POČINJE ŠKOLA

Život u Gorskom kotaru još tinja, ali je stanje sve – teže. U Vrbovskom u školu kreću svega četiri prvašića

Marinko Krmpotić

U sedam malih goranskih škola 43 su prvašića, a u tri gradske njih 94. Učenika koji su upisali srednje škole na području Gorskog kotara ima 21 više nego lani



DELNICE – U 137 goranskih obitelji danas će biti poseban, uzbudljiv i za najveći broj njihovih članova nezaboravan dan – prvi dan škole! Neki od današnjih goranskih 137 prvašića već se danima pripremaju za taj čuveni prvi dan, neki jučer nisu mogli ni spavati, neki su ustali puno ranije no inače, neki najradije uopće ne bi išli u »tu školu«… Naravno, bilo je i onih koji imaju stariju sestru ili brata pa je lakše bilo podnijeti to čekanje. A danas ide ono pravo!


Sve što se danas bude zbivalo, bit će kod mnogih od njih spremljeno i sačuvano u riznici sjećanja, a njih 137 raspoređeno je tako da ih najviše, već po tradiciji, imaju Delnice. Tamo će danas u 10 sati u sportskoj dvorani biti prozvano njih 45, 43 iz Delnica i dva iz Crnog Luga. Dečki i cure iz drugih razreda otplesat će i otpjevati im dobrodošlicu, a onda će sa svojim učiteljicama krenuti u svoj razred. Slično će biti i u drugim goranskim mjestima gdje će se prvašiće dočekati i primiti pred školom, u razredu, u dvorani… Drugi po broju prvašića su Čabrani koji broje njih 36 u matičnoj i područnim školama. Svi ostali su, nažalost, daleko iza njih. Posebno su bolne brojke iz Vrbovskog gdje je ukupno tek 13 prvašića pri čemu »bode« u oči podatak da su u Vrbovskom, kao najvećem mjestu, njih tek četiri! Isto ih je toliko u Severinu na Kupi i Moravicama, a jedan je u Jablanu. Demografska kriza ove školske godine nije nigdje tako čisto uočljiva i vidljiva kao u Vrbovskom koje ne pamti ovako porazne rezultate upisa u prvi razred osnovne škole.


Nije sjajno – nije


Nije stanje bajno ni u goranskim općinama, ali tu smo već navikli da se stanje kreće u obliku jednoznamenkastog broja pri čemu je jedne godine taj broj manji, druge veći. Izuzetak od tog jednoznamenkastog pravila i ove je godine Ravna Gora u čiju OŠ »Dr. Branimira Markovića« je upisano desetero prvašića. Samo jednog manje broje u Fužinama, dok će lokvarsku OŠ Rudolfa Strohala prvi put početi pohađati njih sedmero. U Brodu na Kupi ih je šest, Skradu pet, Brod Moravicama četiri i u Mrkoplju dva. Sve skupa u sedam malih goranskih škola 43 su prvašića, a u tri gradske njih 94. Život u Gorskom kotaru još tinja, ali je stanje sve teže i teže.




Potvrđuje to usporedba s prošlogodišnjim brojem prvašića. Bilo ih je 145, što znači da ih je ove godine osmero manje. Nije puno, ali taj pad je uglavnom konstantan. Ove je školske godine najuočljiviji u Vrbovskom koje ih ima čak 12 manje no prošle godine. U minusu je i Mrkopalj za velikih šest, na minus dva je Skrad, samo jednog manje broje Delnice, a na »pozitivnoj nuli« su Brod Moravice i Ravna Gora. Povećanjem broja najzadovoljniji mogu biti u malim Lokvama koje imaju četiri učenika više, a isto toliko u plusu su i u Čabru. Brod na Kupi ima tri prvašića više, što je u odnosu na prošlu godinu skok za sto posto, a dva više u odnosu na prošlu školsku godinu bilježe u fužinskoj OŠ »Ivanka Trohar«.


Bravo Čabar


Svakako će uzbuđenja, mada ne tako jakog kao kod prvašića osnovaca, biti i u obiteljima koje svoju djecu prvi put šalju u srednju školu ili gimnaziju. Kod srednjoškolskih »prvašića« stanje je bolje no u osnovnim školama. Ukupno ih je čak 21 više u odnosu na prošlu školsku godinu, što je sasvim lijep rast. Već po tradiciji koja vlada posljednjih petnaestak godina najveći broj novih učenika ima Željezničko tehnička škola Moravice u koju su se upisala 43 nova srednjoškolca i to je za dva više no prethodne godine. U Delnicama će u prve razrede krenuti četrdeset učenika što je čak za deset više no prošle godine, a posebno raduje da je šumarski smjer s 18 upisanih najatraktivniji (još je 14 gimnazijalaca te 8 učenika za zanimanje automehaničara i bravara) što potvrđuje kako je inicijativa goranskih načelnika i gradonačelnika te Hrvatskih šuma koji su tražili otvaranje tog smjera bila potpuno ispravna.


No, nekako najviše kod srednjih škola djeluje podatak iz SŠ Vladimira Nazora Čabar gdje je upisano devet srednjoškolaca (šest gimnazijalaca i tri automehaničara) što je porast za 900 posto u odnosu na prošlu školsku godinu kad nije bilo niti jednog novog učenika u prvim razredima.


Broj čabarskih srednjoškolaca u porastu


Kristijan Rajšel, ravnatelj čabarske srednje škole, zadovoljan je rezultatima upisa.


– Bili bismo mi i prošle školske godine upisali pet-šest učenika da se u mjestu potpuno neopravdano nije razvila priča o ukidanju gimnazije i srednje škole. Sad se to smirilo pa su i rezultati bolji. Naravno, našim novim učenicima želimo dobrodošlicu, a dolaze u zdravu i kvalitetnu sredinu što se, primjerice, vidi iz činjenice da su svi naši maturanti uspješno ostvarili upise na fakultet. Znači, radimo kvalitetno, a tako će biti i dalje pa je upis u našu školu za osnovce s našeg područja pravi izbor, zaključio je ravnatelj Kristijan Rajšel.