Prvi u Hrvatskoj

U lovranskoj bolnici isprobana nova metoda zamjene umjetnog zgloba

Barbara Čalušić

Ovaj protokol liječenja postaje standardan, a time se Klinika Lovran svrstava u mali broj centara u Europi gdje se obavljaju ovako visoko diferencirani i subspecijalizirani operacijski zahvati, zaključuje dr. Mađarević



RIJEKA » U Klinici za ortopediju i traumatologiju Lovran primjenjuje se najnovija metoda zamjene inficiranih umjetnih zglobova protokolom kratkog intervala koja smanjuje vrijeme liječenja pacijenata s inficiranim zglobovima. Kako objašnjavaju u Lovranu, koji prvi u Hrvatskoj primjenjuje ovu metodu, radi se o protokolu u liječenju jedne od najtežih komplikacija ugradnje umjetnih zglobova, tzv. periprotetičkoj infekciji.


   – Dosad su takvi pacijenti bili osuđeni na operativno liječenje koje je podrazumijevalo vađenje inficirane endoproteze, dugotrajno antibiotsko liječenje i ugradnju nove endoproteze nakon smirivanja svih znakova upale, što je često znalo trajati i godinu dana. Prema podacima iz europskih registara prosječno vrijeme između vađenja i ponovne ugradnje endoproteze u slučaju infekcija je 2000. godine iznosilo sedam mjeseci, dok je danas to vrijeme tri tjedna, objašnjava dr. Tomislav Mađarević, voditelj Odjela za koštane infekcije u Klinici za ortopediju i traumatologiju Lovran. Dr. Mađarević edukaciju o ovoj metodi liječenja stekao je u prestižnim europskim ortopedskim centrima poput Berlina, Hamburga, Londona i Pariza. U suradnji sa Zavodom za mikrobiologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci u lovranskoj je bolnici uvedena i nova metoda identifikacije uzročnika infekcije umjetnih zglobova – sonikacija.


   – Ovaj protokol liječenja postaje standardan, a time se Klinika Lovran svrstava u mali broj centara u Europi gdje se obavljaju ovako visoko diferencirani i subspecijalizirani operacijski zahvati, zaključuje dr. Mađarević.