Motivacija

Nekoliko savjeta uz koje ćete postaviti svoje ciljeve i najbolje od svega, postići ih

Life

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Imati ciljeve za stvari koje želimo raditi i raditi prema njima vrlo je važno.

Veliki i mali ciljevi mogu biti odskočna daska za sretniji život, a način na koji ih postavljamo može utjecati na njihovo postizanje.


Zašto to učiniti?


Imati ciljeve za stvari koje želimo raditi i raditi prema njima vrlo je važan dio života. Put prema našim ciljevima možda neće uvijek teći glatko ili lagano, ali imati ciljeve, bilo velike ili male, dio je onoga što život čini dobrim. To nam daje osjećaj smisla i svrhe, usmjerava nas u smjeru u kojem želimo ići te nas zainteresira i angažira, što je sve dobro za našu ukupnu sreću.


Obraćanje pozornosti na to kako postavljamo svoje ciljeve čini da ih više uživamo u njihovom postizanju, a njihovo postizanje čini da se osjećamo dobro u vezi sa sobom i svojim životima, piše Action for happiness.


Gdje započeti?


Odlučite. Razmislite o nečemu što želite učiniti ili na čemu radite. Nije važno što, sve dok je to nešto što želite raditi. Idealno je nešto što vas zanima ili zbog čega ste uzbuđeni. To bi trebalo biti nešto što želite učiniti zbog sebe, a ne zbog nečega ili nekog drugog. To može biti velika ili mala stvar. Ponekad je lakše krenuti s nečim malim. I često pomaže ako je to nešto što je samo malo iznad onoga što trenutno možete učiniti. Ciljevi koji nas pomiču mogu biti motivirajući!


Zapišite


Pažljivo. Zapisivanje naših ciljeva povećava šanse da ih se držimo. Zapišite kako ćete znati da ste postigli svoje ciljeve i do kada biste ih željeli postići. Zapitajte se: kako će to ‘izgledati’ i kako ćete se osjećati kada to učinite? Kako se to povezuje s kim ili što cijenite u svom životu? Opišite svoj cilj u određenim terminima i vremenskim okvirima, npr. ‘Želim posaditi zelenu salatu, mrkvu i grašak na praznu parcelu u svom vrtu do kraja svibnja’ umjesto da ‘želim raditi u vrtu.’ Napišite svoje ciljeve u smislu onoga što želite, a ne onoga što ne želite. Na primjer: ‘Želim moći ponovno nositi svoje omiljene traperice’, a ne ‘Ne želim više imati prekomjernu težinu’.


Recite nekome


Čini se da kada govorimo nekome koga znamo o našim ciljevima, da to također povećava vjerojatnost da ćemo ih se držati.


Srušite svoj cilj


To je posebno važno za velike ciljeve. Razmislite o manjim ciljevima koji su koraci na putu ka postizanju vašeg većeg cilja. Ponekad su naši veliki ciljevi pomalo nejasni, poput ‘Želim biti zdraviji’.


Razbijanje ovih podataka pomaže nam da budemo konkretniji. Dakle, manji cilj bi mogao biti ‘trčati redovito’ ili čak ‘moći trčati po parku za 20 minuta bez zaustavljanja’. Zapišite svoje manje ciljeve i pokušajte odrediti neke datume do kojih ćete i njih ostvariti. Imati nekoliko manjih ciljeva svaki od njih čini malo lakšim i daje nam osjećaj uspjeha na tom putu, što također čini vjerojatnijim da ćemo ostati na putu prema našem većem cilju.