Bez dogovora

Rebalans županijskog proračuna PGŽ-a nije prihvaćen

Sanja Gašpert

Snimio VEDRAN KARUZA

Snimio VEDRAN KARUZA

Proračun nije prihvaćen jer nije dobio potrebnu dvotrećinsku većinu glasova, odnosno, 22 vijećnika su bila za, dvoje protiv i šesnaest suzdržanih



RIJEKA Nije prošao prvi rebalans proračuna Primorsko-goranske županije za 2024. godinu, kojim se proračun povećava na 295 milijuna eura, a od predloženog povećanja od 39 milijuna eura, dvadeset milijuna eura otpada na korisnike proračuna te devetnaest miljuna eura na samu Primorsko-goransku županiju. Glavni razlog za to su znatno veći prihodi od poreza na dohodak, a tu je i povećanje prenesenog viška prihoda iz 2023. te smanjenje primitaka od financijske imovine i zaduženja. Povećani iznos prihoda i primitaka trebao se rasporediti tako da šesnaest milijuna eura dobije sustav školstva, prvenstveno za povećane rashoda za plaće, a trinaest milijuna eura zdravstvo za osiguranje dostupnosti primarne zdravstvene zaštite.


Proračun nije prihvaćen jer nije dobio potrebnu dvotrećinsku većinu glasova, odnosno, 22 vijećnika su bila za, dvoje protiv i šesnaest suzdržanih. Župan Zlatko Komadina potom je s dnevnog reda povukao još nekoliko prijedloga vezanih uz sam rebalans. Vijećnici su ujedno izglasali mogućnost da se rebalans nađe ponovno na dnevnom redu sjednice Županijske skupštine na nekoj od sljedećih sjednica, a Komadina je najavio da će u proceduru poslati istovjetan prijedlog rebalansa. Protiv prijedloga rebalansa bili su nezavisna Iva Rinčić i Bojan Kurelić iz Akcije mladih, dok su suzdržani bili vijećnici iz Možemo, Akcije mladih, HDZ-a i Unije Kvarnera. Vijećnici Možemo su se požalili da su željeli sa županom razgovarati o prijedlogu rebalansa, kako bi doprinijeli stvaranju kvalitetnijeg prijedloga, ali nisu mogli doći do župana.


– Smatram da je rebalans proračuna bitan i da je njegovo donošenje odgovornost izvršne vlasti. Prije mjesec dana, na našu inicijativu bili smo na sastanku s predstavnicima Županije, upravo oko prijedloga prvog rebalansa. Razgovarali smo o nekoliko resora, među kojima o zdravstvu i školstvu, ali i sanaciji napuštenog gradilišta Mrtvaška. Kako je ostalo još nekih neodgovorenih pitanja, čekali smo poziv za sljedeći sastanak, do kojeg nije došlo. Pokušao sam stupiti u kontakt sa županom, njegova tajnica obećala je da će se župan povratno javiti, ali nije, pa nije bilo ni sastanka. Zbog svega toga nama je teško podržati ovaj rebalans, rekao je Orjen Petković, vijećnik Možemo.




Njegova stranačka kolegica Morena Lekan Štiglić rekla je kako je ovaj rebalans politički akt te prozvala vladajuće da, zbog zaštite vlastitih pogrešaka, svaljuju krivnju na druge. SDP-ov vijećnik Marko Mataja Mafrici poručio im je da mogu ući u njihovu koaliciju, ako žele povlašten položaj. Ustvrdio je kako su vijećnici Možemo spremni odbaciti dodatna izdvajanja za zdravstvo, školstvo i socijalu samo zato “jer nisu mogli dobiti župana na telefon”.


Željko Lambaša (SDP) istaknuo je kako su rebalans podržali skoro svi odbori, u koje su, podsjetio je, imenovane sve političke opcije Županijske skupštine. “A odbore smo birali mi, vijećnici ove Županijske skupštine. Ako su oni podržali rebalans, ne vidim razloga da to ne učinimo i mi vijećnici. Također, podsjetio bih kako na prijedlog ovog rebalansa nije stigao niti jedan amandman”, rekao je Lambaša, na što mu je nezavisna vijećnica Iva Rinčić odgovorila kako i prije njihovi amandmani nisu bili prihvaćeni, pa ne vidi razlog da ih predlaže. Vijećnik Akcije mladih Bojan Kurelić rekao je kako je ovaj rebalans rezultat loše procjene planiranja, odnosno, kako zbog konzervativnog planiranja proačuna sada “imamo krpanje”.