ZLO I NAOPAKO

Prva ozbiljnija kiša Goranima donijela velike probleme. Štete se još zbrajaju, Hrvatsko strijepi od novih oborina

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Naselja u Kupskoj dolini, kao i same Delnice, pretrpjela su veliku materijalnu štetu, a Hrvatsko strepi od narednih kiša



BROD NA KUPI/DELNICE – Kolike će biti štete od ovojesenskog prvog ozbiljnijeg udara kiše na goranskom području, znat će se tijekom ovog tjedna, ali je već sada jasno da će vjerojatno biti manje od onih koje je goransko područje uz Kupu doživjelo tijekom prošlogodišnjeg kraja rujna i početka listopada, kad je taj dio Gorskog kotara bio izložen rekordnim količinama oborina uslijed čega je i na nizu lokacija od čabarskog i delničkog do područja Vrbovskog zabilježen rekordan vodostaj Kupe.


Sukladno tome zabilježene su i brojne štete na prometnicama, vodovodnoj infrastrukturi i kućama u privatnom vlasništvu. Dojam je da je na sadašnjoj listi stradalih manje brojeva. No, to ne mora značiti i manju štetu pa svakako treba pričekati konačne procjene.


Darmar u Kupskoj dolini


Po običaju je najteže bilo u Kupskoj dolini i to uz prometnice i naselja smještena uz tu rijeku. Ozbiljnija oštećenja zabilježena su, između ostalog, na prometnicama Zamost – Kupari, Ložac – Gašparci te cestama prema Podgori i Zapeću. Srušena stabla, oštećen kolnik, proklizavanje cijelog dijela terena uz cestu u smjeru Kupe, blato na kolnicima…, sve to uobičajeni su prizori bili ne samo za kišni vikend, već i tijekom jučerašnjeg, uglavnom sunčanog i lijepog jesenskog dana. Cesta od Gašparci prema Lošcu službeno je zatvorena jer građevinski strojevi nastoje sanirati štetu, počelo se raditi i na nekim drugim prometnicama, ali sve se to radi u strahu od pitanja – hoće li novi udari kiše sve to prebrisati? No, ceste moraju biti prohodne pa je očigledno kako ih se osposobiti mora, a to znači da će za goranske lokalne samouprave biti novog troška, novog novca “bačenog u vjetar”.




Ono što u odnosu na prošlu godinu jest novo je to da je priličnu količinu štete ovog puta napravio i vjetar. Snažno jugo koje je na trenutke “deralo” i više od 90 km na sat nanijelo je štete krovištima privatnih kuća i to ne samo u Kupskoj dolini, već i u Delnicama, gdje je najveća šteta zabilježena na srednjoškolskoj sportskoj dvorani s koje je jugo odnijelo dio krova, a kiša namočila dio parketa. Na svu sreću, delnički su vatrogasci reagirali vrlo brzo i spriječili daljnju štetu te koliko su mogli zaštitili krovište. Naravno, dođe li do novih ozbiljnijih kiša, to neće biti dovoljno, a za nadati se je da će Primorsko-goranska županija, koja je vlasnik svih školskih ustanova, reagirati što prije jer je zima na pragu i srednjoškolska sportska dvorana nikako je ne smije dočekati s uništenim dijelom krovišta.


Problematičan sprud


Posebna je priča, i to prilično upozoravajuća, ona vezana uz naselje Hrvatsko. To naselje, o kojem smo zbog predugog trajanja izgradnje prometnice od Lošca do Hrvatskog pisali u posljednjih četvrt stoljeća prilično često, sad je na udaru Kupe i to u tolikoj mjeri da je za proteklog kišnog vikenda jedino u njemu zabilježen rekordan rast. Konkretnije, riječ je o visini Kupe od čak 445 cm, što je za visokih 38 cm više no davne 1984. godine koja je donedavno držala rekord. Taj stari rekord ugrožen je i u nedjelju, kad su izmjerena 405 cm, a najdramatičnije je bilo početkom vikenda, kad je Kupa koja je narasla na skoro pa 4,5 metra, prvi put u 96 godina dugoj povijesti tog mosta prelila most i cestu na hrvatskoj strani te ugrozila naselje.


Na pitanje kako je moguće da ako padaline nisu bile rekordne, štoviše, prilično su bile manjeg intenziteta no prošle godine, može doći do rekorda i prelaska vode preko mosta, odgovor je jednostavan i glasi – sprud ispred mosta. Naime, na pedesetak metara od mosta tijekom proteklih je godina Kupa od blata, pijeska, drva i svega što nosi sa sobom počela “graditi” sprud koji je iz godine u godinu sve veći, a ove je jeseni narastao toliko da je manja količina kiše od prošlogodišnje napravila daleko veće probleme. Jednostavno, voda koja nadire prema Hrvatskom iz smjera Čabra zaobilazi sprud i svom snagom udara na most. Nedvojbeno je da će ti udari biti sve ozbiljniji i opasniji pa je nužno reagirati, odnosno ukloniti taj sprud. Naravno, zbog vremenskih neprilika sad je taj posao nemoguće realizirati, ali naredno ljeto trebalo bi učiniti sve da se taj dio Kupe ispred naselja Hrvatsko oslobodi tog spruda te da se vodi oslobodi put. To svakako ima svoju cijenu i to nisu mali novci, ali ako se ne reagira na vrijeme, problemi će biti iz godine u godinu sve veći i veći.


A majstora nigdje…


Zabilježene su i štete na krovištima privatnih kuća i na stambenim zgradama, a problem svih koji su ih doživjeli je da – nema majstora! Nekoliko nam se ljudi obratilo konstatirajući kako im svaki majstor krovopokrivač koga nazovu kaže kako je “lud od posla” i doći im može “možda tek na proljeće”! Očigledno, i tu će stanje biti teško pa bi možda trebalo razmisliti o određenom obliku organizirane pomoći prema najugroženijima koju bi uz vatrogasce vodile lokalne samouprave na čijem je području došlo do oštećenja.