Mijenja im se struktura

Ovih pet namirnica baš nikad ne biste smjeli zagrijavati u mikrovalnoj pećnici

Šarlota Brnčić

Foto iStock

Foto iStock

Je li mikrovalna pećnica sigurna i zdrava? Postoji nekoliko dvojbi u vezi s tim

Stručnjaci Agencije za standarde hrane i Europskog vijeća za informacije o hrani proveli su istraživanje u kojem su analizirali utjecaj mikrovalova koje ova vrsta pećnice oslobađa na sastav nekih namirnica.


Tako je uočeno da se u nekim slučajevima struktura namirnica podvrgnutih zagrijavanju mijenja do te mjere da stvara moguće posljedice na probavljivost namirnica, mijenjajući njihove hranjive vrijednosti, ali i oslobađajući tvari opasne po zdravlje.


Stručnjaci posebno navode 5 namirnica koje se nikada ne smiju zagrijavati u mikrovalnoj pećnici:


1. Špinat i drugo zelenolisno povrće


Ovisno o tome gdje se uzgajaju, špinat i drugo zeleno lisnato povrće mogu sadržavati visoke koncentracije nitrata, koji su sami po sebi bezopasni.


Problem je, međutim, u tome što korištenjem mikrovalne pećnice postoji mogućnost da te tvari mutiraju u nitrozamine, koji se smatraju kancerogenima.


2. Krumpir


Nakon što se krumpir skuha, ostavi li se da se ohladi na sobnoj temperaturi i zatim pohrani na mjesto koje nije u hladnjaku, mogu se stvoriti pravi uvjeti za rast bakterije Clostridium botulinum.


Grijanje u mikrovalnoj pećnici očito nije dovoljno da bi se iskorijenili rizici koje ovaj mikroorganizam donosi našem zdravlju.


3. Riža


U slučaju da ostatak riže niste stavili u hladnjak, može biti izložen riziku od razmnožavanja bakterija koje uzrokuju gastrointestinalne poremećaje.


Da bi ih učinili neučinkovitima, mikrovalna pećnica nije dovoljna, također i zato što ti mikroorganizmi ispuštaju tvari koje je teško eliminirati.


4. Gljive


Čak se i gljive, kažu stručnjaci, ako se ne skladište pravilno, mogu brzo pokvariti i izazvati bolove u želucu nakon zagrijavanja u mikrovalnoj pećnici.


5. Piletina


Pileće meso lako je podložno bakterijskoj kontaminaciji, primjerice salmonelom. Neophodno je stoga koristiti vrstu topline koja nije samo vrlo jaka nego i ujednačena.


To nije slučaj s mikrovalnom pećnicom. Između ostalog, znanstvenici tvrde da zagrijavanje piletine u ovoj pećnici uzrokuje razgradnju proteina prisutnih u bijelom mesu na takav način da može dovesti do želučanih problema.


Toliko je varijabli koje treba uzeti u obzir kada koristite mikrovalnu pećnicu za grijanje ili kuhanje.


S obzirom da u većini slučajeva nismo previše iskusni u sigurnosti hrane, ne bi li bilo bolje koristiti tradicionalne metode zagrijavanja i kuhanja hrane što je više moguće ?