Voditeljica Shiatsu centra Iris

Anja Grubiša: Shiatsu uravnotežuje čitav naš sustav, na fizičkoj, emocionalnoj i mentalnoj razini

Karolina Krikšić

S obzirom na to da danas često živimo rastrgani brojnim obvezama koje su nam nametnute »izvana«, shiatsu dodir, odnosno pritisak vraća nas nama samima



Dodir kao jedna od osnovnih fizioloških potreba našeg tijela osnova je shiatsua, odnosno umijeća rada na tijelu, a koji je podrijetlom s Dalekog istoka, koje se razvilo iz tradicionalnih holističkih vještina starih više od 5000 godina. Ipak, današnji je shiatsu uvelike moderniziran budući da je ’60-ih godina prošloga stoljeća iz Japana prenesen u SAD, od kuda je, oplemenjen suvremenim saznanjima anatomije, fiziologije i psihologije, došao u Europu.


Unatoč dugoj povijesti, shiatsu je još uvijek mnogima nepoznanica, a Anja Grubiša, voditeljica riječkoga Shiatsu centra »Iris«, ističe da shiatsu kao fokusiran i svjestan dodir pokreće energiju u tijelu i rezultira stanjem duboke opuštenosti i mira, ali i osjećajem svježine, rasterećenosti i veće vitalnosti organizma, te tako u današnjem načinu života predstavlja dobrodošlu podršku sve većem broju ljudi.



Dodir je i jedan od uobičajenih načina komunikacije, poput formalnog rukovanja, prijateljskog tapšanja po ramenu, ljubavnog dodira i slično, no komunikacija shiatsu dodirom se uvelike razlikuje od ovih uobičajenih načina. Naime, istinski svjestan shiatsu dodir primatelju prenosi jasnu informaciju – namjeru stvaranja sigurnog okruženja i uspostavljanja ucijeljujućeg protoka, baš poput dodira majke kad zagrli uplakano dijete.




  Da je usporedba s majčinim dodirom itekako opravdana, možda najbolje govori činjenica da ruke kao osnovni »alat« kojim se shiatsu praktičar služi predstavljaju, produžetak energije srca.



  – Autonomni živčani sustav, koji je zadužen za rad svih unutarnjih organa i tjelesnih sustava, pod utjecajem shiatsu dodira dovodi tijelo u stanje duboke opuštenosti. Dakle, iz nekakvog uobičajenog moda u kojem funkcioniramo kad smo pod stresom – a današnji način života podrazumijeva gotovo stalno stanje povišenog stresa – tijelo se, zahvaljujući dodiru, opušta i pokreću se procesi regeneracije: uspostavlja se ponovno funkcioniranje normalnog disanja, cirkulacije, probave, imunološkog sustava…, odnosno svih onih bazičnih funkcija tijela koje pod stresom ograničeno funkcioniraju, pojašnjava Anja Grubuša dodajući da shiatsu uravnotežuje čitav naš sustav – na fizičkoj, emocionalnoj i mentalnoj razini.   

Narušena ravnoteža


Naime, simptomi poput glavobolje, ukočenog vrata, bolova u leđima, koljenu ili nekom drugom dijelu tijela, jasan su pokazatelj zastoja energije u tijelu, a osoba koja se s takvim problemom obrati shiatsu praktičaru, biva podvrgnuta tretmanu cijeloga tijela.


  – Shiatsu tretman je zapravo podrška čitavom tijelu u njegovom nastojanju da se uspostavi ravnoteža, s ciljem podizanja opće razine energije u organizmu. Kao posljedica takvog cjelovitog pristupa, dolazi do ublažavanja simptoma, ali i pronalaženja odgovora na pitanje zašto se određeni simptomi pojavljuju. Svaki simptom koji se javlja »na površini« kao pokazatelj narušene ravnoteže, redovito ima uzrok negdje drugdje – u našem načinu života, odnosno u dubljim, pozadinskim pričama emotivnog i/ili psihičkog karaktera.


Naši mentalni obrasci, duboka nesvjesna vjerovanja, neotpuštene bolne situacije ili traumatska iskustva mogu biti uzrokom trajnog zastoja životne sile, zbog čega ne živimo život »punim plućima«. U tom smislu shiatsu predstavlja podršku ljudima u mijenjaju načina života, odnosno u okretanju sebi, svom istinskom potencijalu. S obzirom na to da danas često živimo rastrgani brojnim obvezama koje su nam nametnute »izvana«, shiatsu dodir, odnosno pritisak vraća nas nama samima, što postupno dovodi do promjene točke gledišta i drukčijeg reagiranja na svakodnevne situacije i probleme, objašnjava Grubiša.


  Osim što znači rad na cijelome tijelu, shiatsu tretman uključuje i kratki razgovor shiatsu praktičara s klijentom tijekom kojega se razvija povjerenje, ali i otkriva razlog zbog kojega se pojedinac odlučio za shiatsu. Nakon razgovora, jedini »zadatak« primatelja tretmana jest opustiti se i prepustiti toku tretmana.   



Europska shiatsu federacija inicirala je istraživanje u okviru kojega su analizirana iskustva i djelovanje shiatsua u tri države, a konačno izvješće istraživanja pokazalo je niz pozitivnih rezultata. Među ostalim, dokazano je da postoji niz trenutačnih, prijelaznih i dugoročnih učinaka shiatsua, zabilježeno je poboljšanje zdravstvenog stanja i opće dobrobiti, osjećaj lakšeg suočavanja sa životnim pitanjima, zatim ublažavanje simptoma napetosti i stresa, olakšavanje problemima s mišićima, zglobovima, bolova u leđima i držanjem te veća razina energije i smanjeni umor.


Pokazalo se da se shiatsuom postiže veća vjera u zdravlje, bolje psihičko stanje te snažnija motivacija za uvođenje promjena u način življenja, posebice kad je riječ o prehrani i tjelovježbi. Zbog svega toga, shiatsu je u nekim europskim državama partner klasičnoj medicini pa tako i liječnici upućuju klijente na shiatsu tretmane koje mogu primati osobe različite životnih dobi.



  – Iznimno je važno stvoriti ugodnu atmosferu podrške. Namjera je svakog shiatsu tretmana jasna podrška primatelju, s ciljem da se kroz različite, pa i one najteže životne situacije, što tečnije prođe i da se čovjek okrene novim izazovima u životu, ističe naša sugovornica koja se sa shiatsuom prvi puta susrela prije desetak godina kao primateljica shiatsu tretmana, a posljednjih nekoliko godina radi kao shiatsu praktičarka i mlađa učiteljica u Shiatsu školi Hrvatska.   

Kad život »ne štima«


Najčešće se za shiatsu tretmane odlučuju ljudi koji imaju problema s učestalim glavoboljama, ukočenim vratom, bolovima u mišićima i zglobovima, problemima s kralježnicom ili specifično ženskim, predmenstrualnim i menstrualnim, problemima.


  No, ističe naša sugovornica, nerijetko se za shiatsu odlučuju i one osobe koje prepoznaju da u njihovim životima nešto »ne štima«, da je neki dio života stao, da ne teče… i tada je posebno zadovoljstvo i izazov raditi na definiranju istinskog uzroka i cilja do kojega se želi stići uz podršku shiatsua.


  – Ponekad je nekome jednostavno potrebna dodatna podrška, svježa energija za donošenje nekih važnih životnih odluka, primjerice o promjeni posla ili životne sredine, za jasno sagledavanje i unaprijeđivanje partnerskog odnosa, za konkretno razvijanje svijesti o vlastitim potencijalima i slično, napominje voditeljica Shiatsu centra »Iris«, kojoj je i samoj shiatsu bio podrška i impuls da se, nakon što je osam godina radila u struci kao diplomirana inženjeka brodogradnje, upusti u jednu sasvim novu priču u sklopu koje danas nastoji svojom jasnom namjerom i fokusiranim dodirom i drugima biti poticaj da sami preuzmu odgovornost za svoj život koji tada postaje bogatiji i ispunjeniji, istinski život po vlastitoj mjeri.