Memgraph

Kako su dvojica agilnih inženjera s FER-a pokrenula startup vrijedan milijune dolara: Ovo je njihova priča

Vladimir Mrvoš

Marko i ja smo se upoznali tijekom studija na FER-u u Zagrebu. Vrlo brzo smo pronašli zajedničku strast prema teoriji grafova



Dominik Tomičević i Marko Budiselić, inženjeri računarstva i suosnivači startup tvrtke Memgraph, u konzultacijama s mnogim velikim kompanijama, primijetili su frustrirajuće činjenice o graf bazama podataka koje su u svojevrsnom status quo. Stoga su izradili Memgraph koji je omogućio snažne analitičke mogućnosti potpomognute graf bazama podataka.


Glavni ulagač je Microsoftov fond M12, a osim njega, investicijskoj rundi su se priključili Heavybit Industries, In-Q-Tel, Counterview Capital, ID4 Ventures i Mundi Ventures. Dokaz da je Memgraph iznimno jaka platforma pokazuje suradnja s tvrtkom LSI Chemical, globalnim liderom u kemijskoj industriji istraživanja i razvoja. Investiciju od 9 milijuna dolara iskoristit će za nove razvojne aktivnosti te proširenje razvojnog tima i širenje Memgraph zajednice programera i entuzijasta. Memgraph pomaže pri rješavanju nekih od najsloženijih problema pomoću grafova, a kao snažna platforma za izradu aplikacija temeljenih na grafovima i tokovima podataka, što omogućuje developerima programiranje aplikacija u samo nekoliko minuta.


Energetska kriza


Krećemo razgovor s pitanjem svih pitanja: što kažu grafovi, koliko je Europa ovisna o ruskom prirodnom plinu?




– Uz niske zalihe prirodnog plina i rastuće cijene energije, Europa i dalje doživljava energetsku krizu. Cijene prirodnog plina na europskim tržištima četiri su puta više nego u istom razdoblju prošle godine, dok su zalihe prirodnog plina na 5-godišnjem minimumu za ovo razdoblje. Pogoršane činjenicom da kontinent doživljava hladniju zimu nego što se očekivalo i da je bila loša godina u smislu proizvodnje energije vjetra, vlade pokušavaju nadopuniti svoje energetske potrebe. Iako bi naftna kriza mogla utjecati na sposobnost ljudi da putuju, ako bi nestalo plina, posljedice bi bile katastrofalne. Od grijanja domova do pokretanja industrijske proizvodnje, naša ovisnost o prirodnom plinu u ovom trenutku je zapanjujuća. Tržište nafte je također drukčije jer je globalno i lako možete zamijeniti uvoz. Europske zemlje postupno su gasile svoje proizvodne kapacitete tijekom posljednjih desetljeća i sve se više oslanjaju na uvoz plina izvan Unije. U 2019. godini, prema Eurostatu, uvezeno je gotovo 90 posto prirodnog plina u EU. Od uvoza izvan EU-a najveći udio predstavlja Rusija – 43,4 posto.


LNG kao alternativa, što pokazuju grafovi?


– Tekući prirodni plin – LNG, jedna je od alternativa, to je plin koji se hladi u tekući oblik i stoga se može izvoziti u ogromnim brodovima. To bi moglo diverzificirati ovisnost Europe, s obzirom na to da je SAD najveći svjetski izvoznik LNG-a. Infrastruktura i kapacitet LNG terminala su tu. Koristeći naš skup podataka u Memgraphu, možemo brzo izračunati ukupni kapacitet europskih LNG terminala. Naši grafovi pokazuju da zajedno ovi LNG terminali imaju godišnji kapacitet koji je ekvivalentan 65,6 posto ukupne potrošnje prirodnog plina u EU-u 2020. No, osim rastućih cijena LNG-a, Međunarodna energetska agencija izvještava da pojačana proizvodnja američkih energetskih tvrtki možda neće biti dovoljna za spašavanje Europe ako Rusija zaustavi njihovu opskrbu. Kratkoročno, LNG ne bi mogao u potpunosti nadoknaditi nedostatak prirodnog plina iz Rusije, navodeći kao razlog nedostatak slobodnih kratkoročnih kapaciteta među izvoznicima poput SAD-a i Katara. Uz niske rezerve i rastuće cijene uvoza, cijene energenata u Europi rastu, a s tekućom ukrajinskom krizom, budućnost zasigurno ne izgleda sjajno. Kako bismo bolje razumjeli plinsku i energetsku infrastrukturu, možemo modelirati podatke pomoću grafova i izvući zaključke pomoću grafskih algoritama. Primjena takve analitike može nam pomoći da se pripremimo za potencijalne poremećaje i ublažimo najgore scenarije.


Znači danas svatko može vidjeti mogućnosti te podatke, ako koristi vašu aplikaciju?


– Snažne analitičke mogućnosti koje donose tokovi podataka i grafovi, do danas, bile su rezervirane samo za skupinu »Big tech« kompanija, a od danas s Memgraphom i za sve ostale. Poput vodeće grupe tehnoloških kompanija nazvane FAANG – Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google za koju je ova tehnologija od strateške važnosti. Novi Memgraph 2.0 omogućuje programerima, inženjerima, podatkovnim stručnjacima, velikim kompanijama i entuzijastima da programiraju svoje aplikacije temeljene na tokovima podataka i grafova u samo nekoliko minuta.


Graf entuzijasti


Organizirali ste i prvi Graph Data Zagreb Meetup?


– Prvi Startup Memgraph u ožujku okupio je domaće graf entuzijaste i pokrenuo seriju mjesečnih susreta kojima želimo približiti mogućnosti graf algoritama, graf baza podataka i tokova podataka među zainteresiranima u znanstvenoj i poslovnoj zajednici. Graph Data Zagreb Meetup potiče među sudionicima rasprave o graf bazama podataka, alatima za graf analitike te teoriji grafova. Sudionici na jednostavan način mogu saznati i koje su najpopularnije baze podataka, alati za vizualizacije i analizu grafova. Teorija grafova bavi se vrstom matematičkih objekata kojima se mogu modelirati složeni problemi na jednostavan način. Primjenjuju se u mnogim područjima, od farmaceutske do financijske industrije. Graf baze podatka jedne su od najbrže rastućih industrija, a koriste se i za brže i preciznije donošenje odluka. Graph Data Zagreb Meetup održavat će se svake prve srijede u mjesecu i spajat će domaće graf entuzijaste i sve zainteresirane za graf baze podataka i graf algoritme. Grafovi više nisu budućnost, mnoge graf algoritme i graf baze podataka svakodnevno koristimo, kao što su Google Page Rank i Social Graph na Facebooku, stoga Graph Data Zagreb susretom želimo okupiti sve domaće graf entuzijaste kako bi podijelili vlastita iskustva iz svijeta grafova. Također, kako je Memgraph otvorenog koda, uz dostupne napredne algoritme, svi su pozvani isprobati ga.


Malo je neobično da su baš grafovi glavni predmet interesa?


– Marko i ja smo se upoznali tijekom studija na FER-u u Zagrebu. Vrlo brzo smo pronašli zajedničku strast prema teoriji grafova, te smo odlučili zajedno raditi kao konzultanti gdje smo s klijentima radili na implementaciji teorija grafova u njihove tehnologije i procese. Već smo se tada susreli s nedostacima koje su imala postojeća rješenja za graf baze podataka. Tada smo razvili prvu verziju real-time storage i computation enginea koji je postao osnova Memgrapha. Danas Memgraph pomaže developerima koristiti napredne graf algoritme poput PageRanka, Community Detectiona, BFS-a, DFS-a i drugih bez potrebe za proširenjem vlastitih teamova s podatkovnim inženjerima, nerijetko i doktorima podatkovne znanosti. S Memgraphom, developeri razvijaju vlastite aplikacije poput dashboarda, vizualizacije, modeliranja određenih permisija, sustava predlaganja i identifikacija prevara, i to uz licencu otvorenog koda.


Startup kultura


Kakav je zapravo profil tvrtke?


– Prosječna dob zaposlenih je 28 godina, a korporativna kultura – startup kultura! Nastojimo komunicirati često i otvoreno, kao i svakodnevno naučiti ili podučiti nekoga nešto novo. Na neuspjeh gledamo kao na lekciju iz koje možemo naučiti. Cijenimo inovativnost i uvijek se pitamo »zašto?« Smatramo da su zajednički trud i međusobna podrška ono što će nas odvesti do vrha. Naša specifičnost je rad od kuće. Naš tim se nalazi po cijeloj Europi, međutim, ako nekome to ne odgovara može raditi iz coworking prostora u svojem mjestu boravka, a mi ćemo snositi trošak.


Koje stručnjake Memgraph najviše zapošljava?


– To je software engineer (fokus na C++ ili Python). Prvi korak je razgovor u trajanju od 30 minuta kako bismo se upoznali, čuli kandidatovu pozadinu, iskustvo i interese te odgovorili na sva pitanja o Memgraphu. Nakon toga, kandidati za junior ili mid pozicije dobivaju zadatak za rješavanje »kod kuće« koji je direktno povezan s pozicijom za koju se prijavljuje, a predstavlja pravi problem s kojim se bavimo u Memgraphu. Iskusniji kandidati preskaču ovaj korak i odmah nastavljaju dalje na tehnički intervju tijekom kojeg mogu očekivati pitanja vezana uz poziciju i tehnologiju kako bismo vidjeli način primjene znanja. Zadnji korak je culture intervju tijekom kojeg obraćamo pozornost na stvari koje se ne mogu istrenirati kao što je entuzijazam, a umjesto testiranja specifičnih znanja, fokusiramo se na stav, motivaciju, osobnost i marljivost kandidata.


Kako dolazite do novih kadrova?


– Organiziramo ljetnu praksu gdje studenti kroz nešto više od dva mjeseca imaju priliku raditi na vlastitom projektu od početka do kraja. Prakse su »remote« tako da studenti imaju mogućnost promjene lokacije tijekom ljeta. Mnogo ih nakon prakse ostaje u Memgraphu raditi putem studentskog ugovora. Moguće se priključiti svim timovima, a studente tretiramo kao ravnopravne članove koji rade na stvarnim projektima i problemima uz fleksibilno radno vrijeme u skladu s fakultetskim obvezama. Prvenstveno očekujemo želju za radom i učenje, ali poželjno je dosadašnje iskustvo u radu na vlastitim projektima. Većina studenata nakon završetka studija ostaje raditi za stalno.


Otvoreni kod


Kakva su iskustva s pokretanjem poslovanja?


– Marko i ja smo bili svjesni da moramo razviti Memgraph iz nule. U to vrijeme nismo znali puno o startupovima, tako da smo se vrlo brzo odlučili prijaviti na Techstars London akceleracijski program u koji smo ušli sredinom ljeta 2016. godine. Za ulazak u Techstars akceleratorski program morali smo obaviti više intervjua nego drugi timovi, niti Marko niti ja, kao inženjeri s FER-a, nismo mogli dobro opisati što točno radimo i zašto je to korisno. Mislili smo da je svima jasno kako su grafovi dobri, no vrlo brzo smo shvatili da to nije baš tako. Ukupno smo imali 18 intervjua, te smo naposljetku ipak uspjeli objasniti zašto je potreban Memgraph. Od otprilike 1.600 prijava te godine odabrano je samo 11 timova, a među njima i Memgraph tim. Techstars program trajao je tri vrlo intenzivna mjeseca u Londonu. Upravo nam je akceleracijski program pomogao da kao dva inženjera s FER-a bez iskustva sa startupima dovedemo Memgraph na ovu razinu na kojoj je danas.


Koje sve tvrtke koriste rješenja Memgrapha?


– S obzirom na to da je Memgraph dostupan putem otvorenog koda, vidimo da Memgraph trenutno koriste inženjeri iz kompanija poput Intela, Samsunga, Proschea, Pfizera, General Motorsa, NASA-e i mnogih drugih. Izdvojio bih primjer LSI-ja, globalnog lidera u kemijskoj industriji koji koristi Memgraph kako bi optimizirao svoje R&D procese te proizvodnju, od upravljanja zalihama do praćenja kritičnih procesa unutar proizvodnje te tako donosio brže odluke. Ovdje bih citirao i Tobiasa Merza, direktora globalnih operacija LSI-ja koji je za Memgraph rekao: »Memgraphova mogućnost da napravi model cijele proizvodnje koristeći graf baze podataka je za nas bila velika inovacija u poslovanju. Uz Memgraph naši kontinuirani izazovi proizvodnje i nabave postaju jednostavniji. Memgraphova analitika omogućila nam je da bolje shvatimo svoje poslovne procese te donosimo brže i kvalitetnije odluke u ključnim trenucima te na kraju našim klijentima omogućimo bolju i pouzdaniju uslugu«.


Plaća od 12 do 40 tisuća kuna


Kakvi su uvjeti rada i kolike su plaće, ako nije tajna ?


Raspon plaća ovisno o kojoj se poziciji radi i vještinama te prethodnome iskustvu, od 12.000 do 40.000 kuna, a plaćeni godišnji odmor je 25 dana. Coworking prostor je na raspolaganju po želji. U Zagrebu imamo privatan ured i stolove u coworking dijelu, a cijeli prostor je pet friendly. Zaposlenici na svim drugim lokacijama mogu iznajmiti ured po želji. Fleksibilno je radno vrijeme, sastanci se zakazuju u vremenu od 9 do 18 sati, ali osim predefiniranih obaveza, sve ostalo vrijeme svatko prilagođava sebi i radi kada mu najbolje odgovara. Također, ukoliko netko želi raditi na neki neradni dan (vikend, praznik ili blagdan), onda je moguće taj dan »mijenjati« za godišnji koji se može iskoristiti bilo koji drugi dan. Tu je i Team bonding budget – svaki tim ima na raspolaganju mjesečni budget za bilo koju timsku aktivnost koju svi zajedno dogovore.


Koliko zaposlenika trenutačno broji kompanija i u kojim sve zemljama imate zaposlenike?


– Danas imamo 30 zaposlenika koji rade kroz čitavu Europu tako da imamo zaposlenike u Belgiji, Nizozemskoj, Grčkoj, Srbiji i Velikoj Britaniji, ali i Hrvatskoj. Kao i u svakom startupu, timovi su manji, ali agilni i efikasni. Atmosfera je odlična, ekipa je mlada i ambiciozna te spremna na izlazak iz zone komfora i motivirana za rješavanje najtežih tehnoloških problema. Većina zaposlenika i dalje radi na razvoju – prije svega na razvoju funkcionalnosti glavne Memgraph i Memgraph Cloud platforme. Osim toga, s obzirom na to da Memgraph radi s klijentima, imamo i koji direktno radi i pomaže klijentima integrirati i iskoristiti Memgraph na najbolji način. Također, trenutno zapošljavamo i tražimo inženjere koji će se priključiti timu i sudjelovati u razvoju dodatnih funkcionalnosti Memgrapha. Memgraph je također »full remote« kompanija, što znači da zaposlenici mogu raditi i živjeti gdje njima najviše odgovara.


Uskoro dostupan i putem Cloud platforme


Planira li se neki novi proizvod?


– Memgraph je trenutno podržan za skoro sve važnije operativne sustave, od Windowsa, Mac OS-a, do Linux distribucija poput Debian, Ubuntu i CentOS, te ga se može preuzeti i isprobati. Također, Memgraph će u skorom periodu biti dostupan i putem Cloud platforme tako da će svaki developer moći pokrenuti Memgraph u Cloudu, bez lokalne instalacije i administracije.


U budućnosti nam je plan stvaranja Memgraph ekosustava, a u sljedeće dvije godine primarni nam je cilj privući što veći broj developera da isprobaju, koriste i saznaju za Memgraph. Kada developeri počnu koristiti Memgraph za privatne i poslovne projekte očekujemo da će sve veći broj kompanija biti zainteresiran za našu Enterprise licencu što naravno omogućuje dodatne značajke koje su posebno atraktivne za velike kompanije.