Crna jama

Hoće li istraga europskih tužitelja zaustaviti sanaciju Sovjaka? Gdje će završiti opasni otpad?

Jakov Kršovnik

Foto: M. LEVAK

Foto: M. LEVAK

Prema zadnjim podacima u jami je bilo oko 150 tisuća kubika otpada



VIŠKOVO – Jama Sovjak prirodna je krška vrtača u općini Viškovo koja je od pedesetih godina prošlog stoljeća više od trideset godina korištena za odlaganje opasnog otpada.


Procjenjuje se da je u jamu odloženo oko 250 tisuća kubnih metara raznog otpada, najviše kiseli mulj iz rafinerije nafte, oko 110 tisuća kubika, zatim acetilenski mulj iz brodogradilišta, otpadni katran iz koksare, otpadna ulja iz brodogradilišta i drugi otpad.


Prema zadnjim podacima iz 2014. godine, u jami je bilo oko 150 tisuća kubika otpada, a prema ranijim navodima iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji je nositelj projekta sanacije, količina se smanjila uslijed kemijskih reakcija i drugih faktora.





Mjerne postaje


Projekt sanacije jame Sovjak je u tijeku, a o trenutnom stanju mještane Viškova došli su izvijestiti iz Fonda Iva Jandriček, zatim predstavnik izvođača radova Igor Meixner iz tvrtke DLS, Slaven Soldo iz Ivicom Consultinga, kao predstavnik projektanata te Dario Kontošić iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo koji se brine o dvjema mjernim postajama koje mjere utjecaj štetnih čestica u zraku.


Mobilnu aplikaciju na kojoj građani mogu pratiti 11 parametara štetnih tvari s dviju mjernih postaja, a koja se može preuzeti na pametne telefone, predstavio je Vladimir Kanić iz tvrtke Prospekt.


Na tribini je rečeno ono što je već bilo javno poznato, no spomenimo kako je mještane Viškova zanimalo i što je s istragom koju je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo protiv dvojice hrvatskih državljana osumnjičenih za davanje i primanje mita za trgovanje utjecajem, a u istrazi se spominje i projekt sanacije jame Sovjak.



Iva Jandriček iz Fonda za zaštitu okoliša rekla je da istragu ne može komentirati, da je ona potpuno neovisan postupak, da ne znaju koji će biti ishod, ali da će se projekt sanacije odvijati i dalje, bez obzira na istragu.


– Potpisali smo ugovore i držimo se našeg plana. Moramo se držati rokova, ključno je reći da nema zaustavljanja radova i da sve aktivnosti moramo provoditi kako smo potpisali, i kako su provedena međunarodna nadmetanja, rekla je Jandriček.


Odvoz u spalionice


Mještane je zanimalo i gdje će otpad biti zbrinut, pa podsjetimo da su nam iz Fonda na naš upit odgovorili da će se otpad voziti u četiri spalionice izvan Hrvatske.


Otpad će se spaljivati u postrojenjima Kirchdorfer Zementwerke Hoffmann GmbH te Wien Energie, zatim u Mađarskoj, postrojenje SARPI Dorg Kft. te u Njemačkoj u postrojenju MUEG GmbH.


Mještane je zanimalo i što će biti ako neka od spalionica odustane. Igor Meixner iz tvrtke DLS, predstavnik izvođača radova, rekao je da su strani partneri potpisali ugovore i pisma namjere te da ih je više, upravo zbog toga, ako netko odustane da se otpad svejedno može zbrinuti.


– Imamo ih više i svi mogu pojedinačno zadovoljiti potrebe za naše godišnje kapacitete zbrinjavanja, rekao je Meixner.


Odgovarao je na još prigovara i pitanja mještana koje su posebno zanimale dvije mjerne stanice, Viševac-Sovjak i Sovjak, no na njihove upite o mjerenju čestica rečeno je da se mjere čestice pm10, prema zakonskim odredbama.


– Kad podvučemo crtu i ugasimo svjetlo, nama će biti najteže, ali mi smo tu da riješimo problem koji se radio od 1956. godine, možda čak i ranije. Mi smo tu kao stručnjaci.


Nitko nema pravo na grešku u ovoj priči jer je ulog prevelik, od područja, ljudi, te velikog financijskog uloga EU-a, rekao je Meixner.



Završetak u drugoj polovini 2026.


Ukupna vrijednost projekta sanacije je više od 44 milijuna eura s PDV-om, od čega je 85 posto sufinancirano iz Kohezijskog fonda Europske unije.


Vađenje opasnog otpada iz jame trebalo bi početi u siječnju 2024. godine, a očekuje se da će sanacija biti gotova u drugoj polovini 2026. godine, kada bi jama Sovjak trebala postati zeleni brežuljak.