Salon Sax Barbersice

Old school ritual u modernoj brijačnici

Sandy Uran

Foto: Sergej Drechsler

Foto: Sergej Drechsler

Kao svojevrsni retro trend koji njeguje starinski način brijanja i frizure naših djedova pojavio se prije tri godine u Nizozemskoj i proširio po Europi, a u Rijeci ove usluge, između ostalog, nudi i salon koji vode – žene



Oldfashion, staromodni način šišanja i brijanja posljednje vrijeme je sve više u trendu. A što taj modni trend friziranja podrazumijeva doznali smo od Željke Čurčić, vlasnice salona Sax Barbersice kojoj u poslu pomaže još jedna »barbersica«, Sara Librić. Salon Sax Barbersice ovaj petak slavi godinu dana od osnutka, pa se Željka prisjetila početaka bavljenja ovim pozivom.


Neka od poznatih lica koja njeguju oldfashion stil i posjećuju barbershopove su i glumac Miran Kurspahić, modni kritičar Borut Mihalić, pjevači Marko Tolja, Damir Kedžo, Bojan Aleksovski, fotograf Arsen Miletić i mnogi drugi.


– Petnaest sam godina radila u Italiji. Imala sam salon na jezeru Como. Kako se pojavio pokret obnavljanja brijačnica, odnosno oldschool brijanja s toplim ručnicima i njegom brade, te retro frizurama, a ja sam se uvijek povodila za novitetima i novim trendovima u frizerstvu, odlučila sam se vratiti u Rijeku i osnovati ovaj barbershop. Ideja je bila da njegujemo upravo tradiciju navedenog modnog izričaja koji se kao retro trend pojavio prije otprilike dvije i pol godine u Nizozemskoj, ispričala je Željka.


Atmosfera je važna




Sve u barbershopu počevši od atmosfere, glazbe, pa i ponude pića podređeno je tome da to razdoblje koje klijent proboravi u brijačnici u njemu pobudi osjećaj ugode, ali u duhu retro štiha. Nakon dugo godina ponovo se pojavio trend u kojem muškarac dobiva vrhunsku njegu, ali i su pri tome i same frizure drugačije.


– Brico sam već 25 godina. Dakle, radim sve poslove brijača, što podrazumijeva brijanje i šišanje ali pritom pratim barbers trend. Moj je djed bio brico i prenio mi je svoje cjelokupno znanje. Radio je upravo u old school stilu, od brijanja i oštrenja britve na kožni remen do šišanja prvim mašinicama, tako da sam sve o brijanju i šišanju doznala iz prve ruke ili što bi se reklo, »iz korijena«. Imala sam deset godina kad sam se počela »igrati« brijača u djedovom salonu. A onda sam se nastavila ozbiljno igrati brijača za cijeli život, kazala nam je Željka s osmijehom na licu.


Radi se o trendu, pojasnila je dodatno, koji njeguje starinski način brijanja naših djedova, a odnosi se na vremensko razdoblje od dvadesetih do šezdesetih godina prošloga stoljeća. Kako trend obuhvaća malo veći vremenski period, i raspon frizura koji nudi je poveći.


– Naime, razna vremenska razdoblja podrazumijevala su i razne stilove šišanja koje onda nudimo i mi ovisno o željama naših mušterija. Nekad se u brijačnice išlo svaki tjedan. Poslije se to izgubilo, a eto, unatrag nekoliko godina nastao je i razvio se barbers trend kojim su se klijenti vratili klasičnom brijanju, kazala je Željka. Zanimalo nas je kako izgleda tretman brijanja prema postulatima old school brijanja.

Britva ili mašinica


– Dakle, brada se najprije priprema s kremom za omekšivanje brade i masažicom, a onda se na to stavlja topli ručnik koji omekšava bradu i otvara pore. Poslije toga se počinje brijanje s klasičnim sapunom i britvom. A nakon svega lice se ispire i stavlja se hladan ručnik, kako bi se smirila iritacija kože, koja se malkice nadražila prilikom brijanja. Taj ritual dakako završava aftershaveom ili kremom ili gelom poslije brijanja, ovisno o tome što klijent preferira. A nakon toga slijedi lagana, ugodna masažica lica.


To je prema onome kako ja to vidim pravi ritual wellnessa za muškarca, tvrdi Željka. Pojasnila je ukratko i što podrazumijevaju oldschool frizure i način sišanja:


– Koristi se britva ili električna mašinica ovisno o frizuri koja se radi. Neke retro frizure iziskuju precizno šišanje i za potrebe toga koristi se britva kao i za barber bradu.


Za kraj priče o svom životnom pozivu naša nam je sugovornica kazala kako iznimno uživa i voli posao kojim se bavi i da joj doista predstavlja veliko zadovoljstvo, te da upravo zato u salonu uvijek vlada opuštajuća atmosfera.Naponenula nam je i kako su riječki dečki zahtjevni i prate modu a mi smo ovom prilikom pitali za dojmove i iskustva troje klijenata koje smo zatekli u salonu.

Drugačije iskustvo


– Ovaj sam stil počeo njegovati u Americi gdje sam imao izvrsnog barbera a kad sam se vratio u Rijeku bio sam u čudu gdje ću se šišati sve dok nisam doznao za ovaj salon. Volim ovaj stil, ali nešto mi je teže pustiti bradu. Kad dođem u tu fazu obično mi kod kuće kažu da izgledam starije, pa odustanem. No mislim da ću prije ili kasnije pustiti bradu i brkove, bar nakratko ako ništa drugo, kazao nam je nekadašnji Mister turizma Hrvatske i svijeta Philip Kleva.


– Frizuru koju trenutno njegujem prvi sam put počeo nositi prije kojih tri mjeseca, ali retro stil općenito preferiram već tri i pol godine. Sve je počelo prijateljavanjem s ljudima koji njeguju taj stil, pojasnio nam je Luka Gregov.


– U ovaj salon dolazim nešto više od šest mjeseci, a retro stil frizure i odjevanja počeo sam nositi prije otprilike tri godine. Volim ga zato što me čini posebnijim. Oldschool stil i barbershopovi mi se sviđaju zato jer su drugačiji, ispričao je Nikola Jurešić.