ne postoji krema s čarobnim svojstvima koje se često reklamiraju u medijima pod egidom borbe protiv psorijaze.
Trajno izlječenje nemoguće
Ona ističe da se psorijaza pretežno liječi ambulantno, a teški oblici bolesti zbrinjavaju se u bolnici. Liječenje uključuje niz krema i masti, od kojih nažalost nijedna nema »čarobna« svojstva. Medicinski proizvodi koje propisuje dermatolog ublažavaju tegobe bolesti, uklanjaju ljuske i smanjuju crvenilo kože pa bolesnik izgleda i osjeća se znatno bolje no, kako napominje prof. dr. Brajac, nema govora o trajnom izlječenju. Osim krema, u liječenju bolesti primjenjuje se UV svjetlo i razni lijekovi koji se uzimaju poput retinoida, metotreksata i ciklosporina.
Nema straha od zarazePsorijaza među neupućenima nerijetko izaziva strah od zaraze, iako nije zarazna bolest, a takve reakcije okoline, udružene sa svakodnevnom patnjom koja proizlazi iz same bolesti, dovode do brojnih psihičkih poremećaja, upozorava prof. dr. Brajac. Najčešća je depresija, anksioznost, socijalna izolacija, a sve zajedno dovodi i do bolesti ovisnosti, posebice alkoholizma. Utjecaj ove bolesti na psihu pojedinca toliko je snažan da se želja za smrću javlja u svakog desetog oboljelog, a čak šest posto oboljelih pokuša samoubojstvo.
– Liječenje ove bolesti je dugoročni izazov pri čemu smo kao dermatolozi svjesni činjenice da je velika većina oboljelih nezadovoljna liječenjem jer se radi o dugotrajnom, mukotrpnom procesu koji kod velike većine oboljelih ne dovodi do zadovoljavajućeg poboljšanja. To je vjerojatno i jedan od razloga što se u našem Referentnom centru pri Klinici liječi oko 500 bolesnika s psorijazom, dok je njihov stvaran broj u Primorsko-goranskoj županiji negdje oko 6.000 – objašnjava prof. dr. Brajac. Predstojnica riječke Dermatovenerologije dodaje da je spoznaja o psorijazi kao sistemskoj bolesti značajno promijenila stav prema liječenju. Osim toga, na tržištu su se pojavili novi lijekovi kojima se postiže dugotrajna kontrola nad bolešću pa se jučerašnji pristup »kratkoročnog liječenja« zamijenio dugoročnom kontrolom bolesti od samog početka.
Biološki lijekovi
Tradicionalna sistemska terapija koja uključuje fotokemoterarapiju, metotrexat, retinoide i ciklosporin koristi dobro poznate lijekove kojima se dobro kontroliraju kožne promjene i tegobe psorijatičnog artritisa, no premda je vrlo učinkovita, njezino je djelovanje ponekad neselktivno, a prate je i dugoročni toksični učinci. Također, postoji i izvjestan broj bolesnika koji imaju rezistentne oblike bolesti. Zbog toga stručnjaci u novije vrijeme koriste biološke lijekove, koji su zapravo protutijela usmjerena protiv određenih imunoloških stanica ili njihovih sastavnih dijelova. Biološki lijekovi predstavljaju grupu lijekova koji su značajno pridonijeli poboljšanju simptoma i smetnji, povećali kvalitetu života bolesnika i omogućili dugoročnu kontrolu bolesti. Međutim, problem s biološkim lijekovima za naše bolesnike leži u cijeni i nedostupnosti, pri čemu državna osiguravajuća kuća dodatno diskriminira dio bolesnika.
– U Hrvatskoj je dostupno samo nekoliko lijekova za tradicionalno sistemsko liječenje psorijaze, no nažalost nije dostupan ni jedan lijek iz grupe bioloških lijekova. Registrirana su četiri biološka lijeka za liječenje psorijaze i koji su osim za psorijazu registrirani i za liječenje reumatoidnog artritisa, psorijatičnog artiritisa i ulceroznog kolitisa. No pravila Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje diskriminitraju bolesnike koji imaju psorijazu time što se na listi lijekova koji idu na njihov teret nalaze isključivo biološki lijekovi za liječenje psorijatičnog artritisa.U zakonu je također strogo definirano da se biološka terapija daje za liječenje navedenih bolesti tek nakon izostanka učinka ili kontraindikacija na različite ranije primijenjene tradicionalne, standardne lijekove. Dakle, biološku terapiju za sada na teret HZZO-a može dobiti samo bolesnik koji uz psorijazu ima i psorijatični artritis, i koji se redovito kontrolira i liječi od strane reumatologa ili dermatologa. Ipak, biološke lijekove za liječenje psorijaze valja što prije uvrstiti na listu lijekova HZZO-a uz mogućnost da se primjenjuju i kod bolesniika s teškom psorijazom, bez pridruženog artritisa – objašnjava prof. dr. Brajac. Dodatni, i za današnje prilike znatno veći, problem je cijena lijeka koja mjesečno po bolesniku iznosi otprilike 8.000 kuna. S obzirom na to da je liječenje dugogodišnje, sasvim je jasno da je psorijaza u današnje vrijeme recesije i štednje veliki javnozdravstveni problem.