Traže kompenzaciju

Sad i američke škole tuže Facebook i ostale društvene mreže zbog pogubnog utjecaja na mentalno zdravlje učenika

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Škole smatraju da društvene mreže utječu negativno na mentalno zdravlje učenika i njihove rezultate, pa su prisiljene aktivirati dodatne resurse u rješavanju tih problema. U tužbi zato traže – između ostalog - kompenzaciju u novcu za troškove kojih inače ne bi bilo



Načelo da je profit iznad svega u slučaju Facebooka pa onda i svijeta za vlasnike lukrativnih društvenih mreža, razotkrila je prošle godine zviždačica Frances Haugen, IT inženjerka, s iskustvom iz prve ruke jer je radila u Googleu, Pinterestu i na Facebooku.


Njeno svjedočenje o tome da se na društvenim mrežama umanjuje i prikriva često poguban utjecaj društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih kako bi se maksimizirao profit uzburkalo je duhove, natjeralo političare da se pozabave ovim fenomenom, potaklo javnu raspravu i srušilo ugled Facebooka i ostalih društvenih mreža kao društveno odgovornih tvrtki, epiteta  koje one same rado deklarativno ističu.


Velike tehnološke tvrtke s internetom kao središtem svog poslovanja, otad kao da su pod posebnim povećalom i sve većim pritiskom, tužbe i kazne regulatornih državnih agencija pljušte sa svih strana, pa više i nisu neka vijest.




No, u mnoštvu takvih ističe se tužba koja je u petak podnesena nadležnom sudu u Seattleu protiv “Big Tech” kompanija. Naime, podnio ju je Okrug javnih škola u Seattleu, i njen sadržaj odgovara onom na što je upozorila Haugen.


Tvrtke Alphabet Inc. (Google), Meta Platforms (Facebook, Instagram, Whatsapp), Snap Inc., ByteDance (TikTok),  su prema navodima u tužbi nadležnom okružnom sudu odgovorne za pogoršanje krize mentalnog zdravlja među učenicima i da su izravno utjecale na sposobnost škola da izvrše svoju obrazovnu misiju.


U tužbi stoji da su „tuženici uspješno iskoristili ranjive mozgove mladih, uključivši desetke milijuna učenika diljem zemlje zatvoreni krug prekomjerne upotrebe i zlouporabe platformi društvenih medija tuženika.“


To dovodi do širenja problema mentalnog zdravlja učenika koji što dovodi do lošijih rezultata učenika, zbog čega škole poduzimaju dodatne korake, uključujući tu osposobljavanje nastavnika za prepoznavanje i rješavanje takvih simptoma, zapošljavanje obučenog osoblja i aktiviranje dodatnih resursa za upozorenje učenika o opasnostima društvenih medija.


U tužbi škole zato traže – između ostalog – kompenzaciju u novcu za troškove kojih inače ne bi bilo.


Reuters je poslao upit za komentar tuženim tvrtkama da komentiraju tužbu. Meta i TikTok se nisu oglasili, a u odgovoru Googlea stoji da su uložili velika sredstva u stvaranje okruženja sigurnih iskustava za djecu na svim svojim platformama i uveli “jake zaštite i namjenske značajke za davanje prioriteta njihovoj dobrobiti”, dok su iz Snapa odgovorili da blisko surađuju s mnogim organizacijama za mentalno zdravlje kako bi korisnicima pružili alate i resurse unutar platforme i da je dobrobit njihovih korisnika njihov glavni prioritet.


Poanta tužbe udruženja javnih škola Seattlea  je upravo suprotna; da društvene mreže paze više na sve prije negoli na dobrobit mladih.