Cvijet Mediterana

Marija Manakova i Barbara Skuhala preuzele vodstvo nakon petog odigranog kola

Ivan Mandekić

Gradonačelnik Marko Filipović sa suradnicima i šahisticama/S. DRECHSLER

Gradonačelnik Marko Filipović sa suradnicima i šahisticama/S. DRECHSLER

Fide majstorica Barbara Skuhala predstavlja se u Rijeci u vrlo lijepom svjetlu. Marija Manakova nadmašila je Viktoriju Radevu realizacijom prednosti za šahovske udžbenike  



RIJEKA  U velemajstorskom dvoboju Marije Manakove i do jučer vodeće Viktorije Radeve u petom kolu međunarodnog turnira »Cvijet Mediterana« viđena je opet sicilijanska obrana. Slijedile su aktualne puteve, no jednim neopreznim potezom crna je dozvolila da se bijeli centralni pješak poput klina zabije u crnu poziciju i time stvori preduvjete za opasan napad na kraljevom krilu. Iako je crni kralj bio poprilično napušten od svoje straže, bijela je ipak malo požurila s prodorom, čime je crnoj pružila šansu za dostatnu obranu. Radeva nije bila na visini obrambenog zadatka, dozvolila je daljnje slabljenje pozicije, a kada je shvatila da neće biti obrane, ponudila je izmjenu dama kako bi smanjila pritisak. Tu je tek počeo put bez povratka i očito tehnički vrlo potkovana velemajstorica Manakova prevodi poziciju u konačnicu u kojoj je njezin konj nadmoćan crnom bjelopoljnom lovcu, zarobljenom vlastitim pješacima. Srpska velemajstorica uzornom tehnikom dovodi partiju do pobjede, a realizacija prednosti je za šahovske udžbenike.


Poučna žrtva


U susretu Nadije Tončeve i Doluhanove Ukrajinka se branila Daminom indijskom obranom. Dugo se vodila manevarska borba u kojoj su obje propuštale definirati poziciju u svoju korist. Jako lijepom i poučnom žrtvom pješaka Tončeva je isključila iz igre crnopoljnog lovca Doluhanove, ali i osvojila lovački par koji je dominirao pločom. Kada je lovac Doluhanove konačno ugledao svjetlo dana, bijele figure su se već sjatile oko crnog kralja. Kako bi spriječila najgore, crna je morala oslabiti dugu crnu dijagonalu i kada se očekivao gotovo prestanak otpora crne, Tončeva, umjesto da i drugog topa dovede na 7. red, ona neshvatljivo povlači topa duboko u svoj teritorij, nakon čega prestaju sve opasnosti za crnog kralja. Bugarka polako tone, a iskusna Doluhanova preuzima konce u svoje ruke i dolazi do sretne pobjede.


Marija Manakova/V. KARUZA


Pješačka lavina


Anastasia Rahmangulova je protiv sicilijanke Barbare Skuhale izabrala Sozinov napad, oružje koje je često i vrlo uspješno koristio jedan od najvećih u povijesti šaha Robert James Bobby Fischer. Kako to nalaže strategija igre, pri raznostranim rokadama i jedna i druga jurnule su svojom pješačkom lavinom na suparničkog kralja. U tom jurišu crna uspijeva prva otvoriti liniju za napad, a potom i osvojiti pješaka. I dok je crni kralj uživao u sigurnosti svoje pješačke straže, bijeli je muku mučio zbog izloženosti teškoj artiljeriji crnog. Kako je imala pješaka više i aktivnije figure, Barbara nudi izmjenu dama koju bijela ne može izbjeći i prelazi u dobivenu topovsku konačnicu koju je sigurno realizirala. Fide majstorica Barbara Skuhala predstavlja se u Rijeci u vrlo lijepom svjetlu.




Kolegice iz Hrvatske reprezentacije Mirjana Medić i Ana Berke brzo su sklopile prijateljski remi, baš kao i naša Tihana Iveković u susretu sa Slovenkom Petrom Kejžar.


Filipović: Slavljenje ženskog sporta

– Turnir Cvijet mediterana prilika je da natjecateljice pokažu svoje vještine. S obzirom na to da se ovaj turnir tradicionalno održava u tjednu kada obilježavamo Međunarodni dan žena, prilika je to i za slavljenje ženskog sporta i promicanje jednakosti spolova u svijetu šaha. Cvijet Mediterana na najbolji način pokazuje da je šah sport u kojem se prijateljstvo, poštovanje i fair play cijene jednako koliko i pobjeda. Kada se krenulo prije 23 godine s turnirom, nitko nije mogao ni slutiti da će postati tradicionalan – rekao je riječki gradonačelnik Marko Filipović na prijemu za sudionice i organizatore u Salonu Grada Rijeke, na kojem su bili nazočni zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu PGŽ-a Sonja Šišić, pročelnik Odjela gradske uprave za sport i tehničku kulturu Zdravko Ivanković, predsjednica Odbora za sport i tehničku kulturu Danijela Bradamante, zamjenica predsjednika Europske šahovske federacije i direktorica Svjetske šahovske federacije, Latvijka Dana Reizniece-Ozola, glavni tajnik HSS-a Alojzije Janković, direktor turnira Ivan Mandekić i sudionice, Ukrajinka Evgenija Doluhanova i sudionica svih 23 turnira, hrvatska velemajstorica Mirjana Medić.


Simboličnu prvu partiju ispred Salona odigrali su gradonačelnik Marko Filipović i Dana Reizniece-Ozola, kojima se pridružilo nadareni Erik Golubović, budućnost hrvatskog šaha, koji su zaigrali protiv Sonje Šišić i Alojzija Jankovića. Brzo je sklopljen remi…


– Vjerujem da je šah više od sporta, naš je cilj društvo učiniti boljim. Želimo u šah uključiti invalide, one u zatvorima, želimo šah u školama… Kada su u pitanju turniri, Hrvatska ih ima puno, ali malo ih ima posebnu važnost kao Cvijet Mediterana, koji slavi ženski šah. Na turniru nastupaju dvije igračice iz Ukrajine, koje su putovale tri dana do Rijeke – rekla je Dana Reizniece-Ozola, nekadašnja ministrica u vladi Latvije.


Ukrajinka Evgenija Doluhanova zahvalila se na novom pozivu na turnir.


– Prvi put sam od početka rata. Svugdje imam podršku odsrca. Imam osjećaj da nismo sami, hvala svima koji suosjećaju s nama – rekla je Doluhanova (Z.H.).