Turistička revitalizacija

Crikvenički Kotor: Krenula izvedbena faza valorizacije antičkog lokaliteta

Franjo Deranja

Današnji izgled nekadašnjeg naselja na Kotoru / Foto F. DERANJA

Današnji izgled nekadašnjeg naselja na Kotoru / Foto F. DERANJA

Projekt turističkog aktiviranja Kotora polazi od ideje »in situ« prezentacije i interpretacije kulturno-povijesne i prirodne baštine te se predviđa razvoj brojnih turističkih sadržaja



CRIKVENICA  Crikveničani i Kotor vole se javno! Preci današnjih Crikveničana živjeli su nekada – znatno prije naseljavanja današnje Crikvenice – na obližnjem brijegu Kotoru. Kotor se spominje još u 13. stoljeću, a Kotorska župa bila je u sastavu srednjovjekovnoga gradića Grižana. Stanovnici Kotora bili su, očito, vrlo pobožni, o čemu svjedoči razmjerno velik broj crkava za takvo naselje. Uz te crkve bile su vezane bratovštine, i to Svetog Šimuna, Svetog Trojstva, Presvetog Tijela, Svete Marije, Svetog Jurja i Svetog Nikole.



Navodno je veliki požar u drugoj polovici 18. stoljeća – a vjerojatno i drugi razlozi – potaknuo postupno iseljavanje s Kotora i naseljavanje tog stanovništva uz obalu. Naselje Kotor u proteklih više godina postupno se obnavlja.


Ruralna arhitektura


– Kotor je zaštićena kulturno-povijesna cjelina i odlikuje ga prirodan krajolik, suhozidi, urbana struktura, objekti tipične vinodolske ruralne arhitekture te ostaci čak šest crkava. Kotor je lokalitet koji svjedoči o nekadašnjem vremenu i koji je svojom nepristupačnošću ustvari ostao netaknut te njegov izgled nije narušen novom gradnjom. Sve to čini Kotor turističkim potencijalom koji bi se vrlo brzo uz uključenje svih zainteresiranih dionika mogao transformirati u prepoznatljiv turistički lokalitet. Namjera Turističke zajednice Grada Crikvenice jest pridonijeti očuvanju Kotora kao važnog kulturno-povijesnog sadržaja te ga, nadalje, turistički aktivirati nudeći na taj način zanimljivu novu kulturnu atrakciju na području Crikveničke rivijere. Stoga smo u dogovoru s Gradom Crikvenicom naručili projekt turističkog aktiviranja lokaliteta Kotor, a u izradu programa uključio se i Muzej grada Crikvenice. Projektom je bilo potrebno istražiti mogućnosti te izraditi idejno rješenje turističkog aktiviranja kulturno-povijesnog lokaliteta Kotor – rekla je Marijana Biondić, direktorica Turističke zajednice grada Crikvenice, o inicijativama za revitalizaciju Kotora.


Desetljeće istraživanja




Na području Kotora desetak su se godina provodila pokusna arheološka istraživanja, i to pod vodstvom Ranka Starca, kustosa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka. Istraživanja su se provela na više lokacija – na lokaciji stare župne crkve sv. Šimuna, crkve sv. Jurja, na području Stolniča u zaleđu Kotora te na lokaciji Godač u blizini crkve sv. Trojice. Naišlo se na rijetke ulomke antičkih opeka i komadića posuđa, s ulomcima prapovijesne keramike, naročito na području crkve sv. Jurja. To je bio temelj za postavljanje teze da je ondje postojalo strateški dobro pozicionirano manje naselje iz kasnog brončanog doba (12. do 10. st. prije Krista) do razdoblja rimske okupacije i spuštanja naselja u podnožje brijega.

 


Projekt u realizaciji


Projekt je obuhvatio provjeru uvjeta na Kotoru, odnosno stvarnog stanja tog lokaliteta, analizu vlasništva te prostornoplanskih i konzervatorskih uvjeta. Trasirali su se i pristupni putovi za motorna vozila, bicikle i pješake te definirala lokacija za izgradnju buduće žičare do Kotora kao i za dodatne atrakcije Kotora.


 Ostaci objekta crkve sv. Šimuna / Foto F. DERANJA

Ostaci objekta crkve sv. Šimuna / Foto F. DERANJA


 


Projekt turističkog aktiviranja Kotora polazi od ideje »in situ« prezentacije i interpretacije kulturno-povijesne i prirodne baštine te se predviđa razvoj sljedećih turističkih sadržaja: interpretacijskog centra, ugostiteljskih sadržaja, prostora za kulturno-umjetnička događanja, nekoliko vidikovaca, oglednih zelenih i poljoprivrednih površina. Cijeli prostor će se pokriti kvalitetnom turističkom interpretacijom, a projekt predviđa da se do Kotora i oko Kotora razviju tematizirane pješačke staze kao i biciklističke staze. Na Kotoru će se organizirati razne radionice, edukacije te vođenja koja će goste upoznavati s vrijednostima i zanimljivostima Kotora i okolice.



Nakon završetka idejne faze, odnosno prihvaćanja predloženog idejnog rješenja turističkog aktiviranja kulturno-povijesnog lokaliteta Kotor, započelo se s drugom, izvedbenom fazom projekta koju će provesti Grad Crikvenica u suradnji s TZG-om Crikvenice, Muzejom, Centrom za kulturu »Dr. Ivan Kostrenčić« i komunalnim poduzećima.


Foto F. DERANJA

Foto F. DERANJA