Tečaj orijantalne dijagnostike

Poznati shiatsu majstor Ohashi u listopadu prvi put stiže u Hrvatsku

Portal Novilist.hr

Ohashi u Parizu 2013. godine

Ohashi u Parizu 2013. godine

Seminar završava Ohashijevom poznatom dijagnostikom uz pomoć cipele: analizirajući obuću polaznika određuje njihov životni stil, psihologiju, zdravlje, pa čak i financijsku situaciju svake osobe 



U listopadu ove godine u Hrvatsku stiže jedan od najpoznatijih shiatsu majstora Ohashi, koji će u Zagrebu održati trodnevni seminar Orijentalna dijagnostika od 23. do 25. listopada. Termin je potvrđen i na službenim stranicama instituta Ohashi koji je prošle godine obilježio četrdeset godina postojanja, a više informacija se može dobiti kod organizatora, Centra Essentia iz Rijeke, putem e-maila [email protected] ili pozivom na broj telefona 091/140-40-81. Seminaru mogu prisustvovati shiatsu terapeuti, no i svi oni koje zanima produbiti svoje znanje iz dijagnostike. Oni koji iskoriste mogućnost rane prijave ostvaruju značajan popust na cijenu seminara.


Ohashi na seminaru orijentalne dijagnoze radi usporedbu istočnjačkog i zapadnjačkog pristupa zdravlju s puno humora i senzibilnosti i pojašnjava “paradokse” orijentalne medicine svima razumljivim jezikom. Njegove studije bave se postavljanjem dijagnoze uz pomoć lica i njegovih dijelova – čela, obrva, očiju, nosa, ustiju, zubiju i ušiju. Ostala područja koja promatra su leđa i iskrivljenja leđa, ali i ležeći položaj i pokret. Objašnjava i ukazuje na glavne meridijane i njihov odnos, kao i dijagnozu fizičkih i psihičkih tegoba koje se mogu postaviti iz meridijana.


Seminar završava svojom poznatom dijagnostikom uz pomoć cipele: analizirajući obuću polaznika definira njihov životni stil, psihologiju, zdravlje, pa čak i financijsku situaciju svake osobe. Ovaj seminar pomaže polaznicima uvidjeti ljudske i prirodne svjetove drugim očima i sagledati fizička, mentalna i duhovna stanja sebe i drugih.





Pečati života


Wataru Ohashi rođen je u Hirošimi, Japanu, u lipnju 1944. godine. Iako je s obitelji živio u ruralnom području i nije bio u gradu za vrijeme pada atomske bombe što se dogodilo godinu kasnije, nisu bili pošteđeni ratnih razaranja. Rođen je prije vremena i pothranjen zbog lošeg zdravlja svoje majke. Kao dijete bio je slabašan i krhke građe. Nešto prije nego što je navršio dvije godine, život mu je bio u opasnosti zbog dehidracije od kolere, koja se proširila gradom u kojem je živio. Mnoga djeca njegova uzrasta su umrla. Kako im nije bila dostupna medicina zapada, njegova obitelj se okrenula orijentalnoj medicini. Drevna tehnika ozdravljenja paljenjem mokse spasila mu je život. Ostali su mu ožiljci u obliku kruga od mokse koju su mu palili direktno na koži, na CV 46 I BL 23. On te ožiljke naziva “Pečatima života”. Ovo iskustvo iz ranog djetinjstva odredilo je put kojim će se Ohashijev život razvijati – put liječenja, iako se taj put ukazao tek nakon što je isprobao neke druge mogućnosti. 



Među Ohashijevim klijentima bili su i John Mitchell, William Egan, Liza Minelli, Martha Graham, George Balanchine, Michael York, Stan Getz, Ralph Lauren, Muhammad Ali, Ani DiFranco, dr. Robert Thurman, dr. Henry Kissinger.



Ohashi je pohađao Sveučilište Chuo u Tokiju gdje je diplomirao američku književnost. U isto vrijeme počeo se zanimati za metode liječenja koje su mu spasile život i odlučio je upisati shiatsu tečaj. Također je htio otići u Sjedinjene Američke Države kako bi doznao više o afro-američkoj povijesti, književnosti i građanskom pravu koje je pohađao na sveučilištu. Unatoč protivljenju obitelji, odlučio je otići tamo nakon diplome. Tako je započeo njegov put u SAD 1970. godine, put koji će ga odvesti puno dalje nego što je tada mogao zamisliti. Proveo je dva tjedna putujući brodom do Kalifornije i onda još tjedan dana autobusom do Juga gdje se upisao na koledž Tougaloo, pretežno afro-američki koledž, blizu grada Jackson, Mississippi, kako bi usavršio svoj engleski. Nakon toga prebacio se na Howard University, gdje se zadržao samo šest mjeseci došavši do spoznaje da život u Washingtonu pruža brojne različite vrste obrazovanja koje su ga više privlačile. Kako bi se uzdržavao, Ohashi se vratio starim metodama liječenja koje je poznavao te je počeo raditi shiatsu tretmane u rekreacijskom klubu u sklopu Watergate kompleksa. 


Jednoga dana Ohashija su pozvali u Kennedy Centar gdje je vježbao ansambl Američkog baletnog kazališta. Njihov glavni plesač, Ivan Nagy, ozlijedio se i trpio jake bolove. Ohashi je napravio nekoliko tretmana na Nagyju i za nekoliko dana on je bio ponovo na pozornici. I tako započinje dugogodišnja suradnja Ohashija sa svijetom plesa. Veza je postala toliko jaka da je uskoro Ohashi preselio u New York da bi bio bliže svojim novim prijateljima i klijentima.


Svoga tijela dirigent


Kad je Ohashi stigao u New York nije bio ni svjestan da će baš on postati jedan od onih koji će imati veliki utjecaj u Americi u to doba. Mnoge današnje ideje o liječenju i alternativnim pristupima zdravlju nastale su tada, kad se istraživao novi stil života. 



Ohashi je shvatio da tretmanima “jedan na jedan” njegova poruka ozdravljenja ostaje dostupna samo nekolicini. Spoznao je da je predavanje način da informacija postane dostupna mnogima te je 1973. godine pokrenuo Shiatsu Dojo na Upper West Sideu s dva suradnika voljna učiti s njim i pokrenuti njegovu školu. Oni su mu pomagali u engleskom, u kretanju gradom, s državnom birokracijom prilikom registracije škole te samom registracijom i promocijom.


U sljedeće dvije godine Ohashi je bio toliko okupiran studentima i klijentima da je uskoro prerastao male okvire prostora u kojem je počeo. Krenuo je tražiti novi prostor. Uzeo je kartu New Yorka i označio kvadrat na križanju 60. i 50. ulice te Sedme avenije i Lexingtona. Njegov asistent je uzviknuo: “Ohashi, to je najskuplja zona! Ne možeš si to priuštiti!” A Ohashi je mirno uzvratio: “Ja si ne mogu ništa priušiti. Dakle ne mogu si priuštiti da ne budem baš tamo!” 


U deset dana Ohashi se preselio u 55. ulicu, na križanju 5. i 6. avenije u prestižni Midtown District, na drugi kat luksuzne stare zgrade. Tamo je osnovan Američki shiatsu edukacijski centar kao neprofitna organizacija.


Kako mu je sve više trebala pomoć, odlučio je obučiti svoje studente da budu predavači-instruktori. Prvi instruktor bila je Pauline Sasaki. U ljeto 1975. Ohashi je otišao s jednim od svojih studenata u Yoga kamp u sjevernom dijelu New Yorka. Djevojka koja je išla s njima, a bavila se izdavaštvom, kasnije je postala njegova supruga, Bonnie Harrington.


Ohashi i Bonnie prvi su objavili mapu “Meridijani i Tsubo” u pet boja, boja pet elemenata, koja je dobila nagradu za dizajn. On je tada već započeo pisanje knjige “Uradi sam shiatsu” koja je prvi put objavljena 1976. Uskoro je knjiga prevedena na njemački, francuski i talijanski. Potom je počeo držati predavanja po Europi. Ohashi je živio u skladu sa svojim imenom koje znači “veliki most”. Europa je putovala na zapad, u Ameriku, učiti, a Ohashi je putovao istočno, u Europu, predavati. Mnogi su prelazili mostove koje je Ohashi sagradio.


– U istočnjačkoj filozofiji tijelo se promatra kao orkestar čija glazba je duša. Ukloni jedan instrument ili promijeni način na koji svira, mijenjaš glazbu u potpunosti. Da bi izrazio cijelu širinu duha, moraš dobro podešavati svaki svoj organ kao jedan instrument. Svaki organ mora raditi skladno i u harmoniji s ostatkom tijela – drugim dijelovima orkestra – kako bi izveli najkompletnije i predivno djelo, a to si ti. Ohashiatsu instruktor je kao dirigent orkestra. On ili ona osluškuju instrumente koji sviraju neusklađeno i podešavaju ih da ponovo budu u skladu s ostatkom orkestra, ali ti si onaj koji je virtuoz iza svakog instrumenta, ti si onaj krajnji iscjelitelj, kaže Ohashi, među čijim su klijentima bili i John Mitchell, William Egan, Liza Minelli, Martha Graham, George Balanchine, Michael York, Stan Getz, Ralph Lauren, Muhammad Ali, Ani DiFranco, dr. Robert Thurman, dr. Henry Kissinger.