Studio 20A

VIDEO Niki Peršić: ‘Ove godine karnevalsko “ludilo” bit će posebno žestoko!’

Edi Prodan

Nikola Peršić i Edi Prodan / Foto: V. KARUZA

Nikola Peršić i Edi Prodan / Foto: V. KARUZA

Peto godišnje doba je ove godine jako kratko



Prodorni zvuk Antonjskog roga i nas je u Studiju 20 a Novog lista prenuo iz adventsko-božićno-novogodišnjeg sna.


Shvatili smo da je počelo peto godišnje doba, a da bismo spremni u njega ušli pozvali smo u goste Nikolu Nikija Peršića, frontmana Koktelsa.





S obzirom na aktivnosti i reputaciju jedne od najvećih zabavno-glazbenih atrakcija područja koje kao ni jedno drugo u Hrvatskoj živi za karneval, bolju osobu teško da smo za uvod u to razdoblje mogli odabrati.


– Krećem već sutra kad je izbor kraljice karnevala, dok je subota u Kastvu, u sportskoj dvorani i glazbeni početak karnevalskog “ludila” kako mi volimo nazvati nama najdraže godišnje doba.


S obzirom da je ove godine kalendar izrazito kratak, koncentracija tog “ludila” je posebno žestoka tako da ćemo u zgusnutom programu obići kopno i otoke, od Krka do Paga.


Veselim se koncertnim nastupima jer Koktelsi posebno dobro funkcioniraju kad su sa svojom publikom u direktnom kontaktu.


Iako smo prijašnjih godina bili i na drugim pozicijama, posebno su nam u lijepom sjećanju ostali Permani, svi su ti prostori postali premali tako da nam je u ovom trenutku Kastav idealno rešenje, pojasnio nam je uvodno Peršić.



Iako smo istaknuli da su Koktelsi posebno obožavana koncertna atrakcija “mikovske regije”, zadnjih godina njihov se utjecaj širi i izvan tog prostora.


– Dugo smo godina mislili da je naš dijalekt rezerviran samo za područje na kojem se govori, da smo izvan njega nerazumljivi.


Mada, popularni smo i u južnim dijelovima Slovenije koja kako znamo govori drugim jezikom, tako da smo se bili odlučili na “osvajanje” i drugih dijelova Hrvatske. Pag je za to najbolji primjer.


Kad su nas prije dosta godina prvi put pozvali na karneval, najprije je bilo malo mjerkanja i distance, ali vrlo se brzo pokazalo da je glazba univerzalni jezik, da nije važno koliko se razumije jezik, a da bi se uživalo u energiji i poruci koju prenosi ne samo naša muzika nego i naš nastup.


Uostalom pokazuju to i neki drugi primjeri, recimo korejske glazbene scene, iako njihov jezik osim njih malo tko razumije.


Istina na našem se jugu pomalo čude, jer misle da je naglašeni temperament rezerviran za njih, kakvu to energiju “samozatajni sjevernjaci” na svojim nastupima emitiraju, no većina se svakako samo i isključivo – odlično zabavlja, pojašnjava nam vokal Koktelsa.


Kad se analizira glazba Koktelsa dolazi se do zaključka da su oni zapravo najveća masovno prihvaćena skupina koja svoj muzički izražaj stvara na temelju višestoljetne tradicije kraja u kojem djeluje.


Većina zabavne ili rocki i pop scene sazdana je od grčko-rimskih te anglosaksonskih utjecaja, Gustafi primjerice i na texmex izvorima, Koktelsi u svoj izričaj snažno uvode oberkrajner utjecaje koji i jesu jedna od najznačajnijih karakteristika “Alpe-Adria” prostora.


– Mi smo sve što smo naslijedili od naših predaka obukli u jedno novo, zabavno i vremenima današnjim primjereno glazbeno ruho.


Zvuk koji nas karakterizira je moderna verzija onog što stoljećima pokreće na zabavu i ples ljude ovog kraja.


S obzirom na uspjehe koji postižemo i na područjima koja su glazbeno odgojena na nekim drugim tradicijama, očigledno da je da je naš put jako zanimljiv i svima drugima, pojašnjava nam Peršić.


A osim u glazbenom smislu, Koktelsi su čuvari tradicije i u jezičnom pogledu.


S obzirom da ne samo što izumiru dijalekti, jer izumiru i čitavi jezici, primaju li neke potpore od nadležnih institucija na gradskom, županijskom ili nacionalnom nivou zbog činjenice da specifični dijalekt Liburnije svojom glazbom i nastupima transferiraju na tisuće i tisuće slušatelja.


– Kod nas ti popularnost i “komercijalnost”, kako nas definiraju, dođe kao neko prokletstvo.


Poželiš li aplicirati, kako se to danas popularno kaže, na bilo što od tih sredstava i fondova u pravilu znači – odbijanje. S pojašnjenjem “ma vi ste komercijalni”.


Nikako ne mogu shvatiti što to znači. Odnosno ako si “nekomercijalan”, ako te nitko ne sluša, gleda ili čita onda zaslužuješ potpore.


Ako si komercijalan i živiš od svog rada te porezima i svim drugim utjecajima na potrošnju puniš budžete, a imaš želju i potrebu napredovati u svom radu, za što bi ti dobro došle i potpore ti si – nepoželjan.


Nikad neću shvatiti tu logiku, ali kad je sva tvoja egzistencija, kao i svih ostalih u Koktelsima, ovisna samo o tvojem radu i njegovoj prihvaćenosti od strane publike, nemaš ni vremena da bi mijenjao tu nelogičnu logiku.


Uostalom, peto godišnje doba je ove godine jako kratko, idemo mi na nastupe, vidimo se već u subotu u Kastvu.


Dođite kad stignete, mi ćemo svirati dokle god vi to budete željeli, zaključio je naš razgovor, u nanovo probuđenom Studiju 20 a Novog lista Niki Peršić.