Suradnja

Sporazum NP-a Una i ličko-senjske Javne ustanove za zaštitu i očuvanje prirode: Hrvatski “dio” Une staviti pod zaštitu

Marin Smolčić

Doista jedna i jedina Una

Doista jedna i jedina Una

Suradnja s NP-om Una započela je 2021. u cilju uspostave zaštićenog područja rijeke Une na hrvatskoj strani jer zasad ne postoji nikakva kategorizacija zaštite. To znači da se dio Une u predjelu Kestenovac-Štrpci-Nebljusi i poznati Štrbački buk trebaju naći pod nekom kategorijom zaštite



GOSPIĆ – Legenda govori da su stari Rimljani dolaskom na bistru i modru rijeku bez mnogo razmišljanja rekli kako je ona po mnogočemu posebna i dali joj ime latinskih krijena – Una – jer je po njihovom opisu bila jedinstvena. Neki BiH mediji su nedavno izvijestili kako su predstavnici Javne ustanove Nacionalni park Una i Javne ustanove za zaštitu i očuvanje prirode Ličko-senjske županije protekloga vikenda u Bihaću potpisali Sporazum o suradnji. Ovaj dokument je potpisan u okviru radionice »Izrada planskih dokumenata Nacionalnog parka Una«.
Riječ je o nastavku suradnje koju Nacionalni park Una ima s Ličko-senjskom županijom i Javnom ustanovom za zaštitu i očuvanje prirode. Direktor NP-a Una Amarildo Mulić istaknuo je tada kako je u pitanju obostrani interes dviju država i regija.
– Cilj potpisivanja Sporazuma o suradnji je razmjena znanja i iskustava te zajednički nastup u izradi projektnih aplikacija za javne pozive potencijalnih donatora. Želimo ojačati zaštitu i očuvanje prirode, naročito gornjeg toka rijeke Une. Javna ustanova za zaštitu i očuvanje prirode u Ličko-senjskoj županiji pokrenula je već inicijativu za izradu stručne podloge za proglašenje ovog dijela Une zaštićenim područjem u Hrvatskoj, što je naš zajednički interes, naglasio je Amarildo Mulić iz NP-a Una.


Potrebna zaštita


Ravnateljica Javne ustanove za zaštitu i očuvanje prirode Ličko-senjske županije Tomislava Maratović Jurković tom je prigodom istaknula važnost ovoga dokumenta, kao i koraka koji će za cilj imati očuvanje prirodnih resursa rijeke Une. Javna ustanova za zaštitu i očuvanje prirode LSŽ-a postoji dvije godine. Prioritet u radu je, između ostaloga, svakako i zaštita rijeke Une. To je prvenstveno i dovelo do suradnje s Nacionalnim parkom Una. Zanimalo nas je kako će se stvari dalje razvijati.
– Potpisivanje Sporazuma u Bihaću je nastavak prekogranične suradnje s NP-om Una, započele 2021. godine, kada smo upriličili prvi radni sastanak. Tema toga sastanka bila je analiza trenutnog stanja rijeke Une i potreba proglašenja i uspostave zaštićenog područja rijeke Une na hrvatskoj strani jer za sada nema nikakvu kategorizaciju zaštite. Svakako da postoji potreba i načini da se turistički valoriziraju posebnosti Une. Naša ustanova ide prema tome cilju. To znači da se dio Une u predjelu Kestenovac-Štrpci-Nebljusi i poznati Štrbački buk trebaju naći pod nekom kategorijom zaštite. To je iznimno osjetljiv i zahtjevan posao koji će potrajati najmanje godinu-dvije pa je u ovome trenutku teško pretpostaviti u kojoj će se kategoriji zaštite naći vodotok Une na spomenutim područjima, ističe ravnateljica Tomislava Maratović Jurković.


Najdublji krški izvor


NP Una sa sjedištem u Bihaću djeluje od 2009. godine i na tome području godišnje ugosti i do 120 tisuća posjetitelja. Posebno su popularna sportska natjecanja poput kajakarenja, ondje je raj za ribolovce, dok se uz rijeku nalazi cijela mreža poučnih i izletničkih staza. Rijeka Una duga je 212 km, a izvire i ulijeva se u rijeku Savu na području Hrvatske. Vrelo Une nalazi se u ličkom dijelu Zadarske županije, kod mjesta Donja Suvaja. U njemu se ronilo do 248 metara dubine, ali dno još nije dosegnuto. Zato je vrelo Une najdublji krški izvor u Hrvatskoj i među pet najdubljih u svijetu.