Ubija 99% bakterija

Znanstvenici na tragu novog lijeka protiv multirezistentne tuberkuloze

Ljerka Bratonja Martinović

Bolest koja se smatrala savladanom, godišnje odnosi tri milijuna života, jer je bolest postala otporna na postojeće lijekove, pa su rezultati sveučilišta Stellenbosch izazvali ''uzbunu'' među liječnicima



Kini prijeti ozbiljna epidemija tuberkuloze rezistentne na lijekove, upozorili su ovih dana stručnjaci u uglednom časopisu New England Journal of Medicine. Prema dostupnim podacima, u posljednjih je nekoliko godina čak trećina novooboljelih od tuberkuloze u toj zemlji, kao i polovica pacijenata s od ranije liječenom tuberkulozom, imala oblik bolesti koji je rezistentan na djelovanje lijekova. Prevalencija multirezistentne tuberkuloze iznosila je 5,7 posto, odnosno gotovo dvostruko više nego u ostatku svijeta.


   Multirezistentna tuberkuloza znači istovremenu rezistenciju na dva najznačajnija baktericidna antituberkulotika, s mogućnošću rezistencije na još neki od antituberkulotika. U Kini se bilježi četvrtina svih globalnih slučajeva multirezistentne tuberkuloze. U svijetu svake godine od TBC-a oboli više od devet milijuna ljudi, a od toga je milijun novooboljelih u Kini. Bolest koja se u nas smatra prošlošću, sa stopom od 19 oboljelih na 100.000 stanovnika, u svijetu i dalje odnosi tri milijuna života godišnje.


   Dok Kina strahuje od multirezistentne tuberkuloze, s druge strane svijeta u tijeku su klinička istraživanja lijeka protiv ove bolesti koji obećava. Riječ je o koktelu triju lijekova, od kojih su dva već na tržištu. Koktel lijekova, pokazalo se dosad, ubija 99 posto bakterija tuberkuloze u organizmu pacijenta.




  


Brže od postojećih


Istraživači sa Stellenbosch sveučilišta iz Cape Towna u Južnoafričkoj Republici nadaju se da će to ubrzati liječenje i pomoći u borbi protiv rezistentnih oblika tuberkuloze. Njihova studija, što ju je proteklog tjedna objavio časopis Lancet, govori u prilog tome, jer novi lijek djeluje daleko brže i djelotvornije od svih postojećih.



Tuberkuloza izazvana multirezistentnim uzročnicima, ističu u HZJZ-u, velika je prijetnja u Europi i svijetu, kako u zemljama u razvoju, tako i u visokoindustrijaliziranim zemljama. U Europi je Bjelorusija vodeća po broju multirezistentne tuberkuloze, sa čak 35 posto oboljelih. Kako je takva tuberkuloza otporna na više lijekova, a u nekim slučajevima i na sve postojeće antituberkulotike, u liječenju se u tom slučaju koriste antibiotici jer nema novih antituberkulotika. Upravo stoga, dobra je i ohrabrujuća vijest je da brojni stručnjaci i znanstvenici intenzivno i stalno provode brojna istraživanja i rade na rješavanju problema rezistencije i multirezistencije, kaže Nemeth-Blažić.



   – Ova bi studija mogla imati ogromne implikacije na liječenje TBC-a. Novi lijek ubija više od 99 posto bakterija tuberkuloze u ispljuvku pacijenta u samo dva tjedna uzimanja terapije – izjavio je za The Telegraph dr. Mel Spiegelman, direktor TB Alliance, neprofitne organizacije posvećene »lovu« na nove antituberkulozne lijekove.


   Rezultati kliničkog istraživanja daju do znanja, kažu stručnjaci, da efikasnost novog lijeka rapidno raste zahvaljujući kombinaciji lijekova u kojoj se primjenjuje.    – Ovo bi mogao biti najdjelotvorniji lijek protiv TBC-a. Osobe s tuberkulozom otpornom na lijekove mogli bi se izliječiti u samo četiri mjeseca ili čak i kraće – procjenjuje Spiegelman.    Iako je u Hrvatskoj relativno rijetka bolest, tuberkuloza svakih 20 sekundi u svijetu odnese po jedan život.

  


Ispitivanja u Africi


Istraživanje je obuhvatilo 85 pacijenata u dva centra u Africi, a kombinacija lijekova uključila je pirazinamid, postojeći lijek za TBC, antibiotik moxifloxcin i novi lijek nazvan PA-824. Nakon dva tjedna, ova je kombinacija bila 99 posto djelotvorna u ubijanju bakterija TBC-a. Iz koktela je izostavljen lijek rifamicin, koji izaziva najviše nuspojava kod pacijenata koji se, osim od TBC-a, liječe i od HIV-a.



U nas se sve rjeđe javljaju »obični« bolesnici s tuberkulozom. Najčešće se radi o bolesnicima koji tuberkulozu razviju nakon agresivne citostatske kemoterapije. Budući da je svaki treći stanovnik Zemlje inficiran bacilom tuberkuloze, u eri porasta oboljelih od zloćudnih bolesti, imunoloških bolesti, reumatskih bolesti ili bolesti metabolizma raste mogućnost obolijevanja od tuberkuloze.



   U tijeku je veće istraživanje, a znanstvenici već više nego optimistični u pogledu njegovih rezultata. Obećava, kažu, što bi ovaj koktel lijekova, ako se dokaže njegova velika učinkovitost, mogao liječiti i »običnu« i rezistentnu tuberkulozu.


  


Četiri lijeka 6 mjeseci


Standardno liječenje TBC-a obično uključuje kombinaciju četiri lijeka koji se uzimaju u prosjeku oko šest mjeseci, a u slučaju multirezistentne tuberkuloze, liječenje može potrajati između 18 i 24 mjeseca. Kako se većina bolesti povuče u prvih nekoliko mjeseci, oboljeli često ne završe kompletnu terapiju koja im je propisana, što vodi pojavi rezistentnih vrsta tuberkuloze, koje ovu bolest čine opasnijomi težom za liječenje.



  Nakon infekcije bacilom tuberkuloze, neće se sve inficirane osobe razboljeti. Rizik ovisi o dobi zaraženog.



   Prema saznanjima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), oko 25 posto oboljelih od TBC-a ima neki oblik bolesti koji se više ne može liječiti standardnim lijekovima. Ovu studiju financiraju Bill & Melinda Gates Foundation, američka Agencija za međunarodni razvoj te britanska i irska vlada.


   Prema riječima Tatjane Nemeth Blažić iz Službe za epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), zadnji se novi lijek za tuberkulozu pojavio prije više od 40 godina.



  » odrasla osoba * 5-10    » dijete 11 do 15 god * 15    » dijete 1-5 godina * 24    » dijete do 1 godine * 43


   – Riječ je o lijeku rifampicinu, a zasad nema naznaka da će se tako skoro pojaviti novi dovoljno obećavajući lijek – kaže Nemeth-Blažić. U Hrvatskoj su, kaže, rezistentni sojevi tuberkuloze prisutni, ali nisu jako prošireni. Udio rezistentne, a još više multirezistentne TBC u Hrvatskoj je izrazito nizak, a ukupni udio rezistentnih je ispod 5 posto. U 2011. godini imali smo pet novooboljelih s multirezistentnom TBC (MDR TB), a godinu prije, 2010. godine, samo tri novooboljela od multirezistentne TBC, ističe epidemiologinja HZJZ-a.