Ne zanemarujte ga

Cimet nije samo snažna aroma, već i dragocjen začin pun ljekovitih svojstava. Uz ostalo liječi i – gripu

Šarlota Brnčić

Foto Pixabay.com

Foto Pixabay.com

Osim što je prirodni lijek protiv gripe, prehlade i nadutosti, cimet značajno djeluje na razinu šećera u krvi te smanjuje hipertenziju, visoku razinu triglicerida i kolesterola u krvi. Između ostalog, koristan je i u smanjenju krvarenja i smirivanju najtežih simptoma predmenstrualnog sindroma



Cimet je jedan od najomiljenijih i najkorištenijih začina u kuhinji, posebice za pripremu slatkiša i likera, no njegova mnogobrojna svojstva daleko nadilaze kulinarsku upotrebu. Nije samo popularan lijek protiv gripe, prehlade i nadutosti, već je i sastojak na kojem traju medicinska istraživanja kako bi se potvrdila njegova sposobnost da se bori protiv Alzheimerove bolesti, da poboljša zdravlje srca, smanji rizik od dijabetesa i održi nisku razinu triglicerida u krvi.


Bogat željezom, kalcijem i vitaminom K, cimet je također izvor magnezija, fosfora, kalija, natrija, cinka, bakra, mangana, selena i vitamina A, B i C. Iako je istina da su njegova svojstva brojna, uzimanje velikih doza začina može izazvati ozbiljne nuspojave. Dozvoljena doza nije veća od čajne žličice dnevno. Ima karakterističan okus i miris. Oštar, s paprenom notom, sličan aromi klinčića.


Miris i okus začina duguju karakteristike visokom postotku esencijalnog ulja izuzetno bogatog molekulom poznatih antibakterijskih i antifungalnih svojstava. Cimet također sadrži tanine, antioksidativne tvari.


Bogat antioksidansima




Čini se da znanstvena istraživanja potvrđuju tezu da cimet djeluje značajno na razinu šećera u krvi, zahvaljujući prisutnosti specifičnog polifenola koji ima djelovanje vrlo slično onome inzulina.


Drugo važno svojstvo cimeta je da može smanjiti hipertenziju, visoku razinu triglicerida i kolesterola u krvi: svi važni čimbenici rizika za srčane bolesti. Ova svojstva ovise o prisutnosti kumarina, skupine spojeva koji pomažu u sprečavanju sužavanja krvnih žila s antikoagulacijskim učinkom. Međutim, zapamtite da prekomjerna doza kumarina može biti štetna za jetru. Važno je pratiti doze koje su preporučili liječnici ili profesionalni travari.


Cimet je bogat antioksidansima koji štite stanice od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Neka istraživanja sugeriraju da bi cimet povećao moždane funkcije braneći mozak od degenerativnih neuroloških poremećaja. Nadalje, ovaj bi začin mogao zaštititi neurone od oksidativnog stresa, uspijevajući tako spriječiti opadanje kognitivnih funkcija. Također, cimet ima važna antibakterijska i antifungalna svojstva, a njegova uporaba u kozmetičkim i prehrambenim proizvodima također ima za cilj smanjiti rizik od bakterijske kontaminacije. Često se koristi i za liječenje mikoze stopala i noktiju. Eterično ulje cimeta može se koristiti kao baza za snažno i prirodno ispiranje usta.


Antifungalna svojstva


Neka znanstvena istraživanja pokazuju da antifungalna svojstva prisutna u ulju cimeta mogu biti učinkovita u liječenju i prevenciji candide albicans u crijevima. Kontrolirano istraživanje skupine pacijenata otkrilo je da su žene liječene određenom dozom cimeta imale znatno manje bolan menstrualni ciklus. Također, čini se da je začin koristan u smanjenju krvarenja i smirivanju najtežih simptoma predmenstrualnog sindroma, a to su mučnina i povraćanje. Narodna i biljna medicina koriste cimet kao sastojak za liječenje proljeva, simptoma gripe i prehlade, crijevne infekcije i parazita, kao dezinfekcijsko sredstvo za rane, loše probave, problema nadutosti, gengivitisa i stomatitisa. Cimet je stoljećima smatran snažnim afrodizijakom.


Ovaj se začin može koristiti za unutarnju uporabu (biljni čajevi, infuzije, kao sastojak umaka, dodataka, slatkiša i likera) i za vanjsku uporabu (s uljem je moguće izvoditi masaže i pripremati tekućine za ispiranje usta). Eterično ulje cimeta pokazalo se vrlo korisnim u liječenju infekcija dišnih putova. Ima zlatno žutu boju i vrlo topao ukus. Ulje se koristi u parfumeriji, a sastojak je također vrlo tražen u slastičarstvu i farmaceutskoj industriji. Svojstva esencijalnog ulja, posebice ono dezinfekcijsko i tonirajuće, uvelike koriste aromaterapeuti.


Žličica na dan


Žličica cimeta u prahu na dan je prava količina koja nam omogućuje da uzimamo aktivne sastojke začina bez nuspojava. Usto, uvijek treba poštovati mjeru opreza i uvijek slijediti upute navedene na etiketi, te zatražiti informacije od svog liječnika, ljekarnika ili travara. Ako unesemo previsoke doze, nuspojave su pretjerano smanjenje šećera u krvi (umor, vrtoglavica i nesvjestica), tahikardija, proljev, mamurluk, depresivna stanja, toksičnost za jetru i bubrege, znojenje, konvulzije (rijetko), dermatitis i ekcemi. S obzirom na hipoglikemijska svojstva cimeta, svi oni koji uzimaju lijekove za liječenje dijabetesa moraju izbjegavati njegovu konzumaciju. Trudnice se moraju suzdržati od konzumacije jer cimet može uzrokovati kontrakcije maternice. U svakom slučaju, čak i tijekom faze laktacije, začin se mora izbjegavati jer esencijalna ulja mogu proći u majčino mlijeko i promijeniti njegov okus.


Ovaj začin, s tako snažnim, ali zanosnim okusom, prisutan je u pripremama mnogih deserta, posebice suhih i blagdanskih slastica. Može se koristiti za davanje određene arome mesu, kobasicama i gulašu. Neizostavni je sastojak poznatih alkoholnih pića poput kuhanog vina, sangrije, punča i raznih likera. Odličan je i za obogaćivanje smoothieja, jogurta s voćem, a daje najbolje od sebe u kombinaciji s jabukama i kruškama.


Jabuke s cimetom


Sastojci za 4 osobe: 4 jabuke, 250 g nemasnog bijelog jogurta, limunov sok po ukusu, 20 g meda, 1 žličica mljevenog cimeta, 4 datulje, 2 ili 3 žlice vode.


Priprema: Jabuke ogulite i izvadite jezgre. Složite ih u vatrostalnu posudu i poškropite ih limunovim sokom da tijekom pečenja ne pocrne. Prekrijte ih aluminijskom folijom i pecite u pećnici na 180 stupnjeva oko 30 minuta. U međuvremenu, pripremite kremu od cimeta tako da jogurt pomiješate s žličicom cimeta i medom. Pečene jabuke posložite na tanjur, praznu šupljinu napunite žlicom kreme i datuljom, pospite s malo cimeta i poslužite.


Crni čaj s cimetom i vanilijom


Sastojci za 1 litru čaja: 8-12 g crnog čaja, 1 štapić vanilije i 1 štapić cimeta.


Priprema: Prokuhajte vodu i kad zavrije, isključite vatru. Dodajte cimet i štapić vanilije. Dodajte zatim čaj i ostavite da infuzija odstoji oko 4-5 minuta. Izvadite čaj i ostavite da se infuzija ohladi zajedno sa začinima. Kad se ohladi, izlijte je u vrč i stavite u frižider.