Ljekovita svojstva

Znate li zašto aloe veru smatraju eliksirom mladosti: Kako upotrebljavati “biljku besmrtnosti”

Šarlota Brnčić

Foto Pixabay.com

Foto Pixabay.com

Aloe vera vrlo je poznata po svojim protuupalnim, umirujućim i pročišćavajućim svojstvima te se često upotrebljava u području prirodne kozmetike. Koristi se uglavnom u gelovima (nanosi se na rane), ali postoji i sok od aloe vere



Aloe vera je biljka s tisuću namjena. Vrlo poznata po svojim protuupalnim, umirujućim i pročišćavajućim svojstvima, često se koristi u području prirodne kozmetike. Spominje se još u Starom zavjetu, ali i u dokumentima koji svjedoče da su je koristili Egipćani, Kinezi, Indijci i Arapi. Stari Rimljani su je koristili zbog njezinih ljekovitih svojstava, za njegu rana, kod bolesti želuca, kod uboda insekata i zubnih problema. Tijekom srednjeg vijeka i renesanse ljekovita uporaba aloe proširila se u Europi, dok su je španjolski misionari uveli u Ameriku.


Prava prekretnica dogodila se u 20. stoljeću, kad je teksaški ljekarnik Bill Coats uspio stabilizirati pulpu prirodnim procesom krajem 50-ih. Od tog trenutka aloa se počela prodavati više ili manje u oblicima koje trenutno poznajemo.


Poznata je po brojnim blagodatima za naše tijelo i zdravlje. Koristi se uglavnom u gelovima (nanosi se na rane), ali postoji i sok od aloe vere. Aloa u soku koji se nalazi na tržištu, gotovo je uvijek bez aloina, aktivnog sastojka koji je prirodno prisutan u biljci, a ako se uzima kontinuirano, iritira crijevnu sluznicu s vrlo značajnim laksativnim učinkom.




Aloe vera ima sjajna protuupalna i umirujuća svojstva koja djeluju uglavnom na crijeva što je čini idealnom za liječenje problema poput kolitisa, gastritisa i drugih vrsta upala. Istraživanje iz 2004. godine to također pokazuje. Kao što je već spomenuto, u tim slučajevima aloa mora biti strogo bez aloina kako bi se izbjeglo pogoršanje simptoma o kojima je riječ. Aloe također vraća funkcionalnost lijenog crijeva, uravnotežujući pH i bakterijsku floru. Također ima i ljekovita i imunostimulirajuća svojstva.


Aloe vera može potaknuti imunološki sustav što pomaže osobito u prijelaznim trenucima poput jeseni i proljeća te brani od sezonskih tegoba.


Čisti sok


Sok od aloe pokazao se učinkovitim u borbi protiv određenih vrsta bakterija i virusa, poput Escherichia coli i Candida albicans. To bi trebalo biti zbog acemannana, molekule s imunostimulirajućim, antivirusnim i antineoplastičnim svojstvima. Neka su istraživanja pokazala da je aloa stoga važna za reagiranje na ovu vrstu napada, istovremeno jačajući imunološki sustav. Sok od aloe vere pije se na prazan želudac, četvrt sata prije doručka. Možete ga piti čistog ili razrijeđenog u vodi ili soku.


Izbjegavajte vruće napitke jer postoji rizik od promjene vitamina. Važno je poštovati dnevnu dozu: preporučeni maksimum je 50 ml. Dnevna potrošnja od 20 do 30 ml idealna je za uživanje u svim blagodatima ove biljke.


Aloe vera bogata je mineralnim solima poput kalcija i natrija, ali i važnim vitaminima, poput vitamina C. Kompleks hranjivih sastojaka, zajedno s velikom količinom vode koju sadrži, daju joj detoksikacijska i antioksidacijska svojstva. Aloe stoga doprinosi borbi protiv slobodnih radikala, usporava stanično starenje, održavajući kožu i kosu posebno zdravima.


U trgovini možete naći aloe veru u različitim oblicima. Ako se radi o soku, dobro je preferirati napitke koji navode »čisti sok« jer se temelje na hladno stabiliziranoj pulpi aloe i sadrže je najmanje 90 posto. Štoviše, na ovaj način bit ćete sigurni da ne uzimate dodani šećer, ali i štetne tvari poput konzervansa ili boja i, kao što smo već rekli, aloina. Bolje je izbjegavati aloe prah koji rijetko sadrži čistu pulpu. Ako se radi o gelu, obično nema problema: uvijek je bolje odabrati biološki uzgojen proizvod.


Blagodati gela


Glavna kontraindikacija aloe je njezin sadržaj aloina, prisutnog u kori. Iz tog je razloga uvijek dobro izbjegavati pravljenje soka kod kuće: bolje je kupiti onaj bez aloina koji možete pronaći u specijaliziranim prodavaonicama. Osim onih koji pate od netolerancije na pojedinačne sastojke, zapamtite sljedeće: oni koji uzimaju lijekove mogu ga uzimati samo nakon što od liječnika zatraže savjet. Upotreba soka tijekom trudnoće se ne preporučuje, pogotovo zbog toga što još uvijek nije utvrđen potpuni nedostatak kontraindikacija. Ne preporučuje se niti tijekom dojenja jer bi mlijeko postalo gorko. Oni koji pate od kroničnog proljeva trebali bi ograničiti konzumaciju soka od aloe jer bi u suprotnom to moglo pogoršati problem.


Gel nije pokazao nikakve posebne nuspojave i mogu ga koristiti svi, uključujući djecu. Glavna vrlina gela aloe vere je dermatološka. Možete ga koristiti za ublažavanje površinskih opeklina kože i iznad svega za popravak epiderme. Moć je toliko koncentrirana da aloe vera pomaže bržem zacjeljivanju nekih rana. Proizvod je to koji je uvijek dobro imati kod kuće, koristan za olakšavanje čak i u slučaju svrbeža i uboda insekata. Potiče i zacjeljivanje afti na ustima i upala desni. Također ga možete svakodnevno koristiti u borbi protiv starenja kože i pojave bora. Aloe vera vlaži kožu i potiče regeneraciju povećavajući proizvodnju kolagena.


Izvrsno je umirujuće sredstvo nakon depilacije. Pruža olakšanje u slučaju opeklina od sunca, ali i pucanja kože jer je izvrstan obnavljajući balzam. Pomaže poboljšati i neke dermatološke probleme poput akni, ekcema, herpesa. Idealna je kao maska za lice u slučaju crvenila kože, zahvaljujući umirujućim svojstvima. Pruža olakšanje rukama ispucanima i pocrvenjelima od hladnoće. Aloe vera, prisutna u brojnim tretmanima kose, izvrstan je lijek za jačanje vlasišta, smirivanje iritacija i borbu protiv peruti.