"Japan u Rijeci"

Mural koji spaja dva grada dovršen je i postaje jedan od simbola Rijeke

Valentina Botica

Snimio Vedran Karuza

Snimio Vedran Karuza

Umjetnik Yusei Sagawa u manje od osam dana oslikao je bočnu zgradu HEP-a, a ono što se sada nalazi na njoj u šarenim bojama, simbol je prijateljstva između gradova Rijeke i Kawasakija



 


 


U sklopu programa Japan u Rijeci koji organizira riječki muzej Peek & Poke, na velikoj je zgradi u ulici Ivana Grohovca osvanuo neobičan mural – umjetnik Yusei Sagawa u manje od osam dana oslikao je bočnu zgradu HEP-a, a ono što se sada nalazi na njoj u šarenim bojama, simbol je prijateljstva između gradova Rijeke i Kawasakija.




 


“Bilo je odlično, naporno, teško, izazovno”, rekao nam je Svetozar Nilović Tozo iz muzeja. On i ekipa iz Peek & Pokea, a posebno Davor Pasarić, bili su stalna podrška japanskom umjetniku kroz ovih napornih osam dana. Najveći izazov s kojim se Sagawa susreo bilo je kratko vrijeme koje je mogao provesti u Rijeci. Naime, zgrada koju je oslikavao bila je veća nego što je mislio, ali je zato dao svojih 110 posto kako bi završio mural na vrijeme. Neke je dane radio i do tri sata ujutro, bio je “japanski vrijedan”, kaže Nilović.


Snimio Vedran Karuza


 


Na mural visok 25 i širok 11 metara otišlo je 15 sprejeva i nešto više od 40 litara boje. Sagawa je već u prvih sat vremena naučio kako upravljati hidrauličnom rampom te je sve odradio sam. “Zadnja dva-tri dana, kad je imao luđački tempo, bilo mi je jako žao koliko se ubijao od posla. Kako ni ja ni moje kolege nismo vični crtanju i slikanju murala, samo smo mu mogli dati moralnu podršku, tople riječi i sve drugo što mu treba”, objašnjava Nilović. 


 


Najveći problem kod same izrade, bio je krug koji simbolizira japansko sunce, jer je zgrada netipičnog izgleda. Ali netipičan izgled urodio je i netipičnim muralom punim simbolike. Mural prikazuje dva sestrinska grada, Rijeku i Kawasaki. Posebno se ističu ruke koje simboliziraju budućnost i nove naraštaje, a na njima se vide konture dvaju gradova. To su ujedno i ruke Sagawinog sina, koji je rekao da će se sigurno vratiti u Rijeku s obitelji kako bi djetetu pokazao svoje djelo. Sagawa je tijekom boravka u Rijeci isprobao i hrvatske specijalitete, oduševili su ga ćevapi i burek, a cijelo se vrijeme osjećao ugodno. Kako nam je ispričao Nilović, njega i Davora Pasarića pozdravio je rekavši da sada ima dva nova prijatelja.


Snimio Vedran KARUZA


 


Nilović u ime muzeja od srca zahvaljuje Čistoći, vatrogascima i HEP-u, kao i svim partnerima koji sudjeluju u programu Japan u Rijeci. “Nadam se da smo ovime dodali malo boje gradu i da će za nekoliko godina i ovaj mural postati jedan od simbola grada i da će uveseljavati i japanske turiste kojih ćemo možda imati i više nakon ovog programa. Kad program završi, mural će i dalje ostati”, zadovoljno zaključuje.