"Crni zec"

U Rijeci predstavljena knjiga Drage Glamuzine, objedinjuje njegovu pjesničku trilogiju

Katarina Bošnjak

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Riječ je o knjizi koja objedinjuje knjige Drage Glamuzine »Mesari«, »Je li to sve« i »Everest«



U Dnevnom boravku predstavljena je nova knjiga Drage Glamuzine pod naslovom »Crni zec – sabrane i nove pjesme«.


Uz autora su o knjizi govorili Zoran Ferić i Roman Simić, a riječ je o knjizi koja objedinjuje pjesničku trilogiju Drage Glamuzine, to jest knjige »Mesari«, »Je li to sve« i »Everest«.


Dosad neobjavljeni »Crni zec«, kao simbolički apendiks trilogije, donosi pak pjesnikov autorefleksivni pogled unatrag, kako na pjesme koje je pisao u zadnjih 25 godina, tako i na događaje koji su utjecali na njegov osobni razvoj.




Pritom naslovna pjesma »Crni zec« predstavlja svojevrsni simbolistički manevar unutar »stvarnosne« poezije, jer poput Baudelaireovog »Albatrosa«, posjeduje naglašen jednoznačni naboj.


Prema riječima samog autora, ova je promocija bila ujedno i prva promocija nove knjige, a održana je upravo u Dnevnom boravku jer je Rijeka kroz godine susreta i događanja zauzela posebno mjesto u autorovu životu.


Tri poglavlja iste priče


– Kad sam ušao u književnost, Roman i Zoran su bili prva dva pisca s kojima sam se počeo družiti i postali smo jako dobri prijatelji te mi je bilo jako važno da budu ovdje sa mnom.


Što se tiče knjige, meni nije bila namjera da sad saberem sve što sam napisao, nego sam htio vidjeti ove knjige zajedno, činilo mi se da one pričaju jednu priču, da su to tri poglavlja iste priče koja bi zajedno još nešto dala jedna drugoj – kazao je.


Foto Mateo Levak


Prvi dio knjige, »Mesari«, govori o ljubavi, zaljubljivanju i strasti prema dvjema osobama – ženi i ljubavnici. U »Je li to sve« su glavni akteri pjesama već umorni, dezintegrira se i ljubavni i bračni odnos, dok je u »Everestu« u središtu sam razvod i nastavak dalje te prtljaga koja ostaje.


– Iako se često apostrofirala ta neka seksualna provokativnost u mojim pjesmama, nikad mi nije bila namjera, niti sam želio ikoga provocirati ili šokirati kako bih privukao pozornost, nego mi je jednostavno to trebalo da bih mogao pokazati zašto je taj čovjek to napravio, zašto je ostavio obitelj, jer svaka ta gesta je imala neki razlog, objasnio je.


Libertinac hrvatskog pjesništva


»Crni zec« tako poput kakvog vižljastog biofilnog duha nad vodama skakuće cijelom poetskom dionicom Drage Glamuzine, sve od početnih »Mesara« pa do završnog istoimenog »Post-scriptuma«, da bi na koncu prisvojio i naslovio cjelokupnu sabranu poeziju ovog vjerojatno najvažnijeg libertinca u srednjoj generaciji hrvatskog pjesništva.


Foto Mateo Levak


Drago Glamuzina rođen je u Vrgorcu 1967. godine. Diplomirao je komparativnu književnost i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.


Radio je kao novinar i redaktor u dnevnom listu Vjesnik te redaktor i zamjenik glavnog urednika u news magazinu Nacional. Od 2003. do 2011. glavni je urednik u izdavačkoj kući Profil, a od 2011. glavni urednik u izdavačkoj kući VBZ.