
iStock
U prostoru obrta Doula Tatjana u Čavlima 12. svibnja počinje obuka roditelja za masažu djeteta po programu „The International Association of Infant Massage“
Dijete je prvi put izloženo „masaži“ dok se probija kroz porođajni kanal. Od tog trenutka dodir je važan vid života. Frederick Leboyer u djelu „Ruke ljubavi“ piše da su „zagrljaji, dodiri i milovanja za dijete poput hrane, potrebni kao i minerali, vitamini i bjelančevine“, ističe Tatjana Ljuština Milaković, poznatija kao doula Tatjana, koja je prošla obuku kako tijekom trudnoće, poroda i babinja pružiti ženi podršku savjetom, informacijom, dodirom, masažom ili samo tihim prisustvom, sa željom da rođenje djeteta bude u skladu s ritmom Majke prirode.
Hladno prešana biljna ulja
Važno je koristiti hladno prešana biljna ulja. Hladno prešano suncokretovo ulje je odličan izbor zbog svoje viskoznosti, ne upija se prebrzo, lako klizi po koži pa možemo kontrolirati dodir. Hrani kožu, bogato je vitaminima B skupine, lako je dostupno i povoljno cijenom. Također se možemo odlučiti za bademovo, sezamovo, maslinovo ulje, dok se mineralna ulja ne preporučuju u masaži jer ih koža ne upija, nemaju hranjivu vrijednost, dijete ostaje «sklisko», imaju dodane mirise ili boje na koje dijete može reagirati alergijom, ističe Tatjana Ljuština Milaković.
– Žene najčešće dijele iskustvo poroda i obično je ono prepuno strahova, srama i nelagode. Uvijek sam osjećala da bi trebalo biti drukčije i kada sam prvi put čula za doule, odlučila sam da ću i ja postati jedna od njih. Moja misija je biti uz ženu tijekom trudnoće i poroda i pomoći joj porod pretvoriti u najdragocjenije i najsvetije iskustvo života kroz podršku i razumijevanje, masažu, meditaciju, zagrljaj. Dugogodišnja praksa, masaže, eterična ulja…, donijeli su mi znanja kojima mogu pomoći rodilji podsjetiti se mudrosti vlastitog tijela koja će ju provesti kroz trudnoću i porod na najljepši način.
Edukacija za doule u organizaciji „Dona International“ dala mi je praktična znanja koja su neophodna za odgovorno i kvalitetno asistiranje pri porodu, kaže Ljuština Milaković, koja je i certificirana instruktorica masaže beba po programu Međunarodnog udruženja za masažu dojenčadi „The International Association of Infant Massage“ (IAIM), te će 12. svibnja u prostoru obrta Doula Tatjana u Čavlima, pokraj Rijeke, početi s obukom roditelja za masažu djeteta.
Plašt koji da i ne da
IAIM obuka izvodi se jedan sat tjedno tijekom pet tjedana. Instruktor pokrete pokazuje na lutki, nikada na djetetu. Roditelji su ti koji masiraju svoju bebu, a uloga instruktora je voditi ih i podržati u procesu učenja masaže, kao i ohrabriti ih da vjeruju u svoje sposobnosti i intuiciju. Osim učenja pokreta masaže na obuci se raspravlja o raznim temama koje su mladim roditeljima zanimljive – zašto dijete plače, kako ga umiriti, razvojne faze djeteta i slično.
IAIM instruktori rade s roditeljima čije su bebe uzrasta do godinu dana, no tijekom obuke poučit će ih kako masažu prilagoditi raznim uzrastima i razvojnim fazama svog djeteta. Također će pomoći roditeljima prerano rođene djece, djece s poteškoćama u razvoju kao i usvojene djece kako prilagoditi masažu njihovim specifičnim potrebama.

– Dodir se prenosi kožom, našim najvećim osjetilnim organom. Koža je propusni plašt našeg tijela, naš otvoreni prozor prema svijetu, njome osjećamo toplinu i hladnoću, sunce i vjetar, nježnost i udarce… Istovremeno, ona je i barijera koja nas štiti, upozorava i spašava od povreda, njome volimo i njome osjećamo gdje završava naše tijelo, a počinje svijet oko nas. U njoj je skriveno 640.000 osjetilnih receptora koji su s pola milijuna živčanih vlakana povezani s kičmenom moždinom i mozgom, ona je najaktivniji izvor naše osjetilnosti, navodi IAIM instruktorica, te pojašnjava dobrobiti tog programa što ga je 70-ih godina prošlog stoljeća osmislila Vimala McClure.
Brojne dobrobiti
– Dodir je prvo i najmoćnije sredstvo komunikacije. Kada govorimo o IAIM masaži beba, govorimo prije svega o dodiru, a jedna od najvažnijih potreba bebe je da bude dodirivana i nošena. Bebe uživaju u fizičkoj bliskosti danju i noću i ova vrsta kontakta je esencijalna za sigurno povezivanje roditelja i djeteta. Dobrobiti za bebu su brojne. Masaža stimulira probavu, cirkulaciju, imunološki, respiratorni, limfni sistem, razvija se svijest o vlastitom tijelu, osjećaj za ravnotežu i koordinaciju, jača se sposobnost učenja i koncentracije, ublažavaju se bolovi rasta, poboljšava elastičnost i tonus mišića. Masaža ublažava pojavu grčeva, smanjuje se osjetljivost pri nicanju zuba, utječe na opuštanje – manje plakanja, bolje spavanje, samoregulacija. Znači, dijete se lakše budi, bez plača, razvija se sposobnost samoumirivanja, smanjuje se koncentracija hormona stresa.
Dobrobit od masaže imaju i roditelji. I kod njih se smanjuje razina hormona stresa, pospješuje se laktacija i olakšava dojenje, umanjuje mogućnost pojave postporođajne depresije, olakšava razumijevanje bebe, tumačenje njenih potreba i signala, poboljšava kvaliteta komunikacije s djetetom, ojačava samopouzdanje. To je, također, i jedan od načina kako se otac može bolje povezati s bebom, ističe Ljuština Milaković.

Ipak, masaža se ne radi ako je dijete primilo cjepivo unutar tjedan dana, ako ima osip, infekciju ili temperaturu, ako ima zaraznu bolest, ako je pod nekim medicinskim tretmanom, ili je uznemireno ili uplakano. Također se ne masira preko posjekotina, masnica, opeklina, kvrga, ugriza, uboda, kožnih osipa ili alergija, gljivica, bradavica.
Može jedna masažica?
Dijete se masira u mirnom, budnom stanju, na krevetu, na podu, na stolu za prematanje… Uplakano dijete možete umiriti tako da ga držite u krilu i nježno mu masirate stopala. Polaganiji pokreti opuštaju, dok brži i ritmični pokreti razbuđuju. Obratite pažnju na zagrijanost prostora, jačinu svjetla, zvukove, toplinu ruku te pristupite s ljubavlju i nježnošću. Energija davanja i primanja je kružna. Stvarna predanost masiranju znači „hranjenje“ druge osobe vašom energijom. Budite svjesni koliko ste napeti / opušteni. Ne možete masirati ako ste napeti, energija napetosti se prenosi, kaže Tatjana.
– Kada položite ruke na dijete, pitajte ga za dozvolu. Na taj način dajemo djetetu do znanja da poštujemo njegove potrebe. Manja djeca će ako ne žele masažu, to pokazati govorom tijela, pokušat će promijeniti položaj, odgurivat će vaše ruke, istezati se. Ako dijete ne želi masažu, poštivat ćemo njegov izbor. Dozvolu za masiranje možete zamoliti, primjerice, riječima «djetešce moje, jesi li za jednu masažicu». Dijete će s vremenom početi prepoznavati što želimo raditi i reagirat će prihvaćanjem – smijanjem, pružanjem rukica i nogica, gugutanjem ili odbijanjem – izvrtanjem, odgurivanjem naših ruku, okretanjem glave, plakanjem. Uvijek poštujemo djetetovu poruku i ne počinjemo masažu ako nam dijete šalje znakove odbijanja.
Masirati treba obje strane tijela da dijete dobije osjećaj „cjeline“. Ako nemamo vremena za masažu cijelog tijela, izmasirat ćemo obje nožice ili obje ručice ili cijela leđa. Bez obzira koliko smo tijela izmasirali, na kraju masaže ćemo rukama preći preko cijelog tijela da bi dijete dobilo osjećaj cjelovitosti. Budite nježni i zabavite se uvodeći pjesmice i igru u masažu.